Українські митники не відчувають кризи… через зростання кількості хабарів. Такими були висновки авторів соціологічного дослідження митної сфери, проведеного в рамках проекту “Гідна Україна”.
Учасники проекту опитали 400 підприємців, котрі часто їздять за кордон. І з’ясували: на східних кордонах хабарі частіше вимагають, на західних – пропонують самі… Результати оприлюднили у Волинському прес-клубі.
Кількість хабарів на українських митницях за останні два роки зросла на три відсотки, а компаній, які їх добровільно пропонують, – на 5.
Ніби небагато, якщо не зважати, що йдеться про ганебне явище, яке мало б зникнути. Хабарі частіше дають у валюті, а валютні курси, як відомо, стрибнули догори. Митні інспектори все більше “втягуються” в корупційні стосунки, а їхні “клієнти”-підприємці вважають заходи боротьби з хабарництвом неефективними. Таких “песимістів” за останній рік, судячи з результатів опитування, – три з чотирьох підприємців. Причому, як зауважила експерт з досліджень і моніторингу проекту Світлана Горна, кожен другий затримується на кордоні більше шести годин:
“З іншого боку, є позитив: якщо у 2007 році 22 відсотки імпортерів і 17 відсотків експортерів сказали, що вони проводять на кордоні більше 24-х годин, то нині ця кількість зменшилась до 15-13 відсотків…”, – розповідає Горна.
Держава створила передумови для того, щоб підприємці намагалися вирішити свої проблеми в обхід законодавства. Тобто, іноді легше дати хабар, ніж заплатити високі податки на імпорт.
За “сприяння” інспекторів підприємці намагаються здешевити товар, розповідає головний інспектор митного поста “Луцьк” Волинської митниці Антоніна Дрозд. Митна оцінка товарів дуже висока, а податки нараховуються з митної вартості, пояснює вона. Митниця зобов’язана оцінювати товари за базою даних, а не по супроводжуючих документах: “А суб’єкт скаже: “Я ж купую так, а чому я плачу набагато вище?”
Вривається у підприємців терпець, здебільшого, під час ввезення товарів в Україну. Тож вони самі шукають інспекторів зі “слабинкою” до грошей. Але керівництво з такими бореться, запевняє заступник начальника митного посту “Ягодин” Микола Пелінкевич. Причому через “Карту відмови”, яку вносять в базу даних Держмитслужби, знайти роботу на митниці вони більше не можуть. У 2008 році більше десяти осіб взагалі звільнені з митних органів. Але суди поновлюють їх на роботі. Скільки було в Ягодині заведено протоколів про корупцію, але жоден із них не пройшов судову інстанцію, каже начальник посту.
Боротися зі здирниками й хабарниками насправді просто, переконана активістка проекту з протидії корупції в Україні Світлана Горна. Потрібно застосувати інструменти, котрі у світі зарекомендували свою ефективність. Скажімо, впроваджується автоматизований відбір суддів: не голова суду вирішує, хто розглядатиме справу, а комп’ютер. Тож немає кому “носити”. Потрібно створювати “єдині вікна”, де не треба витрачати безліч часу, спілкуватися з чиновником, який ставить печатку чи щось підписує: “Якщо не знаєш, хто це робить, немає кому нести, і немає від кого вимагати, бо ми не бачимо підприємця” .
Соціологи “пошкодували” митників, не конкретизуючи факти по кожному регіону. Саме тому волинські митники запевняють: їхні доморощені корупціонери в Україні – не найбільші,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|