На висоті 238 метрів над рівнем моря туристів чекає занурення в минувшину, печена картопля та пампушки з жару.
Цього хутора не знайдете на жодній карті України, адже навіть водій “маршрутки” “Рівне-Дермань” не міг підказати, де виходити, щоб потрапити в Плугаки. Допомогли місцеві люди. Показали і дорогу до садиби-музею “Плугаки”. Адже, тієї осінньої погожої днини, коли сюди примандрував, на хутір завітали також учні Здолбунівської гімназії разом зі своїми наставниками. Його господар Микола Огородник, одягнутий у лляний костюм, зустрічав гостей біля воріт. У брилі та з батогом у руках, пан Микола виголосив правила поводження в садибі, й наголосив: “Всі наші гості роззуваються й заходять у двір босоніж”. За приклад Сергійович був сам — адже на своєму хуторі ходить босим і влітку, і взимку. Отож побігати по зеленому моріжку мали змогу всі присутні.
Кому клепки не вистачає. Екскурсія в минуле розпочалася відразу ж за ворітьми садиби, адже експонати розставлені по всьому подвір’ю. І перша зупинка — біля верстата бондаря. Варто було бачити, з яким захопленням та азартом діти взялися стругати клепки для бочки. Для декого стало справжнім відкриттям, що саме від майстрів-бондарів пішов такий відомий вислів: що, клепки не вистачає?
Про кожен свій експонат Микола Огородник може багато чого розповісти. Свою історію має драбинчастий військовий віз, що стоїть на обійсті. Останніми його власниками були вояки УПА. Виготовлений у 1944 році на Рівненщині, віз опинився на Житомирщині: в селі Катеринівка Ємільчинського району його залишили полагодити. Там понад 60 років його зберігали у клуні, а кілька років тому за сприяння українських патріотів перекочував він до Плугаків. Віз стоїть “законсервований”, але при потребі на ньому можна вирушати в дорогу. Ще один з останніх експонатів — здоровенна, на зріст людини, бочка для зберігання збіжжя. Колись жодне господарство не обходилось без такої. Нині ж потреби на такі бочки немає, а от у музеї — їй саме місце. Та найкращим експонатом цього скансену є класична волинська хата, що має поважний півторастолітній вік.
А хату придумав чорт!
— А чи задумувалися ви, хто вперше побудував хату? — запитав дітей господар Плугаків. А після недовгого мовчання розповів. — Придумав її чорт, щоб ховатися в ній від дощу, холоду та спеки. Але нечистому не вистачило розуму прорізати в стінах вікна. Довго у темряві він не витримав, відтак віддав споруду Богові. Господь прорізав у стінах три вікна, через які в хату потрапило світло, а тоді подарував її людині.
Микола Огородник запропонував юним мандрівникам також відімкнути двері хати ключем-журавлем. І хоча бажаючих зробити це було багато, двері так і не відкрили.
— А от раніше свідченням того, що вдома нікого немає, була палиця, поставлена біля дверей. Але часи змінилися, — зазначив Микола Огородник, переставляючи палицю до стіни та запросив усіх увійти до оселі. У сінях — підвішені до стелі пучки цілющих трав та квітів. Тут же багато різноманітного хатнього начиння. У світлиці — традиційний для України інтер’єр: над входом полиці з мисками, глеками, горнятами. Праворуч — величезна глиняна піч. За піччю — ліжко, лава, стіл. Біля столу на покутті образ із лампадкою. Долівка в хаті також традиційна — глиняна. А от уже третій компонент хати — комора — вистелена дерев’яною підлогою. “Тут зберігалося найцінніше в господарстві, а тому в коморі й стелилася підлога”, — пояснює господар.
Саме тут і розміщено найбільшу колекцію старожитностей Миколи Огородника. Скрині, прядки, гребені, праски, різні лопати, дерев’яний плуг, зрубна сокира, а ще найрізноманітніші вироби з соломи. Навіть є солом’яний вулик. Усе це фактично зібране однією людиною, яка хоче поділитися своїм багатством з усіма, кого цікавить історія побуту волинського селянина. У кутку сіней на стіні розвішані грамоти та подяки, тут же стоїть і цеберко для нескупих мандрівників. Адже хутір — проект некомерційний і за його відвідування грошей не беруть, а створювався він задля збереження української духовності та культури.
Плугаки запрошують! Отож якщо бажаєте побачити оригінальні українські речі та споруди, отримати майстер-клас із традиційних народних ремесел та промислів, посмакувати печеною картоплею з салом, пампушками, спеченими в справжній печі, завітайте на Плугаки до села Дермань Здолбунівського району, що на Рівненщині. Щоб побувати тут, потрібно попередньо домовитися з господарем та приїхати в обумовлений час. Як це зробили, зокрема, здолбунівські гімназисти. Вони і в минувшину занурилися, поблукали дерманськими пагорбами, напилися джерельної води, а ще наїлися гарячих пампушок із часником, вийнятих просто з печі. А гостям тут зав¬жди раді.
— У Дермані кажуть, що клямка в нас на воротах негаряча, — жартує Микола Огородник. — Хто хоче до нас прийти, радо зустрінемо. І кожен, хто сюди завітає, отримає задоволенння від побаченого, почутого і спожитого.
Автор: Богдан ДЕМ’ЯНЧУК, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|