15 вересня минає рівно рік від ключового моменту у фінансовій кризі – краху американського інвестиційного банку Lehman Brothers. Ця подія підштовхнула світ до найглибшого економічного спаду від часів Другої світової війни.
Цього дня працівники банку Lehman Brothers мали звільнити свої робочі місця. Люди з відчаєм пакували особисті речі. “Це трагедія. Я працював тут 23 роки. Я не знаю, чим займатимуся далі. Я просто шокований. Ніколи не думав, що до цього дійде”, – такою була перша реакція одного з банкірів.
Перед тим цілі вихідні представники міністерства фінансів, Федерального резерву США і деякі чільні банкіри з Волл-стріт проводили напружені переговори. Але держава вирішила не втручатися. Вранці, у понеділок, 15 вересня 2008, банк Lehman Brothers оголосив про банкрутство – найбільше в американській історії. Крах потужної банківської установи, історія якої сягає понад півтора століття, сколихнув фінансовий світ. Індекс ділової активності – Доу Джонс – обвалився.
Інші американські банки і до того, і після отримувала державну підтримку у тій чи іншій формі. Але не цього разу. Тім Ґайтнер, тодішній керівник нью-йоркського відділення Центробанку США, який став міністром фінансів, пояснює, що на той час в американського уряду не було належних правових інструментів, щоб врятувати Lehman Brothers. Інші вважають, що таку можливість треба було знайти.
Від гасіння фінансових пожеж до пошуку тривалого оздоровлення
Як би там не було, після банкрутства банку й без того погане становище на ринках стало ще гіршим. “Не було оголошення, не було попередження. Раптом ми змінили політику. Потім ми знову її змінили через лихо, яке спричинив крах Lehman Brothers. Дійшло до того, що вся світова економіка зупинилася на два чи три місці. Це була помилка”, – зазначає американський економіст Еллен Мелтцер.
Так само, як і інші фінансові установи, Lehman Brothers потерпів від величезних втрат на іпотечному ринку. Банки дедалі менше бажали позичати гроші підприємцям та одні одним, адже боялися, що кредити не повернуть. Споживачі затягнули паски, зросла армія безробітних.
За цих обставин держава пішли на безпрецедентні заходи: оголосили про мільярдну допомогу банкам, зменшили відсоткові ставки до історичного мінімуму і почали друкувати банкноти.
Рік по тому деякі економісти бачать попередні ознаки одужання світового господарства, а урядовці замість того, щоб гасити фінансову пожежу, обмірковують, як далі обходитися без потужних грошових вливань в економіку.
Підстави переосмислювати подію ретельніше, ніж інші, має Річард Фалд, останній керівник цього банку. У жовтні минулого року, під час слухань у Конгресі США, один із політиків назвав його найбільшим “негідником” сьогодення.
“Я прокидаюся кожної ночі і думаю, а що можна було зробити інакше?”, – зізнається Річард Фалд. Він каже, що крах банку Lehman Brothers – це біль, який він пронесе через усе своє життя ,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|