Офіційно українці вже три місяця знають, в яких продуктах є ГМО, але фактично ніхто і не думав маркувати продукцію. Першого вересня минув тайм-аут для виробників, котрі реалізують продукти з вмістом ГМО.
Харчовики нібито мали почати маркування свого товару щодо трансгенів: відповідну постанову Кабмін ухвалив ще у травні. Якщо модифікованих організмів більш ніж 0,9%, на упаковці має стояти “клеймо”, що попереджує про сумнівну начинку.
Тоді, наприкінці весни, уряд добре розрекламував своє починання – мовляв, тепер в Україні буде так само як в Європі. Але в Кабміні чомусь забули повідомити: ані грошей, ані нормативної бази під постанову немає. І не дивно, що напису “містить ГМО” “Гарт” досі не знайшов на жодному продукті харчування – хоча пройшло ціле літо на підготовку, і постанова Кабміну мала б реально діяти вже 10 днів.
Можна видавати хоч тисячи папірців з наказами, але без контролю це лише безглузде використання друкарського верстату. Як повідомили “Гарту” в “Укрметртестстандарті”, грошей на перевірки виробників і торгівлі цьогоріч немає зовсім. “На превеликий жаль, на 2009 рік бюджетного фінансування органам у справах захисту прав споживачів не виділено”, - зазначив нашому виданню Володимир Семенович, начальник науково-дослідного центру випробувань продукції.
Фінансування є лише гіпотетичне – в Державній програмі розвитку внутрішнього ринку, яка обіцяє 33 мільйони гривень на 2010-2012 роки. Але ж ці гроші мають бути внесені в бюджет, чого уряд, звісно, не гарантує. “І лише частина цього фінансування, якщо воно буде виділено, піде на перевірку щодо наявності або відсутності ГМО в харчуванні”, - говорить Семенович.
Окрім грошової нестачі є і суто бюрократичні перепони: у МОЗ досі не створили державний реєстр генно-модифікованих организмів. Виходить, що офіційно жодного трансгена в Україні немає. Також не розроблений перелік продуктів, які можуть їх містити – тож штрафувати фактично немає за що!
Саме тому шість українських лабораторій, що виявляють “мутантів”, поки що займаються вільною комерцією – перевіряють продукти за бажанням виробника. “Підприємства з іноземними інвестиціями, які експортують зернові культури з України, обов’язково перевіряють свою сировину на ГМО – такі вимоги ставлять країни Євросоюзу, Росія, Білорусь”, - каже Семенович. Аналіз коштує 496 гривень.
А ось обов’язкове маркування Україна планує почати не раніше січня наступного року. Тоді, обіцяють чиновники, будуть не тільки санкції щодо тих, хто не маркує, але й підтримка компаній, які взагалі не використовують ГМО. Список останніх має з’явитися на сайті Держспоживстандарту взимку, а на товарах з’явиться відповідна мітка.
Щоправда, і ці наміри – поки що на папері. Як і обіцянки створити лабораторію з ГМО в кожному регіоні. Та і невже в розпал кризи буде чим інвестувати в науку та дослідження? Зайвих мільйонів не знайшли навіть у “гладкі” роки, коли в 2007 році уряд Януковича приняв схожу постанову щодо маркування “мутантів”. Не було ніякої кризи, але ж у “проффессора” вистачило духу через деякий час скасувати постанову та визнати – надто коштовно.
До того ж примусити виробників, чий бізнес базується саме на використанні дешевих трансгенів – фактично утопія. “Підприємства, які використовують ГМО, при обов’язковому маркуванні понесуть значних збитків, які будуть вищі за штрафи”, - неофіційно повідомили “Гарту” в одной із великих компаній з виробництва ковбас. До речі, ці штрафи складатимуть 30% від вартості немаркованої партії товару. Можна тільки уявити, на які збитки чекають виробники, якщо споживач дізнається про реальний зміст “Лікарської” чи “Останкінської”…
Отже, харчова безпека країни за часів нинішнього уряду – лише клаптик паперу, “порядок генний”, не наповнений матеріальним змістом. Можливо, реально немає грошей. А можливо, бракує лише політичної волі.
Як відомо, до лав коаліційних партій входять потужні лобі імпортерів та харчовиків – перші масово завозять ГМ-продукти, другі вирощують їх в Україні чи виробляють на трансгенній сировині. І навряд чи сумлінне самокатування “Ми продаємо ГМО” для підвладних бізнесменов – найкращій бізнес-план,
повідомляє Гарт.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|