В Україні щороку виробляють понад 12 млн. ялинкових прикрас і, як зазначає голова правління ВАТ “Полімер” в Івано-Франківську Василь Кіщук, з них 25% — на експорт: “Попит на ялинкові прикраси зростає як на внутрішньому, так і на зовнішньому ринках. Навіть попри кризові виклики економіки, за одинадцять місяців цього року ми виробили на 1,7% продукції більше, ніж торік — а це до 1,1 млн. штук.
Третину з них — на експорт…” Нині ситуація на ринку ялинкових прикрас така, що працівники івано-франківського підприємства — творці новорічно-різдвяної краси — все частіше задумуються: а хто, власне, порятує ту красу від конкуренції низькоякісного валу?
У важкі післявоєнні роки ми, діти, не могли натішитися і дарунками святого Миколая, і красунею-ялинкою, яка свіжістю хвої наповнювала сільську школу. А на ній чарівно гойдалися саморобні картонні півники, білочки, зайчики, клаптики вати і скручені в пружинку стрічки з паперу сегментами спадали з маківки ялинки… Саме це, дитяче, пригадалось мені, як увійшов до цеху ялинкових прикрас ВАТ “Полімер”. А коли начальник повідомив, що підприємство виробляє 160 видів продукції, подумалося спочатку: “Оце вам і технічний прогрес! Хіба ялинкові прикраси — така архіважлива людська потреба?”. Та одразу собі заперечив: ці люди творять свято і для малечі, і для дорослих, це наша національна традиція, окраса буднів.
Праця склодува — клопітка і водночас делікатна. З неї і починається технологічний процес: за 40-60 секунд майстриня виготовляє за допомогою газового пальника кульку, приміряючи її до шаблону. У цеху чимало ветеранів праці, самобутніх майстрів-склодувів, серед яких Євдокія Луцик, Стефанія Клюнь та багато-багато інших. “Половина зі ста десяти працівників, — каже голова правління, — висококваліфіковані робітники — літні люди, пенсіонери, які вчать молодь своєї майстерності”. Наступний етап — металізація. З технічним обладнанням тут працюють здебільшого чоловіки: алюмінізація проходить у вакуумі, і вироби стають сріблястими. Посріблення ялинкових прикрас зсередини гарантує їх якість, довговічність. А стадія фарбування методом занурення виробу і миттєвого випаровування розчинника залишає на кулі фантастичні кольори веселки. і вже на ділянці художнього оформлення кожна прикраса стає втіленням у життя авторського задуму, скріпленого рішенням художньої ради. Загалом на підприємстві працює двадцять художників.
“Тематику спрощеного малюнку, — пояснює художниця Світлана Решетникова, — беремо з природи Карпат, українських орнаментів, писанок, біблійних мотивів тощо”. В Європі, щоб знизити вартість виробу, ялинкові прикраси штампують масовим тиражем за допомогою автоматики. “Проте такі вироби не мають особливого попиту ні у наших, ні у західних покупців, — переконаний В. Кіщук. — У той же час, завдяки таланту таких майстринь-художниць, як Ганна Герегуля, Ольга Блинчук, Вікторія Яворська, Світлана Решетникова та інших їхніх колег, кожна ялинкова прикраса стає маленьким художнім витвором. Ручна робота завжди була і залишається у великій ціні”.
Попри те, що на підприємстві щорічно виробляють продукції на два мільйони гривень, зарплата у працівників не перевищує і тисячі грн. Голова правління пояснює: “Нас затискають податки. Наприклад, тільки за землю щорічно сплачуємо 30 тис. грн. А це впливає на собівартість продукції, на ціни наших виробів. Тож “чорні” конкуренти з Азії своїм наддешевим ширвжитком нас просто душать. Значну частину асортименту знято через це з виробництва — “Полімер” працює на 30-40% своєї потужності. Та попри все ми оптимісти, тішимося своєю продукцією, яка робить і Новий рік, і Різдво Христове теплим, яскравим і неповторним…” ,
повідомляє Галичина.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|