У моїй пам’яті назавжди залишилися ті страхіття, які довелося пережити і побачити на власні очі, будучи малим дівчиськом. Моє село було тоді невелике. Проживало в ньому небагато людей, проте всі були дружні, в біді допомагали одне одному. Голод був у нашому селі, тому що з односельців вимагали великі поставки зерна (“контингент”, як тоді називали) та залишали селян майже без хліба. Були й такі, що трохи харчів залишали собі і ховали їх так, щоб ніхто не зміг знайти.
У час голоду доводилося їсти їжу, зварену з листя буряків, яку тоді називали “бурячинкою” і яка була “приймлена”, у кращому разі, молоком (якщо в когось була корова), а в більшості випадків — водою. Часто малі дітлахи ходили полями і збирали натину, котру потім варили та їли. Замість хліба їли коржі, спечені на кухонній блясі. Ми ходили в ліс, де збирали жолуді з дуба та розмелювали їх на жорнах. Мололи вечорами, щоб ніхто не бачив, бо у селі не можна було мати жорна. Так розмелювали зерно, заховане для себе, і ховалися, щоб ніхто того не бачив. До борошна з жолудів додавали трохи борошна із зерна і пекли хліб. Важко жилося тим сім’ям, де було багато дітей і які були, як правило, дуже бідними. Це доводилося бачити в сім’ях Юрка Типчука, Тараса Павлюка та деяких інших. Там лежали опухлі з голоду дітлахи. Наші односельці ходили аж за Дністер, де вимінювали трохи зерна. Коли поверталися, інколи натрапляли на кадебістів, які все в них відбирали, і люди поверталися додому з порожніми руками.
Найбільші страхіття нам доводилось бачити, коли пасли корів біля залізничної колії, де повз нас часто їздили потяги, які називалися “товарняками”. На платформах сиділи “басараби” (жителі Молдавської РСР), один в один зарослі. Вони їхали шукати продуктів для своїх сімей, адже і там був голод. Багато з них дорогу не витримували, бо й самі були голодні і часто падали просто під колеса вагонів, де, переважно, гинули або калічились — було то велике страхіття. Їх ми бачили щодня дуже багато, деяких підбирали залізничники, скидали в приколійні рови, прикидали землею, а якщо це було подалі від села, то й так залишали.
Не дай, Господи, щоб таке повторилося знову, не дай, Боже, нашим дітям, онукам і правнука це пережити чи навіть побачити.
Спогади Типчука Степана Юрійовича (20.03. 1932 р.н.), Антоненко Анастасії Тарасівни (18.10.1929 р.н.), Маркуш Ірини Федорівни (12.10.1939 р.н.) записала Ірина МАРКУШ, завбібліотекою села Годи-Добровідка.
Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|