Служба зовнішньої розвідки вперше видала книгу нарисів про найяскравіших українських розвідників.
“Український слід у розвідці” — так вітчизняні “Бонди” назвали книгу художньо-документальних нарисів про своїх видатних колег з минулого, чиї прізвища розсекречені зовсім нещодавно. “До сьогодні були окремі невеличкі газетні публікації, у тому числі і в “Україні молодій”, а також друковані спогади ветеранів української розвідки Євгена Березняка, Олександра Святогорова, Марії Фортус, Олександра Шаркова, Віталія Койнова, Олександра Нездолі, Михайла Гречки та інших, — зазначає автор книги, прес-секретар голови СЗР Олександр Скрипник. — Але цілісна книга про українських розвідників вийшла уперше. Нині багатьох легенд української розвідки, на жаль, вже немає серед живих, і я вдячний долі за надану мені можливість поспілкуватися з ними та їхніми рідними. Читач також дізнається про окремі цікаві деталі тих чи інших операцій та життя “нелегалів”, у тому числі сімейного. Хоча вдома вони бували украй рідко, часто бувало й так, що подружню пару створювали під конкретне завдання за кордоном. І такі шлюби проіснували аж до смерті”.
Голова Служби зовнішньої розвідки України Микола Маломуж додає, що автор збирав матеріали до книги кілька років, окрім зустрічей з ветеранами розвідки, отримав доступ до архіву СЗР. “Ця книга — ще не історія української розвідки, над цим ще маємо працювати, — зазначає генерал армії Микола Маломуж. — Але цією роботою засвідчено, що ми нині піднімаємо цілі пласти раніше засекреченої інформації щодо діяльності УНР, закордонної діяльності батьки Махна, якого розвідники навіть планували вивезти до України. А ще ж робота розвідників у тилу ворога в часи ІІ Світової війни, діяльність “нелегалів” в часи “холодної війни” тощо”.
Зрозуміло, що чимало інформації усе ще лишається засекреченою, так само, як і окремі прізвища розвідників. За словами Олександра Скрипника, в окремих випадках він досі не може назвати конкретну африканську країну, де під виглядом власників елітного салону краси діяло подружжя наших “нелегалів”-розвідників — Борис і Олена Бейми. Втім для секретаря ради Національної спілки письменників Михайла Слабошпицького навіть за такої утаємниченості ця книга є “золотою рибкою”, яку очолюваному ним видавництву “Ярославів вал” вдалося спіймати. “Працювати в документальному жанрі дуже важко, але у даному випадку факти підібрано надзвичайно скрупульозно, — вважає пан Слабошпицький. — Ми тішимося з того, що саме наше видавництво причетне до цієї книжки. “Український слід у розвідці” приречений на перевидання!”.
Книга починається розповідями про так званих “некласичних” розвідників, які боролися за українську державність у Х
VI-
XVIII ст. Зокрема, нарисом про Василя Верещаку, який служив при дворі Яна Казимира камергером і докладно інформував Богдана Хмельницького щодо планів Речі Посполитої проти Війська Запорозького. Завершується докладними розповідями про персоналії розвідників радянської України. Зокрема, останній розділ присвячено легендарному керівнику української розвідки у 1970—1980–ті роки Василю М’якушку, який віддав спецслужбі сорок років життя і пройшов усі щаблі оперативної роботи, шість років працював під прикриттям у Франції і став першим в Україні генералом–розвідником.
На презентацію прийшли і діти окремих героїв книги. Серед них Юрій Хілько — син одного з наймайстерніших розвідників Федора Хілька. Це прізвище СЗР розсекретила лише нещодавно. Уродженець Запорізької області, він працював у ФРН, а згодом у НДР з 1946 по 1979 рік. “Я батька в дитинстві майже не бачив, — пригадує нині Юрій Хілько. — А дізнався, чиїм сином я є, лише коли сам почав працювати у спецслужбі. За інших обставин я б не знав цього ще дуже довго”. До речі, Юрій Хілько під час презентації книги, у якій його батькові присвячено окремий розділ, передав музею СЗР ордени і медалі легендарного резидента.
Автор: Іван ЛЕОНОВ, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|