Виповнюється 50 років найвисокогірнішій сніголавинній метеорологічній станції “Пожижевська”. Звідси вісім разів на добу передають дані в Київський гідрометеоцентр. У суботу тут, високо в Карпатах, чекають чимало гостей.Освячуватиметься відремонтоване власними силами приміщення.
Полонину Пожижевська сміливо можна внести у книгу рекордів Карпат. Це найвітряніше місце в горах, найвологіше в Україні. А ще тут найвисокогірніше місце праці – знаходяться біостаціонар Інституту екології Карпат НАН України і сніголавинна метеостанція.
110 років тому звичайна гуцульська колиба стала першим приміщенням кліматичної станції. В роки Першої світової війни його розібрали на укріплення. У 1958 відновив роботу біостаціонар, а через рік – метеостанція. Влітку на станції одинадцять працівників, взимку ще додаються два пічники, – розповіває начальник сніголавинної Сніголавинна метеостанція “Пожижевська”.
“Чотири техніки-метеорологи, інженер-гліціолог, технік-гліціолог, радіотехнік і водій-електрик. Через кожних три години хлопці в ефірі передають дані: температура, тиск повітря, сила і швидкість вітру, хмарність, барометричні тенденції та інші розрахунки в Київський гідрометцентр для того, щоб скласти карту прогнозів. Взимку розраховуємо прогноз лавин”.
Гідрометеорологічна інформація важлива для органів влади і місцевого самоврядування, для управлінь МНС і Збройних Сил, для авіації і пересічних людей. Це для прогнозування як регіональної погоди, так і на всю Україну. Адже тут, у Карпатах, формуються шторми, збираються хмари. Начальник Івано-Франківського обласного гідрометеоцентру Володимир Фригович гори називає “кухнею погоди”.
“Регіон, особливо Чoрногірський хребет, розділяє Західну Україну і Європу. І ця сніголавинна станція дає дуже важливу інформацію в мережі Укргідрометцентру. Це реперна стація, вона занесена в міжнародні каталоги”.
На такій висоті – 1450 м над рівнем моря робота нелегка. Працюють вахтовим методом, по тижню. Добираються “уазом”, хоч взимку це іноді проблематично. Пакунки з речами, харчі нерідко несуть в руках. Взимку снігу більше двох метрів. Що три години знімають показники, записують їх у журнали, передають в ефір. Кажуть, колись працювали і жінки, але дуже давно, років 40 тому. Теперішній начальник станції Михайло Довганюк тут пропрацював на різних посадах 37 років.
“Умови у нас не дуже аж такі. Не скажеш, що солодко хлопцям працюється. Не кожен чоловік може витримати”.
Працівники сніголавинної станції кажуть, що мають вагому перевагу над іншими – працють близько до неба і сонця, тому по-філософськи ставляться до життя, уникаючи дріб’язкової суєти,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|