Напередодні пам’ятних заходів з нагоди 70-ої річниці початку Другої світової війни, які відбудуться у Ґданську, російський прем’єр Володимир Путін запропонував компроміс. Утім, не обійшлося й без нових звинувачень.
Звинувачуючи російське керівництво у “спробах реабілітувати сталінізм”, чимало польських науковців, політиків і оглядачів, називали приїзд Путіна на пам’ятні заходи у Ґданську небажаним. Російський прем’єр зробив крок назустріч. У своїй статті на шпальтах польського видання Gazeta Wyborcza Путін назвав пакт Молотова-Ріббентропа, яким Польщу було розділено між СРСР та гітлерівською Німеччиною, “аморальним” і запропонував полякам “разом вшанувати пам’ять тих, хто звільнив Європу від нацизму”.
Вже сам факт приїзду глави російського уряду на пам’ятні заходи є позитивним сигналом, вважає німецький історик Ґергард Сімон. “Опосередковано Москва таким чином визнає, що війна розпочалася 70 років тому, першого вересня 1939 року, а не 22 червня 1941 року, коли Гітлер напав на Радянський Cоюз. Досі Росія не визнавала все, що в Європі сталося до цієї дати, частиною своєї історії. Офіційно для Москви існує лише Велика вітчизняна війна”, - зауважив Сімон.
Зробивши реверанс на адресу поляків, Володимир Путін у своїй статті водночас звинуватив “деякі країни” у спробах “героїзації нацистських колаборантів”. Раніше у цьому контексті російські можновладці неодноразово згадували Україну і країни Балтії. Ґергард Сімон називає такі обвинувачення безпідставними.
“Якщо вже говорити про колаборацію, то колаборантом номер один треба назвати Йосипа Сталіна. Він же 1939 року підписав з Гітлером пакт про поділ Центральної і Східної Європи! Після цього були й інші колаборанти, в тому числі й в Україні і Балтійських країнах. Але це не були нацисти”, - нагадав німецький історик.
Загалом, говорити про те, що нинішнє російське керівництво розділяє європейське бачення історії ХХ століття, попри “статтю примирення” від Володимира Путіна ще зарано, каже Ґергард Сімон. Адже пакт Молотова-Ріббентропа протиправним у своїй постанові 1989 року визнали ще депутати Верховної Ради СРСР. Інша річ, що стаття Путіна зробила очевидним, наскільки різним залишається бачення обставин початку Другої світової війни у Росії і Західній Європі. Адже російський прем’єр назвав пакт хоча й “аморальним”, але водночас “продиктованим обставинами, що склалися”. Натомість німецькі та польські історики переконані, що саме пакт Молотова-Ріббентропа і розв’язав Гітлеру руки для початку війни.
“Назвати пакт Молотова-Ріббентропа “аморальним” - це лише напівправда. Складно сказати, чи є напівправда кращою за брехню. У всякому разі, у Москві й досі відмовляються визнавати протиправними наслідки пакту такі, як окупація країн Балтії, яка тривала аж до розвалу Радянського Союзу. У Кремлі досі стверджують, що прибалти “добровільно” увійшли до складу СРСР, так само як і жителі Західної України та Білорусі”, - зауважує Ґергард Сімон.
На переконання німецького історика, країни Європейського союзу і Росія ніколи не дійдуть згоди в оцінці подій ХХ століття, доки Москва не визнає, що “Сталін і Гітлер рівною мірою були злочинцями”. “Два тоталітарні режими спочатку поділили між собою Європу, а потім почали війну один проти одного”, - підсумував Сімон,
повідомляє Німецька хвиля.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|