Нинішні енергоощадні лампи - лише тимчасовий варіант, вважають експерти. Звичні лампи розжарювання вже незабаром почнуть зникати з полиць європейських магазинів. Однак серед експертів чути чимало скептичних голосів: альтернативи старим-добрим “лампочкам Ілліча” поки немає.
З першого вересня в ЄС діятиме заборона на продаж 100-ваттних лампочок. Це перший етап витіснення ламп розжарювання з європейського ринку. Вже за рік мають зникнути лампочки на 75 ватт, остаточне викорінення “звичайних” лампочок заплановане на 2012 рік. За підрахунками Європейської комісії, відмова від ламп розжарювання дозволить зменшити викиди вуглекислого газу, який спричиняє глобальне потепління, на 15 мільйонів тонн на рік. Заощадження енергії в країнах ЄС дорівнюватиме річному споживанню цілої Румунії. Кожна родина у середньому зможе заощаджувати на електриці від 10 до 15 відсотків електроенергії, що за німецькими розцінками становить близько 50 євро.
Однак із наближенням заборони лампочок розжарювання критика цього кроку стає дедалі гучнішою. Головний аргумент: відсутність якісної альтернативи та ризики для здоров’я, пов’язані з використанням поширених нині видів енергозберігаючих ламп. Група німецьких медиків, зокрема відомий лікар Александр Вунш, заявляють про підвищену небезпеку захворювання на рак, пов’язану з опроміненням від енергоощадних ламп. На переконання Вунша, світло енергоощадних ламп спричиняє порушення гормонального балансу, наслідком якого можуть бути чимало “цивілізаційних хвороб”, в тому числі захворювання серцево-судинної системи діабету та остеопорозу. Александр Вунш називає лампу розжарювання “найприроднішим джерелом штучного світла, яке існує на сьогодні”. Лікар з Гейдельберга навіть ініціював масштабну інформаційну кампанію “Лампі розжарювання – так!”.
Експерти Єврокомісії визнають, що опромінення від флуоресцентних енергоощадних ламп пов’язане із деякими ризиками. “Однак у звичайних побутових умовах ризиків немає”, - запевнив речник Єврокомісії Карстен Ліц, коментуючи заяви критиків. Ліц навів дані досліджень, згідно з якими ризики існують лише для тих, хто протягом багатьох годин перебуває упритул до джерела флуоресцентного світла – на відстані до 30 сантиметрів.
Але із цими лампочками пов’язаний ще один чималий ризик: вони містять ртуть. Якщо енергоощадна лампочка розіб’ється, з нею лікарі радять бути обережним. Збирати уламки слід виключно у гумових рукавицях. У жодному разі не використовувати пилосос, оскільки він лише пришвидшить розповсюдження парів ртуті у повітрі, кажуть експерти. Крім того, протягом півгодини треба провітрити приміщення.
Невдоволені флуоресцентними лампочками й екологи. Вони вказують на те, що попри приписи щодо спеціальної процедури утилізації, шість із десяти німців викидають енергоощадні лампочки у звичайний смітник. Адже нести лампочку назад в магазин, де її було куплено – це зайвий головний біль. Зрештою, більшість лампочок з високотоксичною ртуттю опиняються або серед пластикового сміття, яке йде на переробку, або серед органічних відходів, які захоронюються на полігонах або спалюються.
Попри усі недоліки найпоширеніших на сьогодні флуоресцентних ламп, у Єврокомісії переконані у правильності заборони продажу ламп розжарювання. “Адже ніхто не примушує купувати саме флуоресцентні лампи. Є альтернативи - галогенні лампи або технології на базі люмінесцентних діодів”, - каже речник Єврокомісії Карстен Ліц.
Саме люмінесцентні діоди більшість експертів називають технологією майбутнього, яка вже незабаром витіснить флуоресцентні лампи. Технологія
LED (Light Emitting Diode) за ощадністю не поступається найпоширенішим на сьогодні “економним” лампочкам, а подекуди й випереджає їх. При цьому діоди набагато практичніші: такі лампочки можна без сумнівів викидати у звичайне сміття. Крім того, експерти вказують на кращу якість світла, ніж у флуоресцентних лампах. Люмінесцентні діоди випромінюють світло лише в обмеженому спектрі, тобто світло є майже монохромним. Це зменшує ультрафіолетове опромінення та енергоспоживання. Адже флуоресцентні лампи оснащені додатковими світлофільтрами. Таким чином значна частина виробленого світла втрачається.
Експерти припускають, що вже за кілька років технологія
LED буде доступна для широкого використання у побуті. Фахівці подекуди вже мріють про освітлення вулиць. Поки такі лампочки використовуються лише у малих приладах, таких як настільні лампи або ліхтарики,
повідомляє Німецька хвиля.
Порівняльні характеристики
Галогенні лампи/лампи розжарювання
Споживання: 50 Ватт
Термін експлуатації: 1000 годин
Енергоощадні (флуоресцентні) лампи
Споживання: 20 Ватт
Термін експлуатації: 8000 годин
Люмінісцентні діоди (LED)
Споживання: 3 Ватт
Термін експлуатації: 50000 годин (Дані потребують підтвердження додатковими тестами)
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|