Президенти України і Польщі зійшлися на “дорожній карті” енергобезпеки та підготовки до Євро–2012. А в “болючу точку” спільної історії — Сагринь — не поїхали.
Учора на запрошення свого польського колеги Президента Леха Качинського Президент України Віктор Ющенко з дружиною прибули до Польщі. І Ющенко, і Качинський у Варшаві наголошували на необхідності активізації спільних зусиль у процесі українсько–польського єднання та примирення. Проте вже сама програма візиту та емоції навколо неї у Польщі показали, що до загоєння давніх ран ще не близько, й створили дещо проблемне тло для зустрічі Ющенка та Качинського
Больова точка. Ідеться про відкриття пам’ятника замордованим українцям у польському селі Сагринь, селі, яке півстоліття тому було здебільшого українським і яке дощенту спалив відділ польської підпільної Армії Крайової 10 березня 1944 року. Кількість розстріляних і закатованих у Сагрині мирних українців, у тому числі жінок і дітей, коливається від 200—300 в оцінках польського Інституту національної пам’яті до понад 1200 — за оцінками деяких українських істориків. Сьогодні в Сагрині представники української громади Польщі та депортовані з Закерзоння українці, які мешкають зараз в Україні, чекали на президентів, аби ті урочисто відкрили пам’ятник жертвам сагринського злочину. Глав держав офіційно запросили ще навесні. І лише цього тижня, напередодні їхьої зустрічі, стало відомо, що Сагрині у графіку президентів немає. За неофіційною інформацією, до Сагрині вирішив не їхати Лех Качинський, на якого перед візитом Віктора Ющенка тиснули керівники організацій “кресов’яків” — поляків з колишніх українських земель на сході Польщі. Як пише газета “Жечпосполита”, радники польського Президента постановили, що після зустрічі на найвищому рівні у селі Павлокома, де у 2006–му очільники України та Польщі вшанували загиблих українців, наступний такий захід не є необхідним. Панове радники забувають чомусь, що цьогоріч спільна церемонія за участю Віктора Ющенка і Леха Качинського відбулася в Гуті Пеняцькій, що у Бродівському районі Львівської області, де того ж 1944 року сталося масове вбивство польського населення.
Польська громадськість схвально поставилася до рішення Леха Качинського. Для більшості поляків у тих кривавих подіях українці є лише катами, а поляки — тільки жертвами. У польській історіографії злочин у Сагрині подається як “акт відплати за злочини УПА проти польського населення на Волині”. Польський священик, суспільний діяч і дослідник “Волинської різанини” Тадеуш Ісакович–Залеський заявив: “Допоки влада України не дозволить поставити хрести на польських могилах, президент (Польщі. — Авт.) не повинен їхати до Сагрині й ставати поруч Віктора Ющенка — уславлювача Бандери і злочинців із УПА”. Іншої думки оглядач “Газети Виборчої” Марцин Войцеховський. У своїй статті, яка викликала резонанс і в Польщі, і в Україні, він зазначає, що Лех Качинський приносить справу примирення польського і українського народів у жертву майбутній виборчій кампанії в Польщі, адже його виборці — консервативна частина суспільства. “Виборча логіка витісняє вибудувану за 20 років між Польщею та Україною логіку поєднання — пише Войцеховський. — Прем’єр Росії Володимир Путін може тріумфувати. Він теж обрав кілька днів тому в Гданську таку логіку, аби сподобатися власним виборцям і твердоголовим елітам. Шкода, що Польща й Україна — країни, які декларують свою європейськість, — ідуть російським шляхом”.
Розчаровані й українці Польщі. “Шкода, що до зустрічі (у Сагрині. — Авт.) не дійде, — каже Петро Тима, президент Союзу українців у Польщі. — Формула діалогу, яка передбачає чутливість обох сторін до трагічних сторінок спільної історії, є єдиним об’єктивним підходом до минулого. Наразі я бачу в Польщі зміну способу ведення цього діалогу”.
Передусім — партнери. Однак історія — не головна тематика зустрічі Президентів. Учора Віктор Ющенко та Лех Качинський підписали Дорожню карту українсько-польського співробітництва на 2009—2010 роки, а також спільну заяву про енергетичне співробітництво, в якій наголошується на необхідності подальшої диверсифікації джерел постачання нафти до європейських споживачів та підвищення енергетичної безпеки країн Європи. “Реалізація проекту Євро-Азійського нафтотранспортного коридору є одним із важливих завдань взаємодії України та Польщі”, — наголосив Віктор Ющенко. “Якщо Європа має бути Європою співробітництва, а не домінування, то Європа мусить опиратися на багато таких стратегічних партнерств, серед яких польсько-українське є незмірно важливе, оскільки наші країни є великими, — сказав Лех Качинський. — Це партнерство треба утримувати і поглиблювати”.
Упродовж дводенного візиту Віктор Ющенко зустрінеться також із вищими посадовцями Польщі й обговорить питання глобальної, європейської і регіональної безпеки та стабільності, взаємодію у питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції України, економічне, фінансове, транскордонне, регіональне співробітництво двох країн, співпрацю в підготовці до проведення Євро–2012, а також гуманітарні, освітні та інші питання. Віктор Ющенко та Лех Качинський візьмуть участь у відкритті пам’ятного знака жертвам Голодомору 1932-1933 років на Вольському цвинтарі у Варшаві. Президент України зустрінеться з українською громадою та представниками місцевої влади в Перемишлі, де візьме участь у церемонії передачі місцевій громаді приміщення Українського дому.
Автор: Олег СНІГУР, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|