Як стверджують народознавці, не лише візерунок, а й колір, техніка вишивання і, навіть, хто і якими нитками вишивав річ, має велике значення.
Слід пам’ятати, що первинна функція вишивки — обрядова, ритуальна. І кожному обряду повинен відповідати певний узор. Ні в якому разі те, що вишивають на сорочці, не можна переносити на рушник. І навпаки. Адже функції цих орнаментів різні.
Етнологи налічують понад двадцять весільних обрядів, які не обходились без рушника. Такий рушник не можна купувати на базарі чи в магазині, позичати, користуватися бабусиним чи маминим. Рушник — це доля, життєва дорога подружжя, що на нього стає. “Простелити” ж собі долю повинна майбутня наречена. За народним повір’ям, вишиваючи весільний рушник, дівчина програмує, кодує майбутнє подружнього життя. Тому мудрі бабусі радили своїм онукам вишивати його на цілому відрізку полотна, ні в якому разі не зшивати, не змережувати кілька шматків — щоб доля не рвалася.
Вважається, що рушник має бути вишитий червоним кольором — найактивнішим з усіх кольорів. За повір’ям, він відвертає увагу від молодих і водночас насичує енергією, дає імпульс на гарне майбутнє.
У давнину у вишивці поєднували червоний і синій кольори, де червоний символізує чоловіче начало, холодний синій — жіноче. Пізніше синю нитку замінили чорною, яка також має свою символіку. Багатьом при цьому згадаються слова пісні “червоний — то любов, а чорний — то журба”. Але на вишиванці чорний колір символізує багатство, достаток. Поєднання ж білого і чорного у філософському розумінні є “втіленням гармонії в духовному плані”.
Майстриня повинна мати стільки голок, скількома кольорами ниток вона вишиває. До речі, голки слід купувати у понеділок або четвер, тоді вишивка буде щасливою.
Оскільки рушник — це життєвий шлях, то й вишивати його потрібно з відповідним розумінням. Спочатку має бути смуга чи кайма, що символізуватиме підземний світ, потім — вінок, квітку, вазон — це земля буття, а над ними — розкидані квітки чи зорі, що відкривають дорогу до небесного царства. Вважається, якщо після цього вишивати ще одну смугу чи кайму, перекривається дорога до небесного царства і Боже благословення не сходитиме на пару, котра стане на такий рушник.
Вишиваючи весільний рушник, необхідно дотримуватися певного порядку. Так, не можна “перескакувати” з одного кінця в інший. Закінчивши один кінець рушника, слід переходити до другого. По-друге, рушник має два різних полюси: плюс і мінус: на позитивно заряджений кінець стає наречений, на негативно — наречена.
Коли дівчина вишиває рушник, то перший кінець вона вишиває з задоволенням і надає йому позитивного заряду. Цей кінець вона повинна відразу позначити. На нього стане наречений. Інший же кінець рушника вишивається з меншим бажанням, тому має негативний заряд, на цю частину стане наречена.
У процесі вишивання майстриня не повинна показувати свій виріб нікому, крім батьків. Щоб не заздрили. За переказами, на рушник “записується” вся інформація: всі побажання: і хороші, й погані. Після батьківського благословення дівчина повинна взяти рушник, на якому стояла з нареченим, скласти навпіл по довжині, скрутити у сувій і та зберігати його у шафі. Після весілля його не можна прати — змиються всі добрі побажання.
І ще насамкінець важлива порада: перед вишиванням обов’язково треба змити негативну інформацію з рук, помолитися, заспокоїтися, а коли ви вже приступили до роботи — думайте тільки про щось хороше.
Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|