В Україні сьогодні – День юриста і День художника . В США відзначають Національний день дітей. Ще цього дня в 1818 році англійці вперше використали в бою боксерські рукавички.
В 1896 році вперше опублікований індекс Доу-Джонса, що став головним показником ситуації на американських біржах. В 1873 році в США відкрита перша жіноча в’язниця. А в нашій країні цього дня в 1991 році прийнято закон “Про громадянство України”.
Цього дня в 1892 році народилася Марина Цвєтаєва. Майбутня поетеса світової величини з’явилася на світ у Москві. Дочка професора-мистецтвознавця І. В. Цвєтаєва, засновника московського Музею образотворчих мистецтв ім. О. С. Пушкіна. В 1908 р. закінчила гімназію. Слухала лекції з історії літератури в Сорбонні. З шістнадцяти років почала друкувати свої вірші. В 1912 р. вийшла її перша книга - “Вечірній альбом”, - з схваленням відзначена критиками. Не зрозумівши і не прийнявши Жовтневу революцію, Цвєтаєва в 1922 р. емігрувала за кордон. Жила спочатку в Берліні, потім у Празі і Парижі.
Норовлива і горда, з роками вона все різкіше відходила від чорносотенного емігрантського середовища, терпіла гостру матеріальну потребу, сумувала за Батьківщиною. Писала вірші, сповнені презирства і ненависті до наступаючої фашистської реакції в Європі. В 1939 р. разом зі своєю сім’єю повернулася в Радянський Союз. Вона повернулася до Росії навіть не від своєї ностальгії - від відчаю. Її не вбили, не арештували. Їй підготували інше мученицьке життя - навколо неї почали арештовувати найближчих і дорогих людей - чоловіка, дочку, сестру. Віршів її не друкували. Пастернак, проводжаючи в евакуацію, дав їй для чемодана мотузку, не підозрюючи, яку страшну роль цій мотузці судиться зіграти. Цвєтаєва намагалася влаштуватися посудомийкою в письменницькій їдальні в Чистополі, але рада письменницьких дружин визнала, що вона може виявитися німецьким шпигуном. Потім виїхала в місто Елабугу, де прала білизну місцевому міліціонеру. Не витримавши принижень, Цветаєва повісилася на тій самій мотузці, яку дав їй Пастернак. Нині кладовище в Елабузі, де вона похована, стало місцем паломництва любителів поезії.
8 жовтня 1970 року була присуджена Нобелівська премія Олександру Солженіцину. Він став одним з п’яти російських лауреатів Нобелівської премії з літературі. Але тільки один з них - Михайло Шолохов - отримав премію “як належить”: приїхавши до Стокгольма, не будучи ні емігрантом (як Бунін), ні висланим (як Бродський). Пастернак під тиском влади був вимушений відмовитися від Нобелівської премії. Солженіцин до моменту отримання премії вже був відомим письменником, і приїхати до Стокгольма йому не вдалося. Звістка про вручення Нобелівської премії Солженіцину послужила сигналом до початку газетної кампанії проти нього. А через три роки письменник був позбавлений радянського громадянства.
Православні: Герман, Єфросинья, Пафнутій, Сергій.
Католицькі: Бригида, Пелагея, Людвик.
Цього дня:
1498 Кораблі Васко да Гами відправилися в зворотний шлях з Індії.
1886 В Харкові відкрито публічну бібліотеку (нині імені Короленка).
1906 В Лондоні перукар Карл Несслер вперше продемонстрував перманентну завивку волосся.
1918 Польська регентська Рада проголосила незалежність Польщі.
1920 Проголошено створення Бухарської Радянської республіки.
1938 Розстріляно українського письменника, бандуриста Гната Хоткевича.
1970 Олександра Солженіцина оголошено лауреатом Нобелівської премії з літератури.
1990 Бурятська АССР проголосила себе республікою у складі Росії.
1993 ООН відмінила всі санкції проти ПАР.
1999 Завершено операцію між головним акціонером корпорації “ТБ-6 Москва” Едуардом Сагалаєвим і Борисом Березовським. Контрольний пакет акцій корпорації - більше 70% – перейшов до структур, які контролюються Березовським.
8 жовтня народилися:
1848 П’ер Дегейтер (1848-27.9.1932), автор музики “Інтернаціоналу”.
1873 Олексій Вікторович Щусєв (1873-24.5.1949), архітектор, автор Мавзолею.
1892 Марина Іванівна Цвєтаєва (1892-31.8.1941), поет.
1925 Андрій Донатович Синявський (псевдонім Абрам Терц) (1925-25.2.1997), письменник-дисидент (“Суд іде”, “Любимов”, “Голос з хору”).
1931 Юліан Семенович Семенов (1931-5.9.1993), письменник, автор політичних детективів (“17 миттєвостей весни”, “ТАСС уповноважений заявити”, “Експансія”).
1936 Леонід Куравльов, кіноактор (“Іван Васильович змінює професію”, “Афоня”, “Золоте теля”, “Початок”, “17 митей весни”).
1949 Сигурні Уївер, американська актриса (“Чужі”, “Ділова дівчина”, “Мисливці за привидами”).
1949 Юрій Варум, продюсер, батько співачки Анжеліки Варум.
1963 Тетяна Агафоновна, актриса (“Самотнім надається гуртожиток”, “Не ходіть, дівчата, заміж”, “Петербурзькі таємниці”),
повідомляє forUm.
Обговорити на форумі