На місці древнього Іскоростеня, спаленого княгинею Ольгою, з’явиться древлянське поселення.
Ви коли-небудь куштували “древлянську” кашу з власноруч зліпленого горщика? А чи виймали хлібець із печі віком у тисячу років? Тоді у вас є шанс надолужити втрачене — у Коростені, що на Житомирщині, планують створити стародавнє поселення — музей під відкритим небом, де кожен охочий зможе відчути себе древлянином і навіть пожити у реконструйованому істориками житлі. Принаймні такий благородний історично–туристичний задум виношує місцева влада Коростеня — Інститут археології НАНУ вже розробив відповідний проект. На часі — подолання організаційних та фінансових перешкод.
Було місто — буде музей. На місці майбутнього музею уже давно кипить робота: археологи працюють, не покладаючи рук, адже саме тут наприкінці X ст. була столиця древлян. А днями науковці, під час міжнародної археологічної конференції в Коростені, намагалися відтворити елементи побуту древлян і показати охочим, як–то воно жилося предкам у
IX столітті. Поблизу розкопаної автентичної пічки–кам’янки, якій уже понад тисячу років, студенти–археологи відтворили таку ж саму — тільки “молодшу”.
“Ми її склали з того ж каменю з використанням тієї ж глини, — розказує “чергова” біля плити, студентка Інституту історичної освіти Університету імені Драгоманова Настя Попович, — на ній можна готувати все. Ось поки горить вогонь, готуватиму кашу (пшоняну, бо достеменно відомо, що древляни її їли) з маслом (молочні продукти теж були). А як вигорить, то буде хліб”. Використовує Настя для приготування посуд “місцевого виробництва” — студенти-колеги поруч сконструювали гончарний комплекс: самі виготовляють із місцевої глини керамічні вироби (схожі на ті, що були виявлені тут під час розкопок) і випалюють посуд з дотриманням древлянських технологій.
Ще подалі — металургійний комплекс: пічка-домниця для виготовлення сиродутного заліза, яма для збагачення залізної руди та ковальський горн. Тут трудяться чоловіки: учні школи традиційного ковальства з Пирогова, гості-археологи з Росії, Чехії. Зацікавило дійство й учасників Клубу реконструкції слов’ян — вони, з’їхавшись з усієї України, біля колишнього городища розбили свої намети й намагаються “вжитися” в роль древлян — історичне місце на це налаштовує.
Коростень міг стати столицею. “Це городище офіційно занесене до археологічних пам’яток національного значення, — розказує Володимир Польгуй, завідувач Коростенським відділом Житомирського краєзнавчого музею, — адже розкопки довели, що саме на цьому місці відбувалися літописні події 946 року, коли княгиня Ольга спалила Іскоростень: тут усюди були виявлені свідчення великої пожежі. Формально місто впало жертвою Ольгиної помсти за те, що древляни вбили її чоловіка — князя Ігоря. Але, крім того, сучасні історики вважають, що Іскоростень став потужним конкурентом для Києва.
Для науковців цей об’єкт цінний тим, що після спалення місто припинило існування й життя тут більше не продовжувалося. Науковці називають такі об’єкти “закритим археологічним комплексом”. Подібних пам’яток в Україні не так уже й багато. Свого часу класик російської археології Кірпічніков навіть сказав, що Коростень — це українська Троя”.
Археологічний “улов” за останні роки розкопок дуже втішає наукову спрагу істориків та амбіції коростенців. “Речі, які тут були виявлені, ставлять Іскоростень на один рівень розвитку з таким центром, як Київ. На той час це були рівнозначні міста, — каже керівник експедиції, яка трудиться в Коростені, старший науковий співробітник відділу давньоруської археології Інституту археології НАН України Андрій Петраускас, — рівень матеріальної культури, добробуту дозволяв древлянам створювати серйозну оборонну потужність, і древляни єдині так довго протистояли агресії київської влади. Тому багато вчених пов’язують момент утворення давньоруської держави з єдиною структурою влади саме з падінням Коростеня, древлянської землі”.
На місці розкопок фахівці знайшли матеріальні свідчення високого розвитку древлян. “На Красній гірці археологи виявили ювелірну майстерню та чимало прикрас — різноманітні намиста, срібні та золоті сережки, ґудзики, — каже Володимир Польгуй. — Частину з них, можливо, було привезено зі Сходу, Європи. Адже у древлян були добре налагоджені торговельні відносини — на місці городища знайдено дуже рідкісні арабські та візантійські монети. Мали мешканці й хорошу виробничу інфраструктуру — археологами тут були зафіксовані практично всі ремесла”.
Відновити древній Іскоростень — амбітний задум місцевої влади. Заступник міського голови Володимир Вигівський каже, що у планах створити на основі архівних історичних розвідок справжній давньоруський комплекс поселень під відкритим небом: відтворити житло древлян, наповнити його експонатами. І щоб кожен відвідувач зміг відчути себе древлянином — не так, як у музеї, де перше правило — не чіпати нічого руками.
Науковці — за подібний музей. Деякі історики навіть не приховують бажання в такому разі переїхати зі столиці у Коростень — попрацювати. “Музей-заповідник під відкритим небом — це чудова ідея, — каже Андрій Петраускас, — оскільки територію охоронятимуть, що для нас дуже актуально: часто коли ми повертаємося сюди, то бачимо, що стінки наших розкопок попсовані, хтось намагався шукати якісь скарби. Зловмисники руйнують унікальні непошкоджені нашарування”. Перше, з чого почнуть коростенці, — відчистять від написів Красну гірку — доведеться залучати пожежників, альпіністів, працювати паяльними лампами. Інакше неможливо: древляни ж бо навряд чи могли прикрасити скелю написами “Тут був Вася”.
Автор: Марина ТКАЧУК, “Україна молода”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|