Землі Покуття, в тому числі Коршева, заселені з незапам’ятних часів. Про це свідчать як археологічні аргументи, так і народна пам’ять.
Ось деякі факти й опосередковані міркування. Як писав польський дослідник Богдан Януш, при будівництві Львівсько-Чернівецької залізниці (1865—1866 рр.) у Коршеві (тоді Коломийського повіту) виявлено мідну сокиру, “декілька глиняних посудин та інші предмети”. Сокиру було передано в Археологічний відділ Краківської академії, а решта знайдених речей залишилась у колекції старожитностей коршівського дідича Христова фон Кжечуновича.
На сьогодні ці вартісні свідки далекого минулого, за виключенням сокири, втрачені. Сокира ж зберігається у фондах Краківського археологічного музею. На моє письмове прохання працівник музею Радослав Лівох люб’язно повідомив, що в колекції музею є енеолітична (епоха міді) сокира, імовірно трипільської культури (
IV-
III тисячоліття до н.е.) з Коршева. Матеріал — мідь, довжина — 36,5 см, ширина — 7,1 см, висота вістря — 5,5 см, діаметр отвору для топорища — 3,8 см, вага — 2,4 кг. Пан Лівох прислав також декілька знімків сокири.
Богдан Януш зазначає також, що на території Коршева є декілька детально не вивчених могил дохристиянської доби. Про них згадує і відомий український археолог Ярослав Пастернак.
Сліди дохристиянських вірувань і побуту, в тому числі стародавні пісні, хороводи, ритуальні дійства тощо, збереглися в тій чи іншій мірі серед населення Покуття до наших часів. Наприклад, ще донедавна була популярна серед молоді і підлітків Коршева гра у “лубок” у домі померлого, нічної пори, напередодні похорону. Детальний опис цієї ритуальної “забави” можна знайти у праці В.Шухевича “Гуцульщина”. Згадується “лубок”, як “гра при поховальному ритуалі”, і в “Етимологічному словнику української мови” (том ІІІ, Київ, 1989). Суть гри у наступному. Одному з її учасників зав’язують очі і хтось із групи гравців ударяє його по виставленій за спиною відкритій долоні. Якщо він не вгадає, хто його вдарив, — гра продовжується у тому ж складі, якщо ж вгадає — його місце займає той, хто вдарив. Про давність цієї, з дозволу сказати, забави свідчить і… Святе Письмо: у Євангелії від Луки (вірш 22.64) читаємо: “Вони, зав’язавши Йому (Ісусові — Г. Д.) очі, били Його в обличчя і запитували Його, кажучи: Пророкуй, хто Тебе вдарив”.
Явно дохристиянські корені має обрядовість, пов’язана з так званим днем Маланки з її оригінальним пісенним фольклором і молодечими забавами, які, до речі, не мають нічого спільного з християнством. До цієї ж категорії треба віднести і купальські гуляння з незаперечними ознаками поклоніння вогню, здатного, нібито, очищати людей від всякої скверни.
Автор: Григорій ДОСИН, Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|