Українці практично перестали сподіватися на Президента. Очікування від кандидатів на посаду глави держави є найнижчими за час незалежності, констатують соціологи. Експерти це пояснюють почасти нездатністю цих виборів усунути причини політичної та фінансової кризи, почасти – дорослішанням українського електорату, який дедалі менше вірить обіцянкам.
Менше семи відсотків українців вважають, що сьогодні їхня країна розвивається в правильному напрямку. Більше чотирьох п’ятих упевнені, що потрібні кардинальні зміни.
Такими є результати останніх опитувань Центру Разумкова.
Але при цьому великих змін на краще від нового Президента виборці вже не сподіваються: очікування чи не найнижчі за всю історію української незалежності. Головна надія – те, що Президент буде достатньо сильним, щоб не допустити подальшого погіршення ситуації в державі, говорить директор соціологічної служби Центру Разумкова Андрій Биченко.
“За нашими дослідженнями, люди сподіваються на сильного лідера, який забезпечить дотримання законів. Тобто “сильна рука” – це протиставлення абсолютній відсутності дисципліни влади, яку маємо зараз”, – пояснює соціолог Биченко.
І додає, що, враховуючи низький рівень очікувань людей, вони, скоріше, справдяться за умови демократичного ходу виборів.
Очікування, обіцянки і можливості. Директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто серед основних очікувань від нового Президента виділяє стабілізацію економіки. На це сподіваються дві третини українців.
Понад третина має надію на покращення відносин із Росією, на зменшення рівня злочинності, кожен четвертий – на поліпшення екології, зазначає Панітто, посилаючися на свої дослідження.
Появу достойніших лідерів в Україні, тобто тих, хто дотримується виборчих обіцянок, Андрій Биченко і Володимир Паніотто прогнозують не раніше, ніж через десятиліття. Натомість директор програм політичного аналізу Міжнародного центру перспективних досліджень Віктор Чумак каже, що позитивні зміни ймовірні вже після можливих дострокових виборів до Верховної Ради у наступному році.
“Вважаю ці вибори проміжними, такими, які не знімають основних причин української кризи. І не можуть зняти. Набагато вищі очікування від дострокових парламентських виборів, або, за певних умов, – від переформатування більшості, від певних економічних та політичних кроків. Лише в такому разі буде покращення у державі в цілому”, – каже Чумак.
Тим часом очікування українських виборців вже стали своєрідною пасткою для політиків, говорить науковий керівник фонду “Демократичні ініціативи” Ірина Бекешкіна.
“Обіцяють якомога більше, а очікування виборців зростають пропорційно до обіцянок політиків, така собі геометрична прогресія. Люди очікують економічних і соціальних змін, але їм не кажуть того, що це не входить до компетенції президента”, – вважає Бекешкіна.
Ірина Бекешкіна наголошує, що цього разу лавиноподібне зростання сподівань та обіцянок має припинитися з економічних причин. За її словами, минулий рік Україна прожила завдяки запозиченням. Економіка в кращому разі сягнула дна, і це змушує обмежити апетити, вважає експерт.
Втім, фахівці вже відзначають зміни в політичній свідомості українців. Їхні очікування від політиків стають реалістичнішими, а ті, хто не виконує обіцянок, має набагато менше шансів повернутися до великої політичної гри.
Автор: Євген Солонина, Радіо Свобода
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|