Зрозуміло, що батьки намагаються дати своїй дитині все якнайкраще. А коли їхньому чаду вже не за горами шість чи сім рочків, так званий шкільний вік, починають задумуватись про вибір школи.
В Івано-Франківську їх 31, а тому вибрати є з чого. А які ж чинники на цей вибір впливають? Для одних важливо, щоб навчальний заклад був “під боком”, аби маленькому школярику не треба було довго добиратися, з острахом переходити дорогу… Для інших на першому місці престиж, адже не секрет, що в Івано-Франківську є кілька шкіл, які мають славу “елітних”. Важливим аспектом для більшості батьків є те, щоб дитина досконало вчила іноземні мови, адже в сучасному суспільстві без цих знань усе важче обходитись. Родинні традиції в освіті для багатьох сімей є непорушними, бо в них не заведено протягом поколінь змінювати навчальний заклад. Загалом причин набагато більше, і в кожного — свої.
Звісно, що основне завдання шкіл — давати знання. Визначити їх якість наразі можна лише через зовнішнє незалежне оцінювання, яке реально показує, на що здатні учні і які знання вони здобувають в школах.
Для того, щоб допомогти батькам у виборі місця навчання для своїх дітей, пропонуємо своєрідний рейтинг шкіл за результатами ЗНО 2009 року. Одразу скажу, що всі дані ми отримали в міському управлінні освіти і науки. Ретельно їх вивчивши, виділили Топ-10. Отже, перше місце з кінця, тобто десяте, займає ЗШ №21 — відсоток якості становить 69,3, дев’яте — ЗШ №10 (73,5), восьме — приватна школа “Перша ластівка” (76,5), сьоме — гімназія №2 (76,9), шосте — СШ №1 (80,2), п’яте — школа-ліцей №23 (80,8), четверте — СШ №11. і ось ми дійшли до трійки фіналістів: з відсотком якості 89,5 третє місце посіла СШ №5, друге — природничо-математичний ліцей (91,6). Довго інтригу тримати не буду, з майже абсолютним результатом 99% на першому місці Українська гімназія №1.
А тепер простежимо результати з конкретних предметів. Ми вибрали українську мову і літературу, історію України та математику. Нагадаємо, що саме ці дисципліни є обов’язковими на ЗНО 2010 року.
Найкращі знання з української мови і літератури дають в Українській гімназії №1 — 100 відсотків якості, такий же процент у приватній школі “Перша ластівка”. Проте кількість пройдених “ластів’ятами” ЗНО — лише шість, в гімназії ж — 58. Високі результати з цього предмета також мали природничо-математичний ліцей (97,7 %), СШ №5 (95,2), Угорницька ЗШ (87,5), школа-ліцей №23 (86,8), гімназія №2 (86,4), СШ №1 (85,3), СШ №11 (85,1), ЗШ №10 (84,5). Решта шкіл нашого міста теж показала досить добрі результати з вивчення рідної мови і літератури. Однак ми змушені обмежитися лише десятком найкращих.
Екзамен на знання історії України на 100 відсотків пройшли Угорницька школа і “Перша ластівка”, зауважимо, що в цих закладах — лише по одному пройденому ЗНО. Українська гімназія №1 зайняла третє місце з відсотком якості 96, кількість ЗНО — 25. Після чільної трійки ситуація склалася так: природничо-математичний ліцей (86,7), СШ №11 (85,2), СШ №5 (82,1), школа-ліцей №23 (79,6), ЗШ №3 (78,6), ЗШ №24 (78,6), ЗШ №16 (76).
Від гуманітарних предметів перейдемо до математики. Називаємо десять навчальних закладів з найвищими результатами ЗНО знизу вверх: ЗШ №16 (61,1), гімназія №2 (63,3), ЗШ №4 (64,3), СШ №1, СШ №11 (65,4), СШ №5 (73,7), природничо-математичний ліцей (82,1). Бронзовим призером стала ЗШ №3 (82,4), срібним — Угорницька ЗШ (83,3), золотим — Українська гімназія №1 (100).
Детально вивчивши таблицю успішності за предметами, робимо висновок: учні івано-франківських шкіл набагато краще розуміють і знають українську мову і літературу, трохи гірше історію, відсотки якості з математики переконують, що її набагато важче завчити, бо передусім треба розуміти.
і насамкінець. Не варто забувати: рейтинги — все-таки річ доволі суб’єктивна, і навіть якщо дитина навчатиметься в найкращій школі світу, але не хотітиме “гризти граніт науки”, то знання її не будуть високими. А батькам треба розуміти, що лише одиниці можуть демонструвати універсальні, однаково високі результати з усіх шкільних предметів. А школа насамперед повинна формувати особистість і бажання вдосконалюватися протягом усього життя. А цього жодні рейтинги показати не зможуть.
Автор: Ольга МОНЧУК, Галичина
Обговорити на форумі