Ефективною армією для України могло б стати Козацтво, за принципом Національної гвардії.
Після того, як перспектива членства в НАТО для України відсунулася у далеке туманне майбутнє, постала потреба переосмислення української військової стратегії. Розраховувати треба передусім на власні сили в гарантуванні власної безпеки. На мою думку, варто було б згадати забуте старе і повернутися до територіальної самооборони. Такі Збройні сили, звичайно, непридатні для наступу, зате дуже надійні в обороні. Це, зрештою, принцип озброєного народу, козацька система органічно близька та історично виправдана і випробувана в Україні.
Добре забуте старе. Свою ефективність ця система переконливо довела в Швейцарії. Як пише військовий аташе Посольства Швейцарії в Україні полковник Томас Букхелі: “Знаєте, у швейцарців побутує фраза, що у Швейцарії армії немає. Швейцарія – сама є армія. Ми всі військові, і це дуже природно й органічно. Швейцарія робить ставку на резервістів. Усіх 18-20–річних юнаків призивають на чотиримісячні вишколи, а потім, упродовж наступних десяти років, вони проходять перепідготовку вісім разів упродовж одного місяця за фахом, що одержали в армії. Таким чином, тривалість військової служби у Швейцарії загалом становить один рік. При бажанні можна перейти на контракт”.
Україна ж має унікальний історичний досвід територіально-військової структури ще з
XVII—
XVIII століть. Згадаймо ж: велике село чи містечко утворювало “сотню”, яка, при потребі повного призову, виростала деколи в полк, кільканадцять же сотень було об’єднано в полк, а з цих полків складалася вже і Українська держава, Гетьманщина з Військом Запорозьким. Між іншим, територіально-міліційна система побудови збройних сил цілком успішно функціонувала не лише в козацькій Україні, а й у СРСР із 1923 до 1935 року. Створивши кадрову військову структуру від села до столиці за схемою “сільрада — рота, сотня, район — батальйон, полк, область — дивізія”.
Національна козацька гвардія. В Україні ж кістяком Збройних сил мало б стати відроджене осучаснене козацтво, але, звичайно, не те шароварно-опереткове, з кільканадцятьма гетьманами, а дисциплінована, чітко структурована сила, підпорядкована безпосередньо Президенту України. Відомо ж бо — свого часу саме “козацтво врятувало народ”. Нині воно повинно стати своєрідною “Національною Гвардією” при гаранті Конституції, його опорою і одним із засобів впливу на маси, прямим виходом на всі прошарки населення, постійним зв’язком із народом.
Що ж заважає нині відродити дієздатне, і, не побоюся такого визначення,боєздатне українське козацтво, з резервістів, за такою, скажімо, схемою: сільрада, містечко до п’яти тисяч мешканців — сотня, район — курінь, батальйон або й полк, область — дивізія. І покласти на них не лише оборону України, коли виникне потреба, а й охорону кордонів, громадського порядку в мирний час, боротьбу зі стихійними лихами тощо. Командирами ж цих підрозділів мають бути кадрові військові, офіцери запасу, а від роти і вище — дійсної служби. Покласти на них і військову допризовну підготовку молоді. Дійсну ж військову службу не скасовувати, а реформувати,скажімо, за моделлю Швейцарії.
Зрештою, треба озброїти козаків, адже ж, як відомо, козацтво — це озброєний народ, а озброєний народ, якому є що захищати, перемогти важко, коли, образно кажучи, кожен будинок при потребі стає вогневою точкою. Це, між іншим, на практиці переконливо продемонструвала маленька Фінляндія в радянсько-фінській війні 1940–го. Треба припинити демагогічні розмови про скасування дійсної військової служби. Досить і роззброюватися. Варто також вивчити досвід Латвії, Литви, Естонії та й решти держав у створенні й діяльності воєнізованих добровільних формувань цивільного населення.
Можна було б утримувати мінімальну армію справжніх професіоналів високого рівня, яка б складалася з кількох підрозділів швидкого реагування. Створення ж повністю контрактної армії для України наразі є нереальним, бо, як слушно зауважує той же полковник швейцарської армії Томас Букхелі, “це питання не тільки часу, а й величезних капіталовкладень”.
Якщо в Україні стане козаком хоча б кожен десятий, то матимемо три мільйони воїнів. То ж, відроджуючи козацькі традиції, козацтво, Президент України Віктор Ющенко чинить мудро і далекосяжно, зміцнюючи підвалини української державності, її основи. Українське козацтво треба перетворити на стан, надавши йому додаткові права, і відповідно покласти на нього і додаткові обов’язки свідомого захисника України, оплоту української державності.
Автор: Данило КУЛИНЯК, письменник, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|