Схід України є більш корумпованим, ніж інші регіони, кажуть соціологи. За останні два роки на Сході чиновники стали більше вимагати хабарів, тоді як у цілому по Україні кількість випадків корупції трохи зменшилась.
Чому Схід виявився більш корумпованим, намагалися пояснити спеціалісти Київського міжнародного інституту соціології.
Шанси, що візит до лікаря або контакти з комунальниками чи правоохоронцями закінчаться вимаганням хабара на Сході України, значно вищі, ніж у цілому по державі. Таких висновків дійшли фахівці Київського міжнародного інституту соціології, що в першому півріччі цього року зробили на цей час наймасштабніше в історії України дослідження стану корупції.
На замовлення корпорації “Виклики тисячоліття” та проекту “Гідна Україна” соціологи КМІС опитали близько 11 тисяч респондентів із усіх областей України. Виявилось, що корупція на Сході і Заході держави має різне обличчя, каже менеджер із досліджень та моніторингу проекту “Гідна Україна” Світлана Горна.
“Якщо уявити Україну як державу, яку умовно поділили на чотири макрорегіони – Захід, Схід, Південь та Північ, – то ми помітили, що здирництво характерне саме для Сходу України – це форма корупції, що на Сході практикується значно частіше. І цей індекс зменшується, коли ми поступово мандруємо на Захід”, – звертає увагу вона.
На Заході така ж сама ситуація склалась із добровільними хабарами. Якщо рухатись на Схід, їхня кількість зменшується, бо на Сході ця форма корупції зустрічається рідше. В той же час саме східні регіони – Донецька і Харківська області – ведуть перед за рівнем сприйняття корупції, тобто тут є поширеною думка, що хабарництво постійно росте.
Українці дещо переоцінюють можливості поширення корупції, кажуть соціологи. В цьому полягає один із головних парадоксів дослідження: люди вважають, що корупція росте, хоча за два останні роки реальний досвід хабарництва зменшився на 5 відсотків (62 % респондентів цього року вказали на те, що були втягнуті в корупційні стосунки, проти 67 % два роки тому). Причинами такого незначного падіння хабарництва фахівці називають, із одного боку, фінансову кризу чи зростання безробіття, а з іншого, і реальні дії влади для зменшення корупції, такі, як, наприклад, незалежне оцінювання.
У цілому по Україні хабарництво тримається на чотирьох основних китах – це міліція, ДАІ, судова система і медицина. Певна кількість респондентів із Донецької області, окрім усіх цих установ, стикалась із хабарництвом ще й у прокуратурі.
Розчарувались у діях влади
Соціологи кажуть, що корупція – явище хоча й складне, але цілком прогнозоване. Як розповідає спеціаліст КМІС Вікторія Захожа, рівень сприйняття корупції багато в чому залежить від електоральних уподобань людей.
Так, упродовж двох років віра в те, що влада буде боротись з корупцією, то згасала, то з’являлася знову. На Сході більше надіялись на уряд Віктора Януковича, на Заході – на Юлію Тимошенко. На сьогодні населення майже повністю розчарувалось у діях обох урядів, і особливо це помітно по східних областях, каже Захожа.
“Найбільше падіння ми бачимо в Донецькій області для Кабінету Міністрів, але слід пам’ятати, що у 2007 році Прем’єр-міністром був Янукович. Нині це Тимошенко, тому це не дивно. Найменше падіння для обласної влади, і традиційно найбільший рівень довіри до місцевих органів влади. Якщо подивитись на рівень довіри до влади на макрорегіональному рівні, то в принципі він відповідає електоральним уподобанням населення”, – розповідає фахівець.
Соціологи зафіксували ще один парадокс – із одного боку, люди не довіряють владі, але, з іншого, саме на неї покладають відповідальність за боротьбу з корупцією. І в цьому різниці між Сходом і Заходом України практично немає,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|