Основна відмінність цьогорічної передвиборної кампанії – невідповідність програм кандидатів повноваженням Президента. Громадяни втомилися в очікуванні на відвертих і професійних політиків. І хоча вибір “проти всіх” не вплине на результат голосування, однак продемонструє активну позицію електорату.
Так вважає Віктор Котигоренко, доктор політичних наук, головний науковий співробітник Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України
– Що означає голосувати “проти всіх”? Чи це просто викинутий голос?
– Гадаю, це не просто викинутий голос. Це демонстрація своєї політичної позиції, свого ставлення до теперішньої владної верхівки в України. Але це в жодному разі голос не викинутий. Влада повинна знати про ставлення людей до себе.
– Минулого разу, у 2004 році, не підтримали жодного кандидата лише трохи більше ніж 2 відсотки виборців. Навіщо запроваджувати цей рядок у бюлетені?
– Очевидно, тільки для того, щоб влада знала реальне ставлення людей до владної верхівки, і тільки так. Хоча насправді воно не впливає на тенденцію електоральних симпатій, але, тим не менше, дає право людині висловити свою позицію. Я гадаю, позбавляти людину цього права зовсім не обов’язково. Хоча, справді, на розподіл виборчих симпатій, на результат остаточних виборів такий рядок у бюлетені жодним чином не впливає.
– Яка різниця: просто не прийти на виборчу дільницю чи проголосувати “проти всіх”, тобто не підтримати жодного кандидата?
– Не прийти – це уникнути демонстрування своєї позиції, а не підтримати жодного кандидата – сама демонстрація. Але кожна людина робить власний вибір. Не прийти можна і з інших причин – не тільки щоб проголосувати проти всіх, не прийти можна й через байдужість, не прийти через зневіру. Не прийти – позиція пасивна. Проголосувати проти всіх – позиція активна.
– До виборів залишився рівно місяць. Що було головним лейтмотивом цієї кампанії порівняно з попередніми?
– Лейтмотивів як таких не було. Єдине, що можна сказати, – що практично всі кандидати на Президента без винятку сьогодні йдуть із програмами, які не вкладаються в систему повноважень Президента України. Всі кандидати на Президента роблять заявки, які мав би робити Прем’єр-міністр або політична сила, яка претендує на посаду Прем’єр-міністра. Ті обіцянки, ті заяви, ті декларації, які сьогодні ми читаємо на біг-бордах, слухаємо в ефірі, – це переважно повноваження не президентські, а прем’єрські чи коаліційні й таке інше. Тобто є невідповідність декларацій кандидатів тій посаді, на яку вони претендують.
– Чи прогнозуєте ви якісь зміни серед лідерів президентських перегонів?
– Важко сказати. Інтрига, очевидно буде тільки в тому, хто буде третім у цій гонці. Тому що молодше покоління, яке стартувало, – зараз розвивається переважно боротьба між ними. Очевидно, в цій виборній кампанії у них шансів немає на сьогоднішній день, але вони себе, найімовірніше, покажуть у наступній президентській кампанії, а можливо, навіть під час дострокових виборів у місцеві ради, якщо ці вибори відбудуться. Тому що постанова про проведення виборів до місцевих рад у травні цього року, з моєї позиції, абсолютно неконституційна.
– На вашу думку, які гасла на сьогодні були б найдієвішими для українців?
– Гасла навряд чи були б якісь найдієвіші. Люди хочуть бачити політиків відвертих, чесних і професійних. Найімовірніше, таких політиків вони сьогодні не бачать, тому дуже великий рівень розчарування практично усім політичним бомондом, який сьогодні претендує на управління державою,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|