Після того, як 20 років тому впала головна перепона часів “холодної війни” – Берлінський мур – багато що змінилося в головах громадян посткомуністичного світу. Чимало з них сьогодні дещо по-іншому ставляться до понять “капіталізм”, “демократія”. Хоча в цілому суспільства 9-ти європейських країн, досліджуваних соціологами американського Pew Research Center, й задоволені минулими 20-ма роками, але не без певної гіркоти розчарувань.
Згідно з даними досліджень громадської думки в Україні, Росії, Болгарії, Угорщині, Словаччині, Чехії, Польщі, Литві та колишній Східній Німеччині, проведених у 1991-му і восени 2009 року американськими соціологами, ставлення громадян посткомуністичних країн до таких понять, як “капіталізм” і “демократія” дещо змінилося. Так виглядає, що люди у віці до 50 років більше раді звершенням останнього 20-річя, аніж старше покоління.
Ендрю Когут, президент Pew Research Center, відзначив, що є значні відмінності в оцінках змін з урахуванням віку, інших демографічних особливостей. “У комуністичні часи фактично кожен почував себе не зовсім щасливим у своєму житті. Сьогодні більшість людей почуває себе добре, але є значні відмінності залежно від віку та інших демографічних характеристик”, – каже він.
Менше аніж одна третина українців, наприклад, схвалюють нині перехід до багатопартійної демократії, хоча у 1991 році дві третини опитуваних в Україні Pew Research Center-ом бажали таких змін. У Росії більшість оплакує Радянський Союз і майже половина стверджує, що має постати Російська імперія. Якщо у 1991 році 52 відсотки українців сказали соціологам із Pew Research Center, що вони схвалюють перехід до капіталізму, то сьогодні такої думки дотримуються лише близько 40 відсотків опитаних в Україні. А в сусідній Угорщині понад 70 відсотків респондентів сказали, що їхній економічний стан був кращим при комуністах, хоча у 1991 році 80 відсотків із них бажали капіталістичних змін.
У колишньому Східному блоці через фінансову кризу посилилися відмінності у ставленні до демократії і капіталізму. Якщо в Чехії, Словаччині і Польщі, де витримали глобальну кризу порівняно успішно, найбільше вітають ринкові і демократичні реформи, то в розбитих кризою Угорщині, Україні, Литві все ще намагаються компенсувати їхній розвиток додатковими податками, що викликає в населення невдоволення і спадом, і місцевими урядами.
Колишній держсекретар США Мадлен Олбрайт, яка репрезентувала дослідження Pew Research Center, заявила, що населення досліджуваних країн найбільше розчароване у своїх елітах і незадоволене діями урядів своїх країн. “Загалом і в цілому життя людей змінилося за цей час на краще, але вони сподівалися на значно більше. Цим і пояснюється їхній нинішній песимізм”, – зауважила пані Олбрайт.
Так, в Україні понад 60 відсотків думають, що їхнє життя було кращим до 1991 року, в Росії так вважає майже половина населення. Після економіки на другому місці стоїть проблема корупції, яку вважають чи не найбільшим злом у 6 із 9 посткомуністичних країн. Українці ж називають корупцію їхньою найгострішою проблемою, яка доповнюється безупинним забрудненням життєвого простору та наростаючою злочинністю,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|