Переїхавши з Івано-Франківська до Коломиї, єпископ Коломийсько-Чернівецької єпархії греко-католицької церкви Миколай Сімкайло привіз із собою колекцію старовинних ікон. У цій колекції тільки зображень святого Миколая налічується близько ста. Нещодавно на сайті Коломийсько-Чернівецької єпархії відкрито віртуальний музей ікон Миколая Сімкайла.
Ми розмовляємо з єпископом Миколаєм в його робочому кабінеті. Тут багато книг, різних церковних атрибутів. Іконами обвішані майже всі стіни. Але це лише частина старовинних полотен. Деякі так і залишилися в Івано-Франківську, багато творів владика передав музеям, ще частина зберігається по кабінетах єпархії. Є навіть нерозпаковані екземпляри.
- Я не ставив перед собою мети збирати ікони саме святого Миколая, - каже владика. - Але оскільки я й сам Микола, не можу встояти перед спокусою придбати черговий витвір. Дійсно відчуваю силу Миколая Чудотворця: ніяка нечиста сила не підступиться. Першого Миколая багато років тому подарував мені один римо-католицький священик. З художньої точки зору образ був звичайний, до того ж зіпсований нікелюванням. Пізніше у мене з’явилося багато ікон Чудотворця, зроблених на високому професійному рівні. Але той образ зберігаю досі, тому що його подарували від щирого серця. А моя улюблена картина, на якій зображено перенесення мощей святого Миколая. Я дуже її люблю і пишаюся, що така річ є в моїй колекції. Скажу без зайвої скромності: така робота навряд чи знайдеться хоча б в одному музеї України.
Микола Сімкайло прийняв сан священика в 1974 році. З тих пір і почав колекціонувати ікони. Оскільки в ті роки Українська Греко-Католицька Церква була в підпіллі, роботи, які він збирав, зберігалися у прихожан. Навіть у батьківському домі він не міг їх тримати.
- Слава Богу, сьогодні у нас інші часи, - каже єпископ. - І я можу не приховувати свого захоплення. Більше того, людям, яких зацікавлять наші ікони, священики розкажуть усі подробиці. З одного боку, це моя власність, але я вважаю, що колекція належить всій Українській Греко-Католицькій Церкві і віруючим. Скажу більше: я не збираю ікони, а повертаю до церкви. Повертаю те, що колись було вкрадено з храмів.
Єпископ зізнається, що мріє відкрити при єпархії музей і організувати у Коломиї товариство святого Миколая.
- Коли я був священиком в Івано-Франківську, там була така спільнота, - розповідає владика. - У неї входили чоловіки, котрі носили ім’я Микола. Були, до речі, і представники місцевої влади. Напередодні 19 грудня ми збиралися разом, молилися, я демонстрував виставку своїх Миколаїв Чудотворців. Таким чином намагався показати людям дві сторони ікони. Крім того, що перед нею треба молитися, кожна робота - це ще й високе мистецтво.
У колекції є й ікони, створені непрофесіоналами - богомазами. Але владика збирає і такі твори, тому що люди малювали їх з душею. Більшість робіт єпископ викуповує, але деякі йому і дарують. Владика теж любить робити подарунки. Ікони від Миколая Сімкайла є у кардинала Любомира Гузара, Посла Папи Римського Івана Юрковича, Віктора Ющенка, президента Грузії Михайла Саакашвілі. Нашому президенту владика подарував ікону святої Варвари, а грузинському - святого Юрія. Під час відвідання Коломиї президенти побували на виставці місцевих майстрів.
Владика Миколай не говорить, скільки ікон у його колекції, лише посміхається: “Якщо напишете, що п’ятсот, буде добре”. Про захоплення єпископа знають не лише греко-католицькі священики, а й люди, які цікавляться раритетами. Іноді господареві колекції пропонують великі гроші за ту чи іншу ікону. Але, як говорить єпископ, він не для того все це збирав, щоб продавати.
- Якось в Києві до мене підійшов один чоловік і каже: “Владико, я даю вам мільйон гривень ось за ці дев’ять штук, бо дуже хочу мати такі ікони у своїй колекції”, - зізнається єпископ. - Я йому відповідаю: “А що я буду робити з цими грошима?” Розумію, для багатьох ікони зараз стали бізнесом. Але тільки не для мене. Вся моя колекція назавжди залишиться в Церкві. І не перейде ні в чиї руки - навіть до родичів. Колись такі роботи коштували дешево, а тепер за одну річ доводиться викладати по кілька сотень євро, плюс реставрація. Але головне, для кожного старовинного образу необхідні спеціальні умови зберігання: відповідна температура, вологість … У моїй колекції є ікони, яким по 100-200 років. Я не ділю їх на католицькі чи православні.
Під кінець нашої розмови владика запрошує подивитися ікони, виставлені на другому поверсі. Тут єпископ і живе, тут же знаходиться маленька каплиця, в якій він щодня править Службу Божу. Стіни каплиці також обвішані раритетними іконами.
- Ось, дивіться, яка оригінальна робота, - владика дістає з шафи незвичайну ікону святого Миколая. - Вона намальована на звичайній керамічній плитці. На жаль, ікона не дуже добре збереглася, один із країв пошкоджений. Бачите, яким роком вона датована? 1856-м!
У величезній колекції немає однакових ікон. Єпископ наголошує, що і кожен Миколай Чудотворець у нього неповторний.
Автор: Наталія ФЕЩУК спеціально для “ФАКТІВ” (Чернівці)
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|