Україна планує витратити на реалізацію державної програми з боротьби з курінням, яка розрахована на 3 роки, майже 7 мільйонів гривень: 2, 7 мільйона гривень з державного бюджету і ще 4 мільйони від міжнародних організацій. У який саме спосіб чиновники збираються відохотити українців від цієї шкідливої звички?
Як з нею борються самі курці? Наскільки дієвою є антитютюнова реклама? І як на державному рівні борються з тютюнопалінням у Німеччині?
Державна програма щодо зменшення шкідливого впливу тютюну на здоров’я на населення – саме так називається документ, який затвердив Кабінет Міністрів України – має завдання оздоровити націю. Адже недуги, які викликає куріння (зокрема, це серцево-судинні захворювання та рак), посідають перші місця у переліку смертельних, зазначає завідувач відділу контролю над тютюном Інституту стратегічних досліджень МОЗ Костянтин Красовський. Програма, котра складається з 5 розділів, передбачає, зокрема, надання медичної допомоги курцям, а також розробку антитютюнових інформаційних кампаній. “Перше, що вже працює в Україні, – підвищені ціни акцизів. За останній рік ціни на сигарети збільшилися вдвічі. Друге – звільнення робочо-громадських місць від тютюнового диму (прийнятий відповідний закон). Третє – заборона реклами. Четверте – інформування споживачів про наслідки тютюнових хвороб за допомогою попереджень на пачках. І п’ятий напрямок, який в Україні поки що на дуже низькому рівні – це допомога в припиненні куріння”, - зазначив Костянтин Красовський.
Урядова антитютюнова програма є доречною, але боротьбу з курінням варто підкріпити змінами у законах. Так вважає голова парламентського комітету з питань податкової та митної політики, а також курець із багаторічним стажем Сергій Терьохін. “У Верховній Раді України немає жодного проекту, який би забороняв продаж тютюну на вулицях, в автоматах. Якщо люди мають таку дурну звичку, яку маю я, – курити, хай вони ходять кудись в один магазин на мікрорайон, де окрім тютюну нічого не повинно продаватися, і до нього не повинні мати доступ діти або підлітки”.
Колишній курець з 9-річним стажем Андрій вже 12 років тому покинув цю шкідливу звичку. Чоловік каже, що поки людина сама не захоче розпрощатися з цигаркою, всі методи є малоефективними. “Я курив по 3 пачки в день – дуже багато. Дійшло до того, що через страшенну задишку я не міг піднятися на перший поверх. У 17 років курив, бо хотілося здаватися старшим, щоб дівчата звертали увагу. А коли подорослішав і підірвав здоров’я, вирішив кинути курити і почав займатися спортом”.
Потяг до цигарки виникає у людини на психологічному рівні, констатує психіатр і нарколог Андрій Карачевський. Але з огляду на високу вартість психотерапевтичних сеансів до фахівців не так уже й часто звертаються по допомогу. “10-15 сеансів, кожен із них по 300-350 гривень – це, звичайно, виливається в копієчку. Частіше звертаються до тих, хто обіцяє, що вилікує за один сеанс”.
Спонукати курця кинути свою згубну звичку може тільки оригінальна реклама, на яку важко не звернути увагу. У цьому переконує фахівець із реклами Олексій Бакун. Адже від шаблонних закликів на кшталт “Мінздоров попереджає” користі обмаль, каже рекламіст. “Єдиний спосіб привернути увагу до цієї проблеми і отримати реакцію насамперед молодої частини цієї аудиторії – використовувати, можливо, дещо епатажні образи, показувати неприємні моменти. Тому що будь-яка реклама, направлена на раціональну поведінку, на жаль, вона з чисто психологічних особливостей сприйняття не є дієвою, це підтверджують міжнародні дослідження, які були проведені на десятках країн”.
Зі свого боку, психолог Олена Ліщинська стверджує, що від агресивних написів на пачках з сигаретами користі мало. Людина підсвідомо намагається відсторонитися від негативної інформації, як то хвороби, які спричиняють сигарети. “Існують методи для того, щоб реклама була дієвою. Треба проводити соціально-психологічні дослідження про те, які слова та які образи з чим асоціюються, на що вони впливають. Тут треба витратити гроші на те, щоб розробити цю концепцію соціальної реклами”.
А в Німеччині рекламувати тютюнові вироби на телебаченні або по радіо заборонено ще з 1975 року. А три роки тому парламент ухвалив зміни до так званого “тютюнового” закону, які не дозволяють виробникам сигарет виступати спонсорами телепрограм, а також громадських заходів, як то спортивні змагання чи концерти, розповідає берлінський кореспондент Радіо Свобода Ярослав Кандиба.
Передусім затятим курцям у Німеччині намагаються вдарити по гаманцю. Уряд регулярно продукує нові ідеї для підвищення цін на тютюнові вироби. Пачка сигарет у Німеччині в середньому зараз коштує 4 євро.
Велике значення у боротьбі з палінням має також заборона курити у громадських місцях, на вокзалах, в аеропортах, у міському транспорті. Після тривалої дискусії заборонили також диміти у кав’ярнях, ресторанах і на дискотеках. І все ж таки попри все, за офіційними даними, в Німеччині курить понад 25% населення.
Упродовж останніх 3-х років в Україні спостерігається тенденція до зменшення чисельності курців – на 10%, кажуть у Міністерстві охорони здоров’я України. Якщо у 2005 році 41% дорослого населення курили, то у травні нинішнього року таку звичку мають не більше третини українців,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|