8,5 мільйонів гривень потрібно для ремонтно-реставраційних робіт у прикарпатських церквах і замках. Депутати обласної ради вирішували, де шукати ці кошти і як переконати громади у важливості збереження пам’яток дерев’яної сакральної архітектури.
Все більше стародавніх храмів втрачають автентичність. Лише одна з понад півтисячі прикарпатських церков має шанс потрапити до списку ЮНЕСКО.
Церкву Святого Духа вважають візитівкою Рогатина. Менш обізнаним туристам навіть кажуть, що тут колись священиком був батько Роксолани, хоча церква років на сто молодша від тих часів. Втім, вона є однією з найстаріших на Україні – 410 років, з унікальним старовинним іконостасом. Час не міг не позначитися на дерев’яній будівлі, і вона поступово руйнувалася, каже завідувач музейного комплексу Рогатина Тетяна Петрів.
“Церква була сильно вражена жуком-деревогризом, так званим шашелем, затікали стіни від дощової води. Іконостас тримався на цвяшках – ледве щось, і він впаде”, – розповідає Тетяна Петрів.
В минулому році вперше на реставрацію Святодухівської церкви, яка є філіалом обласного художнього музею, з Міністерства архітектури і містобудування надійшло 500 тисяч гривень: замінили гонтове покриття, крім куполів (забракло коштів), оброблено стіни спеціальними речовинами для консервації, відтворене різьблення кількох вікон. Наразі ця церква, що є зразком галицької школи будівництва, єдина з прикарпатських реально претендує на внесення до списку ЮНЕСКО у номінації “Дерев’яні церкви Прикордоння”.
Такі запевняння почули від фахівців Польського центру досліджень і документування історичних пам’яток та Міністерства культури України, які в рамках проекту “Сакральна архітектура Прикордоння” визначають 10 дерев’яних церков України та Польщі для внесення до списку ЮНЕСКО.
Хоча польсько-українську комісію більше цікавили унікальні гуцульські церкви. Та їхні шанси примарні. Церква Благовіщення в Коломиї, збудована у 1587 році, має самовільно прибудовану цегляну котельню. 200-річну церкву Пресвятої Богородиці у селі Нижній Вербіж поверх дерева оббили бляхою. Перша ж вимога ЮНЕСКО: автентика – не дотримана.
З добрих спонукань люди хочуть зробити храми теплішими, зручними, сучаснішими. Оббивають стіни модними матеріалами, замінюють дахи, перемальовують старовинні ікони. Та під бляхою чи пластиком деревина загниває. Ще одна біда дерев’яних храмів – вогонь. За останні 12 років на Прикарпатті згоріло 15 церков. Насамперед через недотримання правил протипожежної безпеки: встановлення численних освітлювальних приладів і невстановлення запобіжних пристроїв. А ще є повір’я, що стару церкву не можна розбирати, бо, мовляв, дерево гнитиме, краще, коли церква згорить… У представників архітектурних служб до громад претензій чимало.
“Думка громади: це їхня церква, “що хочемо – те й робимо”. От наша біда. Втрачається вид пам’ятки. Люди не думають, що роблять. А головне: це йде при потуранні не тільки самих людей, громади, а й священиків”, – каже заслужений архітектор України Микола Капак.
На Івано-Франківщині під охороною держави перебуває 587 пам’яток сакральної архітектури, з них 122 національного значення. Майже всі вони передані у власність або користування громад. А ті чомусь вважають за можливе переробляти “на свій смак”. Потрібна не лише роз’яснювальна робота, що особлива цінність якраз в автентиці. Важливо облікувати усі пам’ятки і зробити реальною відповідальність за їх збереження. Бо хоч і передбачена вона законодавчо, та не всі законів дотримуються. Каже начальник управління культури обласної держадміністрації Володимир Федорак.
“Сьогодні кожна пам’ятка має бути облікована і мати паспорт. Обов’язковим повинен бути моніторинг за її станом. Але кожна релігійна громада, яка є власником і в оренді якої перебуває церква-пам’ятка архітектури місцевого чи обласного значення, повинна скласти охоронний договір спільно з органом культульної спадщини управління культури”, – наголошує Володимир Федорак.
На паспортизацію кошти (вони невеликі) знайшли. Торік обстежено 78 культових споруд, трохи більше буде в цьому. Вже зараз називають цифри: негайного ремонту потребують 130 дерев’яних церков.
На Прикарпатті розроблені Концепція та Програма національного і духовного відродження Івано-Франківщини до 2011 року. В них передбачене фінансування ремонтно-реставраційних робіт у церквах і середньовічних замках. За три роки ці напрямки ще не фінансувалися,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|