Вчора у селі Дитятин Галицького району відбулися українсько-польські урочистості присвячені річниці бою частин польського війська та армії УНР під керівництвом генерала Павленка проти червоних козаків, яким допомагала більшовицька піхота. У святкуванні взяли участь представники Генерального консульства Республіки Польща у Львові.
“Бій під Дитятином — це наша спільна історія, наш спільний біль, наш спільний героїзм. І сьогодні як ніколи нам не потрібно його забувати, — розповідає Коломия ВЕБ Порталу отець Гжегож Цимбала римо-католицький священик з Галича. — Сам бій відбувся 16 вересня 1920 року. Ціною свого життя українці та поляки спільно врятували життя своїм товаришам, стоячи на смерть, обороняючи від підступів більшовиків інші свої частини та утримуючи ворога від наступу на Тернопіль”.
За історичними даними, основну оборону втримували восьма польська дивізія піхоти та українська кавалерія. Ще 16 вересня 600 вояків із третього батальйону вирушили на Рудники, аби там долучитися до своєї дивізії. По дорозі, біля села Дитятин на поляків напали більшовики. Але ворожа атака спочатку видавалася незначною та була відбита. Солдати вийшли на невеличкий пагорб, де побачили значно переважаючу у кількості ворожу армію.
Але відступати було нікуди, бо за ними були їхні ж побратими. Отож капітан Ян Габрись віддав наказ приймати знову бій. Від дев’ятої ранку до третьої години пополудня без перерви точився нерівний бій. 600 солдатів та офіцерів стримували кількатисячну армію. За цей час оборону вже тримати було неможливо. Артилеристи заледве могли стріляти із двох вцілілих гаубиць. Але ніхто не впадав у паніку, всі стояли на смерть.
Артилеристи на чолі з капітаном Зайцем вже без звичної для себе зброї кинулися на неприятеля з багнетами. “Поляки сдавайтесь!” “Все равно не уйдете”, — долинали крики з боку росіян. Проте поляки та українці вирішили битися до останньої краплі крові. Їх оточили. Капітана Зайця та поручника Вонтробу на очах у солдатів розрубали навпіл шаблями. Факти свідчать, що більшовики знущалися вже навіть на мертвими тілами.
А ті, хто зуміли вижити у цій битві та були поранені, відповзали до кущів. Проте швидко помирали від холоду та втрати крові. Ворог зайняв Дитятин. Місцеві мешканці, які хотіли хоча б поховати за християнським звичаєм убієнних та допомогти пораненим, сиділи по хатах, залякані ворогом. Тільки згодом галичани побачили сотні мертвих тіл та коней. Земля була вся червона від крові. За свій подвиг вояки посмертно отримали відзнаки Хреста Viritati Militari.
Згодом вбитих поховали на цвинтарі у селах Дитятин та Боків. Селяни шанобливо ставилися до могил. Щороку, аж до початку Другої світової війни на місце вічного спочинку українців та поляків приходили галичани, римо та греко-католицький священики спільно відправляли панахиди. Часто приходили й школярі. 21 вересня 1930 року на цвинтарі побудували невеличку капличку, яка разом з могилами була сплюндрована у 1945 році. Сьогодні мало що в Дитятині нагадує про кривавий бій. У 1990-ому році було відновлено хрест. І тепер представники сусідньої країни вирішили вшанувати пам’ять своїх земляків. Планується, що у наступному році, в 90-у річницю бою під Дитятином, на Прикарпаття приїдуть вшанувати пам’ять полеглих чимало мешканців Польщі та представники її уряду.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|