З 1 січня 2010 року в Україні набуває чинності антикорупційний закон (офіційна назва — “Про запобігання та протидію корупції”), який, окрім усього іншого, обмежує можливість працювати в державних органах влади близьким родичам. Відтак порушниками закону вважатимуться подружні пари, діти та їхні батьки, рідні брати і сестри, дідусі, бабусі, онуки, а також інші особи, за умови їх постійного проживання разом та ведення спільного господарства. Дія цієї норми поширюється на всі без винятку органи державної влади та на посадовців усіх рівнів, починаючи з посади Президента України і закінчуючи чиновниками органів місцевого самоврядування.
Згідно з законом, у випадку, коли близькі родичі перебувають у службових стосунках “керівник–підлеглий”, їм надається п’ятнадцятиденний термін для усунення таких обставин. Якщо ж упродовж цього терміну “родинні обставини” не буде усунуто, відповідні особи підлягають переведенню (в місячний термін) на іншу посаду, що виключає безпосереднє підпорядкування. А у разі неможливості такого переведення, підпорядковану особу взагалі можуть звільнити. Утім це аж ніяк не означає, що чиновникам, аби будь-що втриматися на посаді, доведеться розривати шлюб, роз’їжджатися чи відмовлятися від своїх рідних — закон містить низку положень, які практично унеможливлюють його стовідсоткове виконання, кажуть правники.
“Такі норми порушують конституційне право громадян на працю і в чистому вигляді не можуть застосовуватися, адже родинні стосунки ще не є підставою для звинувачення в корупції. А як вирішувати ситуацію в сільрадах, де родичами є майже всі мешканці села? Однозначно, будь-яке рішення про звільнення на підставі цього положення можна успішно оскаржити в суді. Боротися треба не з людьми, а з факторами, які створюють передумови для корупційних дій”, — зазначив експерт права Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Татаревський.
На думку правознавця, ще одна проблема полягає в тому, що, скоріше за все, норми даного закону виконуватимуться частково, за принципом політичної доцільності та вибірковості, що прикро, адже, окрім “заборони” кумівства, тут містяться інші корисні положення, які, зокрема, передбачають обов’язкове декларування чиновниками своїх доходів і витрат, обмежують отримання ними “подарунків” і встановлюють норми поведінки.
Автор: Геннадій БИКОДІР, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|