За 18 років незалежності не відбулося жодної виставки Параски Хоми за межами України. В Україні — лише одна, не враховуючи Івано-Франківська. Колекції ж закордонних цінителів “наївного” малярства за час такої української байдужості роботами Параски Хоми збагатилися.
Усе відбувається щораз за подібною схемою: виснажені черговими обіцянками владними особами рідні Параски Хоми з великою довірою віддають свою долю в руки так званих “меценатів”, котрі за вражаючі, на перший погляд, суми обіцяють влаштувати виставку. Як правило, з таких імпрез кілька робіт не повертаються, а грошей вистачає лише на фарби, папір і пензлі. Ще 1993 року один київський “добродій” уклав із Параскою Хомою хитромудру “угоду”, оформлену від руки на звичайному аркуші паперу і забрав кілька сотень її робіт. Ні його, ні картин художниця більше не бачила.
Нині спадщиною Параски Хоми — а це тисячі картин — офіційно опікуються син Ярослав та невістка Стефанія. Ще наприкінці 80-х років минулого століття обласна влада виділила кошти, аби обладнати художниці майстерню і галерею. У селі під Івано-Франківськом, де живе син Ярослав, почали зводити будинок. Коли закінчилися гроші, родина продовжувала будівництво самотужки. Потім частину будматеріалів покрали, згодом прийшла незалежність. А будинок так і не вдалося завершити.
Параска Хома досі живе і працює в рідному Чернятині на Городенківщині. Пишу досі, бо доводилося чути й таке: “А Параска Хома що, ще жива?” або “Гарно. А хто така Параска Хома?”. Може, не варто вже так дивуватися, бо навіть у її рідному районі чиновники не спромоглися поцінувати її гідно. 2007 року райрада нагородила художницю грамотою, де Параску Петрівну Хому назвали “іванівною”, а коли хтось вказав на помилку, то там-таки на грамоті викреслили кульковою ручкою і виправили “незначну” неточність.
Їй 76, але малює завзято — лише торік художниця створила 120 картин.
Вони, як і попередні, поступово нищаться, бо родина не має умов для їх належного зберігання. Адже Параска Хома малює на картоні гуашшю — такі твори недовговічні, якщо їх зберігати у звичайних умовах вдома.
Або продати твори оптом (пані Стефанія каже, що вже кілька осіб звернулися за останній час до них із такою пропозицією, пропонуючи невисоку ціну) — і завершити будівництво, або з відчаєм дивитися, як вони нищаться. І перше, і друге означає втратити мистецтво народної майстрині, як мінімум для Прикарпаття, назавжди. Жоден з варіантів для близьких Параски Хоми неприйнятний. Існує, звичайно, цивілізований варіант, втілити в життя який і прагнуть діти Параски Хоми — звести галерею і майстерню на своєму обійсті в селі Загвізді, аби зберегти колекцію в родині і дати можливість майстрині хоч на схилі літ творити в нормальних умовах. До речі, за Союзу Парасці Хомі виділили персональну пенсію в розмірі 120 рублів з поміткою “пожиттєво”, сьогодні вона живе на мінімальну пенсію та 200 гривень стипендії від обласної влади. Усе впирається в кошти, яких родина не має, держава не дає, а третій варіант, вкотре переконуються родичі, — як безплатний сир…
У таких ситуаціях гарантом збереження спадщини художниці, якою може пишатися кожна країна, мала б виступати держава в особі її найвищих посадовців. Параска Хома написала листа до Президента України Віктора Ющенка. Лист у Секретаріаті отримали і… переадресували до івано-Франківської ОДА, розповідають родичі. Таке ось замкнуте коло і відповідь на запитання, чи потрібен Прикарпаттю музей Параски Хоми?
Довідка: Параска Хома — член Національної спілки художників України, заслужений майстер народної творчості, лауреат Всеукраїнської премії ім. Катерини Білокур, обласної премії ім. Ярослава Лукавецького, нагороджена орденом княгині Ольги. Вона закінчила сільську восьмирічку, працювала в колгоспі і… малювала. 1968 року її талант відкрив спершу викладач Косівського училища прикладного мистецтва, де вчився син Ярослав, Юліан Савка, а відтак — і авторитетний директор Львівської національної картинної галереї Борис Возницький. Того ж року відбулася перша персональна виставка Параски Хоми у Львові. Згодом її квітами у стилі українського поетичного бароко захоплювалися в багатьох містах Союзу та за кордоном. Справжню ціну творів Параски Хоми добре знають мистецтвознавці та приватні колекціонери. Видається, що за впертим мовчанням перших і активністю других криється якась двостороння змова.
Автор: Леся ТУГАЙ,
Джерело: Галичина
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|