Нинішня фінансова криза негативно вплинула на рівень життя в пост-комуністичному світі. Про це йдеться у новому звіті Світового банку. На Сході Європи й Середній Азії кількість бідних у 2010 році може зрости ще на 10 мільйонів осіб.
У цей же час до 25 мільйонів представників місцевого середнього класу втрачають свої соціальні позиції. В Україні ці тенденції відчутні чи не найбільше у цілому регіоні Східної Європи.
За іронією, причини зростання бідності у колишніх комуністичних країнах пов’язані “надмірним захопленнями якраз західними ринковими моделями”. Як стверджує директор програм Світового банку по боротьбі з бідністю Лука Барбоне, таке захоплення ринком застало ці країни зненацька з початком світової фінансової кризи7
“Одна з головних причин, чому саме цьому регіонові (посткомуністичних країн) було завдано такого тяжкого удару різким спадом – полягає у фактично великій успішності за останні кілька років відкриття економік й інтегрування у світові ринки, – каже він. – І саме це зробило ці країни вразливими, особливо у фінансовому секторі і до певної межі в торгівлі також”.
Лука Барбоне вважає, що саме середній клас посткомуністичних країн виявився не готовим до раптового спаду восени 2008 року і тут відіграла свою роль його недосвідченість, у порівнянні із середнім класом на Заході, який вже давно знає, що не можна забувати про чорні дні, які можуть бути в економіці попереду. Ще два десятиліття тому на новий будинок треба було заощаджувати гроші, чи будувати його самотужки, але тепер люди захопилися кредитами.
Якщо крах СРСР і економічні кризи 1998-го і 2006 років поповнила лави бідних у колишньому Радянському Союзі десь на 50 мільйонів осіб, то поточна криза має негативний вплив вже на 160 мільйонів громадян цих країн, з’являється до 40 мільйонів нових бідних і приблизно 120 мільйонів тих, які балансують на межі зі зубожінням.
Мільйони громадян не змогли оплачувати свої кредити на житло, земельні ділянки, автомобілі. Неповернені кредити у таких державах як Україна, Литва, Угорщина у 2009 році почали досягати 20 і більше відсотків. Деякі банки втратили на цьому до кількох десятків мільярдів доларів. Це викликало кризу банківських систем, які намагався всіляко рятувати Світовий банк, даючи цим країнам необхідну фінансову та консультаційну допомогу. За словами Луки Барбоне, з 2008 року банк утричі збільшив свої позики регіону.
Внаслідок глибокої кризи, наприклад, в Україні, реальна зарплата упала в середньому за перший квартал 2009 року на 12 відсотків, тоді як за відповідний період 2008 року вона зростала в середньому на 13 відсотків. Світовий банк також відзначає, що на економічну ситуацію в Україні негативно впливає незавершеність реформування енергетичного сектору, комунальних платежів.
Як наголошують експерти Світового банку, влада в найбільше уражених кризою державах сьогодні постала перед дуже жорстким вибором: як обмежити державні видатки і водночас зберегти соціальні програми для найбільш незахищених громадян. І такий вибір не може бути легким,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|