Ворен Бафет сказав майже все, що вам треба знати про ефективні ринки. “Часто спостерігаючи за тим, як ринки часто були ефективними [тобто мали схильність до самокорекції. – Z], вони [вчені, інвестиційні та корпоративні менеджери] вирішили зробити неправильний висновок, що вони будуть такими завжди. Різниця між спостереженнями та висновком – як ніч і день”.
Різниця між ними – це також різниця між багатством у $50 млрд та прибутком пересічного інвестора. Пан Бафет заробив свої гроші, виходячи не з тої позиції, що ринки є часто ефективними, а з позиції, що вони іноді є неефективними.
Гіпотеза про ефективність ринків була фундаментом економіки фінансів протягом майже 50 років. Один із архітекторів цієї теорії, Майкл Дженсен, як відомо, відзначив, що “немає ніякого іншого висновку в економіці, який має твердіші емпіричні докази, що підтримують його”. Разом із іншими авторами того часу – як наприклад Бертон Малкіел [Burton Malkiel], “Випадкова прогулянка по Вол-Стріт” якого вийшла зараз у дев’ятому виданні – професор Дженсен нетерпляче розвіював містику сектора фінансових послуг. Ціни йшли випадковим шляхом, отже, оплата послуг активного менеджменту була марною витратою грошей.
Ефективність ринків – це гіпотеза про те, як ринки реагують на інформацію, і не обов’язково йдеться про те, що ринки сприяють економічній ефективності у ширшому сенсі. Але є й взаємні стосунки між цими двома поняттями ефективності. Це довго давало змогу гравцям ринків та правим ідеологам сприяти такій плутанині. Оскільки ринки є ефективними, як вони стверджували, втручання у ринки є контрпродуктивним і більше ринку означає більше ефективності.
Будь-хто, хто слухав курс “Фінанси 101” [Finance 101], знає, що є три версії гіпотези ефективності ринків. Сильна версія стверджує, що все, що ви можете знати про вартість цінних паперів, знаходиться “у їхній ціні”. Це близько пов’язано з ідеєю раціональних очікувань, наслідки якої превалювали над макроекономікою протягом 30 років. Політичні втручання є здебільшого даремними, монетарна політика повинна слідувати за простими жорсткими правилами, ринкові ціни – відображення фундаментальних вартостей, і не може бути жодних бульок активів.
Ці заяви є не тільки емпірично брехливими, але й містять структурні суперечності. Якщо ціни відображають всю доступну інформацію, чому повинен хтось дбати про те, щоб отримати інформацію, яку вони відображають? Якщо ринки є, з інформаційної точки зору, ефективними, чому виникає стільки торгів між людьми, які мають різні погляди на те саме майбутнє? Якщо теорія була б правильною, дії, які вона намагається пояснити, заледве би відбувалися на практиці.
Все ж таки, хоча й теорія ефективних ринків не є правильною, вона, можливо, є просвітницькою. Абсурдність раціональних очікувань походить від заздрості до фізики в багатьох економістів, які випадкові відкриття сприймають за універсальну правду. Економічні моделі є ілюстраціями й метафорами і не можуть бути всебічними описами навіть частини світу, який вони описують. Можна багато чого навчитися від теорії, навіть якщо ви не сприймаєте її дуже серйозно – і, як пан Бафет, зосередитися на нечастій неефективності ринків замість частої їх ефективності.
Слабка теорія ефективних ринків каже нам, що минулі ціни – це аж ніяк не підказка до того, що станеться з цінами на цінні папери у майбутньому. Є велика кількість доказів на користь цієї заяви: ви так само довго вивчали б тенденції на своєму комунікаторі, як і тенденції на діаграмах. Але є також і докази на користь тенденцій, що короткострокові цінові рухи продовжуються у тому ж напрямі – інерція є реальною. Якщо б ви знали точно, коли короткострокові рухи стають довгостроковими, це зробило б вас дуже багатими. Можна заробити гроші – або виробляти політику – вміючи читати зміни циклів бумів та спадів. Але більшість учасників цього не вміють.
Напівсильна версія теорії стверджує, що ринки відображають усю публічно доступну інформацію про цінні папери. Що знає громадськість – буде відображено у ціні, отже, інформація, як от “General Electric – добре керована компанія” або “Великобританія має великий дефіцит бюджету”, хоч і правильна, є даремною для інвесторів. Але інсайдерська інформація або оригінальний аналіз, можливо, змінили б ринкову вартість цінних паперів.
Сильна версія гіпотези ефективного ринку є популярною, тому що світ, який вона описує, вільний від зовнішніх соціальних, політичних і культурних впливів. Все ж таки, якби дійсність формувала уявлення про світ, нам потрібно було б не тільки дослідити, як уявлення формуються та впливають на світ – чого не хочуть робити економісти – але й моделі та прогнози покладалися б на ці уявлення. Звичайно, моделі та прогнози будуть дуже залежними від них, і розуміння того, як формуються уявлення, є обов’язковим. Економічна теорія є не стільки королевою суспільних наук, але також їхньою служницею, і повинна ґрунтуватися на антропології, психології і соціології ідеологій. Майбутнє теорії інвестицій та економічної теорії полягає у цьому більш еклектичному баченні.
Автор: Джон Кей [John Kay] (на фото)
Назва оригіналу: Markets after the age of efficiency
Джерело: The Financial Times, 07.10.2009
Зреферував Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|