Спроби витягнути гроші задля того, щоб уникнути чергового припинення постачання газу, закінчилися нічим.
У шантажі розрахунок часу може бути вирішальним. Уряди Росії і України мають нагоду, щоб обдумати це після невдалої спроби витягнути мільярди євро з ЄУ задля збереження постачання російського газу до Європи наступної зими.
Завдяки рецесії та конкуренції з боку дешевших постачальників, європейський попит на російський газ скоротився. Зараз, крім того, літо. Так що зараз уряди і газові компанії незвично хоробрі щодо погроз відрізати їм газ. Вони чинять опір тиску надати Україні величезну позику, про яку і росіяни, і українські пересварені лідери кажуть, що вона потрібна, щоб уникнути майбутньої суперечки, схожої на ту, яка заблокувала постачання російського газу у січні і мала вплив на 18 із 27 країн ЄУ. Чи витримають нерви в європейців, коли наблизиться зима, ще треба перевірити. На Росію припадає 42% зі всього імпорту газу ЄУ, і її частка зростає.
У травні російський прем’єр-міністр Владімір Путін заявив ЄУ, що Україні слід допомогти заплатити за закачування газу у підземні газосховища, які діють із радянських часів і з яких вона отримує газ для власних потреб взимку. Якщо Європа хоче уникнути припинення постачання газу, то Україні, як сказав він, терміново треба надати позику у розмірі приблизно $4,2 млрд доларів. Російські урядовці та газові менеджери додали зловісно, що Україні настільки бракує грошей, що вона може не змогти оплатити вчасно до 7 липня поставлений у червні газ.
Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко заявила також посадовцям із ЄУ, що для уникнення нової газової кризи їй потрібна позика у розмірі $5 млрд. Проте ціна уникнення кризи стрімко впала, коли українська делегація відвідала Брюссель 29 червня для зустрічі з посадовцями з ЄУ, МВФ та інших установ, щоб обговорити модернізацію старіючої газової інфраструктури країни. Джерела розповідають, що українські посланці зараз захотіли лише $2,1 млрд, щоб захиститися від проблем наступної зими.
Чехія, яка головувала в ЄУ у першій половині року, недавно розіслала країнам ЄУ неофіційний документ [non-paper], в якому висунула аргументи на користь ігнорування всіх вимог щодо грошей. Аргументи документу зводилися до того, що європейські газові компанії мають контракти з Газпромом, російським газовим державним монополістом, на постачання газу до точок входу у власні ГТС на кордоні ЄУ. Вартість транзиту через Україну вже входить у ціну в контрактах. Отже, Газпром має виконувати контракти, які він підписав; ані європейські компанії, ані уряди не повинні платити двічі. Кажуть, що Швеція, яка перебрала головування в ЄУ 1 липня, дотримується такої самої точки зору.
Поміж безлічі протилежних заяв можна виокремити деякі чіткі аргументи. По-перше, українські підземні газосховища відіграють велику роль, тому що, коли вона бере з них газ для задоволення власних потреб (як вона це зробила у січні), це порушує постачання газу трубопроводами, які використовуються для транспортування газу з Росії до Європи [це твердження є доволі сумнівним, оскільки у звичайному режимі роботи ГТС взимку російський газ зі сходу споживається Україною, а газ до Європи підіймається із газосховищ на заході. – Z]. По-друге, купка щасливчиків заробляють великі суми на торгівлі Росії газом із Україною, багато якого постачають через труби без вимірювальних станцій та в обсягах і за цінами, які є таємними. По-третє, навіть позика Україні для закупівлі газу на зиму, можливо, не допомогла б уникнути краху. Україна використала менше російського газу цього року, ніж зобов’язалася купувати. За принципом “бери або плати”, який є поширеним у галузі, Росія може виставити Україні рахунок за невикористаний газ. До жовтня цей рахунок може досягти $3 млрд, про який Україна може сказати, що вона не може його сплатити. (Українські політики вже борються за те, щоб дозволити собі внутрішнє субсидіювання газу; політична ціна підняття цін була надто високою).
Коротше кажучи, нова криза газу все ще дуже можлива, і знову Європа не матиме жодної можливості дізнатися, що лежить за ним. Якби Росія і Україна захотіли знайти спосіб заохотити ЄУ диверсифікувати постачання газу, вони навряд чи могли б знайти кращий спосіб, ніж цей.
Назва оригіналу: Energetic blackmail
Джерело: The Economist, 02.07.2009
Зреферував Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|