На базарі розпал літа. Тут водночас зібралися і поле, і ліс, і ріки та озера.
Торгові ряди ломляться, а асфальт ледь не прогинається від фруктово-ягідно-грибного розмаїття: свіжі городні огірки, кабачки, картопля, стручкова квасоля вперемішку з вишнями, смородиною, афинами, порічками, аґрусом; гриби білі і білі, голубінки і лисички, козарі. Поруч у павільйоні — свинина, телятина, трапляється кролятина, під павільйоном — свіжозварені раки і браконьєрські карасики. На самому базарі — риба і м’ясо імпортні, на другому боці — коропи у коритах. Очі розбігаються і все би з’їли (згодом, після приготування), але зупиняє кого напівпорожній гаманець, кого відсутність додаткових рук, щоб нести ще зо дві-три торбеги. Рай для гурмана і радість для селянина, який нарешті може мати живу копійчину — вже і зараз.
Це — один бік медалі. А з іншого боку у всьому цьому, може, й причаїлися сальмонельоз і кишкова палочка, нітрати, мікроби, глисти, холера звичайна і холера його знає що ще… Неспроста ЗМІ рясніють повідомленнями про різні курортно-відпочинкові жахіття.
Так, уночі 5 липня на станції “Львів—Головний” зняли з потяга і шпиталізували з діагнозом гостра кишкова інфекція (гастроентероколіт) 65 дітей і 7 вихователів. Четверо дітей перебували в тяжкому стані, решту шпиталізовано в стані середньої тяжкості. Ще два десятки дітей були зняті з потяга і шпиталізовані в Тернополі та Жмеринці. До Києва прибула лише половина дітей. Усього шпиталізовано 72 людей. Ця група з 240 дітей з Києва і 16 дорослих супроводу відпочивали у закарпатському санаторії “Перлина Карпат”. Де вони отруїлися, чи в санаторії чи вже в поїзді, — ще питання без відповіді.
Мимоволі задумаєшся…
А для певності журналіст “ВГ” навідався до лабораторії ветсанекспертизи, що біля центрального ринку в Коломиї. Власне, вся продукція, котра продається на базарі, спершу саме тут має дістати на те “добро”.
У лабораторії працює п’ять фахівців: завідувач (на час відвідин перебував у відпустці) і ветлікар (на разі, в.о. завідувача лабораторії Дмитро Луцак, два ветлікарі-лаборанти Ганна Замрикіт, Андрій Фурман і санітарка Ганна Семенюк.
— Основна робота лабораторії припадає на перевірку якості м’яса, — розповів Дмитро Луцак. — Для експертизи свині обов’язкова наявність голови і внутрішніх органів, для ВРХ — селезінки (для виключення сибірки). Спершу проводиться візуальний огляд, проба варки (шматочок сала прожарюється, якщо є сторонній запах, тоді проводиться повне дослідження), зразки м’яса для трихінелоскопії (на паразити). Якщо все добре, м’ясо клеймується харчовим фарбником і видається експертний висновок. Обстеження туші займає 10—12 хвилин (набагато швидше, аніж писалися ці рядки).
Також швидко, завдяки наявності спеціалізованої апаратури, проводиться дослідження рослинних продуктів, молока і молочних продуктів, риби, олії. Лише для меду є виняток. Його експертиза вимагає цілої днини.
— Торік у всіх овочах було багато нітратів, — зауважує на те Ганна Замрикіт, — цьогоріч лише — поодинокі випадки наявності нітратів у ранніх овочах — капусті, редисці тощо.
У разі виявлення некондиційної продукції рослинна — січеться (ґазда може згодувати її худобі), а інша (молоко, мед, олія) — зафарбовується харчовою фарбою синього кольору.
Начебто, все ясно. Хочеш купити перевірене, купуй на центральному ринку і запитуй експертний висновок. Власне, на контролерів і покладено обов’язок вимагати його, інакше без результатів експертизи місце продавцю не мають права надавати. Але, чесно кажучи, є сумніви, що бабуся, котра принесла на базар пляшчину молока, побіжить здавати з нього пробу. На неї і без ветсанлабораторії чатують базарні контролери і ганяє міліція. Тут уже справа самого покупця: чи ризикнути і покластися на сумлінність продавця, тієї ж бабусі, чи шукати гарантованої якості продукту.
А з метою застереження громадян від захворювання на гострі кишкові інфекції в літній період районна санітарно-епідеміологічна станція в особі завідувача відділу гігієни та харчування Ігоря Войтовича дає прості і давно відомі рекомендації, яких, однак, чомусь не всі дотримуються. Не купувати з рук і на стихійних ринках, не споживати протермінованих та сумнівних продуктів, обминати невідомі гриби, ягоди, трави, пити воду бутильовану або кип’ячену, мити фрукти-овочі перед їжею та дотримуватися елементарних правил особистої гігієни.
Споживаймо на здоров’я, але пильнуймо!
Автор: Олег ПРОСКУРЯКОВ, Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|