Завжди було непросто дати якнайповніше пояснення міжнародним відносинам. Версії могли б щонайменше зіштовхнутися: так було наприкінці 1980-х з дослідженнями Фукуями і Гантінгтона. Перший вважав, що можна оголосити про тріумф капіталізму і демократії, і спирався у висновках на крах радянського блоку та конверсію зрослої кількості диктатур у демократії. Другий, навпаки, був певен, що кінець поділу планети на два ідеологічні блоки змусить нації повернутися в рамки колишніх цивілізацій.
Сьогодні планета прямує до самоорганізації чи поділу? Роздроблення чи уніфікації? Відповідь на це запитання не нейтральна, оскільки залежить від сенсу, який ми вкладаємо в актуальний як ніколи проект запровадження “нового світового ладу”. Досі можна було поєднувати обидва тлумачення, зважаючи на те, що закон Гантінгтона доповнює закон Фукуями. Дійсно, що більше економіка і право прагнуть об’єднати планету, то природніший процес, коли культури намагаються повернутися до своїх етнічних і релігійних витоків. На підтвердження цього узагальнення припустімо, що відродження націоналізму і фундаменталізму було б лише несподіваним відхиленням від тенденції, що повільно наближає кожен народ до нової рівноваги, якою стала б розважливість.
Однак таке доволі зручне пояснення масштабного конфлікту між універсальним і партикулярним не пояснює реальності. По суті, ми є свідками співіснування обох явищ – роздроблення й уніфікації, що заперечує принцип несумісності. Ми бачимо, наприклад, в Ірані, Афганістані, зовсім нещодавно в Габоні, як країни проводять демократичні вибори: стільки свідчень, скажете ви, що західна модель поширюється світом. Біда полягає в тому, що ці країни вдаються до голосування лише для того, щоби систематично організовувати фальсифікації. У підсумку замість того, щоб закріпити тріумф демократії, такі відхилення від курсу посилюють усередині ліберального суспільства критику тих, хто від імені старого марксистського кредо звинувачує представницьке правління у зраді волі народу. Зокрема, ми бачили, як у Росії Путін, не змигнувши оком, буцім виконуючи свої конституційні зобов’язання, поступився місцем наступникові і зберіг владу та вплив, уже як прем’єр-міністр.
Отже, що більше прихильників утрачає демократія, то дужче її провідні позиції стають формальними, навіть серед націй, які породили її, і то все менш стійкими виявляються засади політичного лібералізму. Ця двозначність не обмежується діяльністю інституцій. Вона так само відображається в розвитку відносин між націями. 1991 р. під час першої війни в Перській затоці захист справи міжнародного права (звільнення Кувейту) став можливим тому, що, слугуючи одночасно інтересам союзників і справі миру, він видавався аспектом реалістичної політики (realpolitik).
20 років опісля реалістична політика знову зводиться до парадоксального захисту права, і немає шансу подолати цю суперечність. У цьому питанні всі орієнтири переплуталися. Справедлива жорстка позиція Франції щодо Ахмадінеджада порівнянна лише з обачністю стосовно Каддафі. Так само ми підтримуємо американську присутність в Афганістані й Іраку: мовляв, імовірно, місцеве населення схвалює її; хоча з кожним днем нас усе більше непокоять той хаос, який виникає через неї, і фанатичність, яку вона підживлює.
Зрозуміло, не новина, що зовнішній політиці властива двозначність. Так стається тому, що, на відміну, наприклад, від війни у В’єтнамі, коли де Голль був одним з небагатьох голів держав, хто мав чітке уявлення про неї, нині держави, які мусили б знати про ці суперечності з власного досвіду, задовольняються таким становищем, знаючи про всі обставини справи.
І все це не через упертість чи фаталізм, а тому що втрутилися два нові фактори, які переплутують орієнтири і посилюють непрозорість світу. Першим фактором є відсутність можливого проектування майбутнього: виживання планети, якій одночасно загрожує ядерний тероризм і екологічні проблеми, більше не залежить лише від дотримання миру, а від складного переходу до раціонального використання ресурсів. Вожді демократії все менше зіштовхуються з альтернативами, натомість усе частіше – з дилемами. Другий фактор – двозначність, яка притаманна революції мас-медіа. Якщо під час падіння Берлінської муру можна було сподіватися на все краще і краще поінформовану світову громадську думку, то 20 років опісля ми володіємо як ніколи масштабною кількістю засобів, призначених просвітити людей, які, щоправда, так само здатні ввести їх в оману.
Автор: Ален-Жерар Слама [Alain-Gerard Slama]
Назва оригіналу: L’opacité du monde
Джерело: Le Figaro, 09.09.2009
Зреферувала: Ірина Кузик, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|