Відома істина: хто не знає свого минулого — не вартий майбутнього. Це стосується в першу чергу історії свого краю, батьківщини, рідного села, міста, району, області. І не тільки як географічної субстанції, а й населяючих їх людей. А ще більше — відомих у тій чи іншій мірі постатей — учених, фахівців чи талановитих, хай навіть і без вчених ступеней, але таких, що своїми справами, вчинками сплітали на різних етапах історії достойний вінок слави своєму краю.
Характерною рисою новітньої історії державотворення, становлення України як суверенної незалежної держави є певні намагання в сфері краєзнавчих досліджень щодо повернення правди про історичне минуле, про життя попередніх поколінь, свідомо чи несвідомо забутих, а, здебільшого, спеціально, зі злим умислом з боку завойовників завуальованих, вирваних з минулого історичних фактів. Спільними зусиллями науковців, а на низовому рівні — місцевих ентузіастів — педагогів, письменників, журналістів, історична правда, історія сіл, міст стає доступною для ознайомлення і вивчення сьогоднішніми нащадками. Багато написано про історичне минуле сіл та міст Коломийщини. А ось про село Жукотин чомусь не доводиться почути, якось село випало з погляду вихідців із села, так і з уваги науковців. А жаль, бо чого вартий тільки один із фактів, який хотілось би донести до відома жукотинців.
Григорій Боднар, уродженець села Жукотин (1815 р.н.), — відомий на той час поет, перекладач, активний громадський діяч краю. Навчався у Львові, належав до “Товариства галицьких старожитностей”, ідейний послідовник “Руської трійці”. В 1841 році висвятився на священика і був парохом у рідному селі до 1849 року, а відтак до 1885-го, тобто до кінця життя, перебував на парафії в селі Золотий Потік Тернопільської області, де і покоїться його прах. Він — автор численних поетичних творів та перекладів на українську мову творів Ф.Шіллера, Гете, Байрона і навіть Вергілія. Ці переклади друкувались на шпальтах тогочасних часописів, таких, як “Зоря Галицька”, “Новини”, “Пчела”, “Слово”.
У 1848 році Григорій Боднар був членом Коломийської окружної ради, учасником Першого з’їзду діячів української культури у Львові, відомого під назвою “Собор руських учених”. Спільно з Іваном Озаркевичем та Йосафатом Кобринським заснував театр у Коломиї, а з Миколою Синьовідським — першу публічну бібліотеку-читальню. Про рівень визнання поетичної творчості Григорія Боднара (літературний псевдонім — Боднаренко Г. Жукотинський) можна судити по одному із листів його сучасника Миколи Верещинського до Якова Головацького від 2 лютого 1848 року: “У поета Жукотинського (Григорія Боднара з Жукотина) я вимантив манускрипт поезій і тримаю його в себе. Ах, то буде прекрасний вінок, коли вони будуть напечатані. Але, щоб не позбавити їх поетичної краси, треба видати їх у руській барві, тобто треба задержати орфографічно покійного Шашкевича”.
Усі наведені факти про життя і діяльність Григорія Боднара відображені в декількох історичних дослідженнях, в тому числі в “Руській трійці” Євгена Петраша в “Енциклопедії Коломийщини” та, зокрема, в “Історії Коломиї” Володимира Грабовецького, доктора історичних наук, професора.
Отже, шановні жукотинці, зокрема, інтелігенція села, педагоги: чи не варто вам глибше поринути в минуле рідного села та піднести величні пласти і творчого, а не тільки хліборобського доробку своїх предків-односельців? А запорукою таких пошуків повинна стати належна праця із книгою, архівами, щоб зі щирим завзяттям пірнувши в них, виконати Франкове: той, хто в них пірнув аж до дна, хоч і труду мав досить, дивнії перла виносить…
Автор: Богдан МЕЛЬНИЧУК, член НСЖУ, газета “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|