Сьогодні в Івано-Франківську відбудеться урочистий вечір “Я хотів би стати всім для всіх…” на відзначення ювілейних дат митрополита Андрея Шептицького – 110-річчя від часу станіславівського єпископства і 65-річчя смерті.
За тих півтора року запам’ятався людям щирою вірою, любов’ю до українців і добрими справами. Хоча про цей період його життя і діяльності широкому загалу відомо небагато.
Андрей Шептицький з дитинства хотів стати священиком-монахом. У 23 роки вступив до монастиря, у 27 був висвячений на священика, у 34 став єпископом у Станіславові (так колись називався Івано-Франківськ).
Для єпископства молодий вік, але ж уже закінчив три вищі студії. Спершу Андрей Шептицький відмовлявся від цього служіння, та Папа Римський Лев ХІІІ переконав його. Найкращою вважав цю кандидатуру і цісар Франц Йосиф І. Хоча спочатку духовенство сприйняло його насторожено.
Після освячення Андрей Шептицький поїхав Гуцульщиною, до людей, розповідає Орест Смицнюк, який займається вивченням його діяльності.
“Перше – то були такі візитації єпископа по землях регіону. Він вважає за потрібне поїхати до гуцулів. І бачить, що той гуцульський край занедбаний, як писав Михайло Коцюбинський, “забутий Богом і людьми”. Він їде туди на білому коні, як легінь, у сутані. І його прийняли як свого. Він вивчив говірку гуцульську”, – каже Орест Смицнюк.
Свої звернення до гуцулів єпископ Андрей Шептицький готував їхнім діалектом – про занепад і гріхи, про необхідність навернення до Бога, про любов до своєї землі. “Переїхавші Ваші красні гори, пізнавсми, єк Ви жиєте і полюбивсми Вас…”, – писав він.
За час тих відвідин єпископ переконався, що є потреба у священичих кадрах. У 1899 році за власні кошти закупив у Станіславі земельну площу, для нього це коштувало 10 тисяч золотих ринських (так називалася валюта Австро-Угорщини).
Шептицький також добився дозволу австрійської влади будувати тут семінарію. Згодом віддав семінарії свою бібліотеку – 10 тисяч томів книг, серед яких і цінні стародруки. За півтора року єпископства полюбив і цей край, і його людей, каже Галина Литвин, вчителька української мови і літератури.
“За той час, поки тут був, він душею прив’язався. От я знайшла, що сам він про це пише: “Заледве проминуло півтора року моєї праці в єпархії, а вже з Божої волі та з наказу Святішого Отця довелося мені покинути Станіславівську єпархію та обійняти Львівський владичий престол. Насправді, полишаючи вас, не став я чужим для вас, бо я тепер ваш митрополит”, – цитує Галина Литвин.
Кілька років вивченням діяльності Андрея Шептицького займаються Орест Смицнюк – заступник начальника міського управління соціального захисту населення та Галина Литвин – вчителька школи-ліцею № 23. Пан Орест з галицької інтелігентної родини, де дідусь був у січових стрільцях, бабця – в Союзі українок, батько і дядько вчилися на теології, тож особливе ставлення до Церкви і митрополита було завжди. Пані Галина у дитинстві від старших людей чула одне, від радянської пропаганди – зовсім інше, але простим людям вірила більше. Прикметно, що займаються цим приватно, так би мовити, для душі.
У радянські часи про справи Андрея Шептицького або замовчували, або перекручували. Нетривалий період єпископства маловідомий. Якщо у Львові видаються твори митрополита, проводяться конференції, то в Івано-Франківську цього бракує, – каже Орест Смицнюк.
“Обмеження інформації. Хочемо нести людям слово про Шептицького, Сліпого. І хочемо, щоб люди переймалися тими ідеями”.
Галина Литвин додає, що в українській історії це особлива постать.
“Я вражена й дотепер. Ця людина схожа на океан: починаєш плисти – і чим далі пливеш, тим більше розумієш, що це не осягнути легко. Для мене загадка, як одна людина могла за життя стільки зробити. Це гігант, рівний Франкові”.
У 36-річному віці Андрей Шептицький був призначений на Львівську митрополію.
“До вас моє слово, дорогі браття і сестри. Нехай воскреслий Христос освячує вас і хай очищує від всякої найменшої плями гріха, нехай потішає у всіх смутках і нехай дасть вам бодай у маленькій мірі відчути життя благодати”, – збереглися архівні записи голосу митрополита Андрея Шептицького,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|