20 років тому неподалік Івано-Франківська, у Дем’яновому Лазі почалися розкопки поховань жертв комуністичного режиму. У трьох могилах знайшли останки понад півтисячі закатованих людей. Півмільйона українців вийшли на їхнє перепоховання.
Коли на початку 1989 року члени культурно-наукового товариства “Рух” провели перше дійсно народне, не санкціоноване владою віче, до голови товариства “Меморіал”, тепер громадського діяча Зиновія Думи підійшов чоловік, що пам’ятав, як у червні 1941-го Червона армія гарячково залишала Станіслав.
“Один зі старожилів мені розповідав, що коли він зранку виганяв пасти худобу, то на польовій дорозі, що веде в Дем’янів Лаз, такою цівкою, кривою лінією червоніли плями крові. Це возили людей, замордованих у Станіславській тюрмі, або вбивали там”, – згадує Зиновій Дума.
Розкопки розпочалися 21 вересня і тривали 40 днів. Було знайдено три могили і в них останки 539 людей, із них 129 молодих дівчат – про це свідчили заплетені коси. Більшість загиблих убиті пострілом в потилицю з дрібнокаліберної гвинтівки, для гарантії груди багатьох простромлені російським штиком.
“Перших тринадцять ям не дали результату, а з чотирнадцятої екскаватор “Беларусь” дістав одяг і кістки. Потім почалися натуральні розкопки. Без трактора, тільки вручну, лопатами копали, щоб не пошкодити скелети”, – згадує судово-медичний експерт-криміналіст Омелян Левицький.
На розкопках працювали не лише члени молодих іще патріотичних організацій, а й звичайні люди, від десятикласників до літніх чоловіків. Серед них Іван Павликівський, який із родиною був вивезений до Сибіру.
Перепоховання жертв репресій в урочищі Дем’янів Лаз, Івано-Франківськ, жовтень 1989 року. Фото з домашнього архіву Зиновія Думи
Він каже, що саме перші дні розкопок були найважчими: “Ледь не в халяви набирали – то мозки, все, що розчинилося. То була така рідина. Ми мали сітку, це проціджували, щоб нічого не лишити”.
Серед тих знахідок були особисті речі – ремінці, обручки, запальнички. В кишенях одягу, за халявами чобіт – квитанції, квитки, навіть вироки суду. Написано – 3, чи 5, чи 7 років позбавлення волі, а насправді людину страчено.
На переконання Зиновія Думи, це свідчить, що в паніці відступу йшла свідома “зачистка” національно налаштованих людей. У енкаведистів такі списки були.
Всі ці знахідки стали доказом злочинів, каже Зиновій Дума: “Найголовнішим у тих розкопках було довести злочинний характер дій тодішньої окупаційної влади. Знаючи, хто там похований і коли, нам треба було знайти докази. Відомо, що мертві говорити не вміють, але вже так склалася доля, що ми, українці, служимо правді, служимо своїй Вітчизні, навіть коли ми вже мертві”.
Один із саморобних плакатів 1989 року. Фото з домашнього архіву Зиновія Думи
Сотні, тисячі людей за ті сорок дні побували у Дем’яновому Лазі. Шукали рідних. Хтось упізнав брата-десятикласника гімназії за чоботами, які сам йому пошив. За позолоченою пластиною на місці трепанації черепа встановили особу сотника УГА Григорія Голинського.
Після Дем’янового Лазу ще були розкопки в центрі Івано-Франківська на території теперішнього меморіального скверу, у Посічі, у Яблунові… Загалом на Прикарпатті понад 70 місць масових поховань жертв комуністичного режиму,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|