Ніхто вже не пам’ятає, відколи так склалося, але до початку розв’язання Другої світової кожна з коломийських національних меншин міста мала “свій” відведений для купання і засмаги куток.
Доволі обширна частина лівого берега Пруту територіально належала до невеликого, як на міжвоєнний час, але доволі ошатного Студентського парку — улюбленої зеленої відпочинкової зони української молоді міста. Протягом теплої пори року припарковий зарінок і галявини парку студенти використовували для спортивних тренувань і змагань, розваг, святкувань і побачень. Польське населення збиралося на “віцєчкі” з протилежного правого берега, вище моста, коло “стрільбища” (давній стратегічний об’єкт для проведення стрілецьких навчань, з дотами і захисним написом, який зберігся і досі).
На коломийському боці починався рукав Малинівки, яка протікала вздовж лівого берега Пруту, попри вулицю Закупелеву (тепер Карпатська). Широкі дубові ворота-шлюзи спеціальним сталевим гвинтом підіймали і спускали необхідну кількість води для ефективної праці млина, або й зовсім перекривали, коли, приміром, триби коліс і шестерень млина перебували на профілактичному ремонті. Правильніше було б написати слово “шіци” — технологічний термін шлюз прийшов до нас у радянський період. Останнім довоєнним “шіцмайстром” служив Тонцьо Хом’як з сусідньої вулиці Глибокої — старий чоловік, якого завше бачили з великим залізним “ключем” від загати. Щодва роки спеціальна служба займалася поглибленням і чищенням дна, яке, одначе, встигали заселяти пласкі мушлі, деякі завбільшки з долоню. Перед мостом було впорядковано зупинку “Купелева” для пасажирських вагонів потяга. Далі стояв дубовий комплекс легких споруд з кількома “перекинутими” через вузькі береги місточками, кладками, лавками. Отож цю затишну місцину пляжування облюбували місцеві ізраїлеві нащадки зі своїми родинами, коломийські пани з підпанками. У кабінах люди мали персональні переодягалки. На річку Прут більшість з них не воліли ходити, принципово. По-перше, вони панічно боялися течії і глибини, по-друге, — їхня мораль не дозволяла дівчаткам, дівицям, жінкам і молодицям купатися напівоголеними при чужих мужчинах. Щодо безпечного плавання, то між мостиками Млинівки закріплювали сітки. Звідси рукотворним каналом глибиною біля трьох метрів вода текла, спадаючи потужним каскадом на колеса одного з найвеличніших тогочасних борошняних підприємств краю — млин Ґольдберга. Фрагмент про цю споруду, яку одягнув у типові ідеологічні шори Б. Геник, подаю з коломийської газети “Червоний прапор”, №127 за 11 серпня 1967 року. “…Познайомилися. Зустрічний був Василь Козяк — робітник з млина коломийського капіталіста Якуба Гольдберга.
Вийшли на двадцятип’ятиметрові городи, що біліли квітучими садами. Серед них, наче в раю, красувалась вілла на 20 кімнат. З кінця саду доносився розкотистий шум води, яка била на велику турбіну (вона також виробляла електроенергію, яка подавалася по усій припрутській зоні міста. Її залишки простояли ще до середини 1970 років. — Прим. автора), що в п’ятиповерховім млині беззупину крутила 32 пари вальців і п’ять млинних каменів. Зайшли всередину. Побачив мізерних робітників, що в куряві двигали 150-кілограмові міхи. Млин працював цілодобово, а робітники — у дві зміни. За 12 робочих годин заробляли по золотому (приміром за 15 золотих можна було придбати 100 кг зерна. — Прим. автора)”.
Одразу за триповерховою спорудою млина над майже завмерлим плесом Млинівки дугою завис кам’яний віадук — широкий міст зі стовпцями над високими краями. А в його могутній тіні — гуси, жінки на кладці рушники полочуть, хлопчина з вудкою застиг між гіллям верболозу… Пишу про те, що так яскраво живить пам’ять уже майже півстоліття й не віриться, що все описане, наче небіжчик, давно вже закидане землею, замулене подіями іншої вартості…
Автор: Василь НАГІРНИЙ
Джерело: Вільний голос для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|