Сучасна книга, як і все, що продається, є товаром. Тільки споживання цього товару суттєво відрізняється від інших: то є харч духовний, хоч і виготовлений людськими руками при допомозі новітніх технологій. Про книгу в широкому сенсі і про книговидання вів мову генеральний директор “Піраміди” Василь Гутковський (на фото). З цього приводу наш гість розповів легенду.
… Прийшла до крамниці жіночка за своїми щоденними потребами й оторопіла: за прилавком стоїть Господь Бог. Запитує в жінки, що вона хоче придбати. Жінка відразу зметикувала й попросила здоров’я, грошей, щастя. Бог кивнув головою й відлучився. За хвильку приніс малу торбину. Жінка запитує, що в тій торбині. Насіння, — відказує Господь, — я торгую тільки насінням.
Таким ось насінням є специфічний товар — книжка, — мовив пан Гутковський.
Гість зі Львова розповів про себе, своє наполегливе, багаторічне й цілеспрямоване сходження на свою “піраміду”. Будучи родом з села Попельники, що на Снятинщині, працював у снятинській друкарні лінотипістом. Закінчивши поліграфічний інститут, заснував літагенцію “Піраміда”. Спочатку мав на меті продавати авторські права, проте згодом націлився, власне, на діяльність видавничу. Тепер “Піраміда” — одне з найпотужніших і найпрестижніших видавництв в Україні. Щодо престижності, то пан Василь поділився деякими секретами видавничої політики. Переважну більшість книжок агенція видає за власні кошти. А для цього необхідно впевнитися, що та чи інша книга матиме в читача попит. Якщо наважитися видати погану книжку (навіть коштом автора) це позначиться негативно на репутації “Піраміди”. Тому з друкарських верстатів тиражується лише добра література, “розкручена”, принаймні — популярна. Бо не може видавництво працювати собі на збиток.
Василь Гутковський відразу зазначив, що “Піраміда” спеціалізується на художній літературі, за незначним винятком. При тому, що художня література є найважчим сегментом книжкового ринку. Набагато простіше тиражувати підручники й наукові посібники — на них завжди є масовий попит. Щодо художньої літератури й популярних нарисів, видавництво тримається максимально демократичних засад: тут нема пуританських табу. Основне — аби був добрий текст. Як казав Вольтер, нема моральних книжок і книжок аморальних, є книжки добре написані і книжки, написані погано.
Сьогодні “Піраміда” має власне видавництво, поліграфічну базу і авторів. Щороку народжується на світ понад 70 назв творів. Найбільше видань готується до друку перед Національною книжковою виставкою-ярмарком Форум видавців у Львові. Серед найбільш запотребованих авторів пан Гутковський називає Марію Матіос, Юрія Винничука, Юрія Андруховича, Олеся Ульяненка, Галину Пагутяк та низку інших.
Працює літературна агенція і в напрямі перекладної літератури. Українською мовою побачили світ твори Станіслава Лєма, Франка Кафки, Захер-Мазоха, Оскара Вайлда та інших, менш відомих в Україні, але вельми популярних на Заході.
Пан Гутковський ще раз наголосив, що видає “Піраміда” всіляку літературу. Ми не можемо цуратися жодної тематики, — мовив видавець, — усе, що людину турбує, усе, що займає простір у її психіці, має право бути висловленим. Якщо ми гидливо відкинемо еротику, — наш читач поглинатиме еротику з-за кордону; якщо високопарно відвернемося від детективів, “страшилок”, різного, так званого, легкого й пікантного чтива, наш книжковий ринок окупує таке саме чтиво, лиш чужинецьке.
Літературна агенція “Піраміда” не лише друкує й продає книжки, вона співпрацює з журналістами, книгарнями й приватними особами.
На “круглому” столі йшлося про потребу мати у всіх містах і містечках свого “агента”, або “мужа довіри”. У книгарнях і навіть інших торгових точках може окремо стояти стенд-прилавок для книжок.
Усі учасники “круглого” столу зійшлися на тому, аби в Коломиї провести акцію-рекламу української книги видавництва “Піраміда”. Редакція “Вільного голосу” пообіцяла своє широке сприяння розповсюдженню книжок. Тим більше, що як нагадала головний редактор “ВГ” Ольга Гаврилюк, у редакції періодично проводяться акції на підтримку вітчизняного книговидавництва. Так, ми проводили акцію “Українську книжку — в кожну родину”, різноманітні читацькі конкурси, де нагороджували переможців книжками, які нам презентували для розповсюдження. “Ми готові рекламувати ваші книги, — заявила Ольга Гаврилюк, — адже робимо спільну справу”.
Снятинський видавець Володимир Карий відзначив, що книгообмін в Україні поліпшується. “Тішуся, — мовив гість зі Снятина, — що “Вільний голос” починає співпрацю з таким престижним видавництвом, як “Піраміда”. У цій співпраці ми здолаємо кризу”.
Своє жваве зацікавлення розповсюдженням української книжки висловив і голова міськрайонного об’єднання “Просвіта” Василь Глаголюк. На цій ниві просвітяни міста й району вносять свою лепту, відколи Україна відновила державність: книжки “Просвіти” доходять до кожної школи, до кожної бібліотеки.
Допоки задеклароване політиками врегулювання книжкового ринку в нашій державі на користь української книжки залишається тільки паперовим гаслом, кожний конкретний книговидавець мусить самотужки, при сприянні різних патріотичних кіл, доносити до читача духовну скарбницю, якою є книжка.
Автор: Андрій МАЛАЩУК, Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|