Богиня історії Кліо дуже неохоче відкриває свої таємниці, адже тоді падають і розбиваються ущент безліч усталених авторитетів, переписуються цілі сторінки минувшини. Взяти, наприклад, легендарного командира 25-ої стрілецької дивізії Василя Івановича Чапаєва.
Перший раз Чапаєва зробила знаменитим книжка Фурманова. Далі популярність виросла до небачених висот - був знятий фільм братами Васильєвими, де Чапаєва блискуче зіграв Борис Бабочкін. У перші дні листопада 1934 року, до 17-их роковин революції, вийшов фільм “Чапаєв”. Якраз фільм став розсадою, яка проросла нестримними паростками анекдотів про Чапаєва, котрі гуляли по всьому Союзу.
Був Василь Чапаєв і на Покутті - у складі першої роти першого батальйону 326-го Білгородського полку, 82-ої піхотної дивізії. За форсування Пруту біля Княждвора під сильним кулеметним і артилерійським вогнем його нагородили Георгіївською медаллю першого ступеня. Чапаєву було присвоєно звання молодшого унтер-офіцера. Вдруге майбутній полководець побував на Покутських землях у 1916 році, під час Брусиліського прориву. Полк довго стояв у селі Прикмище. Саме у цьому селі (на військових картах воно називалось Прухніще) Чапаєв був нагороджений Георгіївським хрестом другого ступеня, не виключено, міг побувати в Підгайчиках у складі розвідувальної групи. Недарма довгий час із підгайчиківськими школярами переписувався водій Чапаєва В.Коз-лов, а піонерська організація місцевої школи носила ім’я В.Чапаєва.
Та не все так легко було у його житті. Був двічі одружений. Двох дружин звали Пелагеями. Перша, донька православного священика, народила йому трьох дітей - Олександра, Клавдію і Аркадія. Коли Василь Іванович служив, Пелагея, покинувши дітей, закохалася у сусіда-кондуктора й пішла до нього жити. Дізнавшись про зраду, Чапаєв терміново взяв відпустку, щоб розлучитись. Уже вдома таки помирився з дружиною, але згоди в сім’ї не було. Не було щастя і з другою дружиною. Чапаєв мав непередбачуваний характер.
Був у нього брат Михайло, який, одружившись із заможною купчихою, мав непоганий капітал. В епоху воєнного комунізму Василь Іванович несподівано звернувся до нього: “Михайле, тут у нас, у Саратові, організовують англійське акціонерне товариство. Якщо ти продаш свої крамнички, то я вкладу твої гроші під великі відсотки”. Брат послухався Василя Івановича і назавжди позбувся капіталу. Бо гроші Чапаєв уклав не в акції, а в розвиток Червоної армії, зокрема, побудував лазарети. Був прихильником твердого порядку в армії. Він твердив: “Без тілесних покарань від підлеглих нічого не доб’єшся. Влада загниває, дисципліна падає, бо справжні мужчини у коноплях ховаються. А візьмеш такого, роздінеш привселюдно, всиплеш 20-25 батогів, то такий чоловік вмить шовковим стане!”
Побував у Галичині і його старший син, Олександр: служив у Кам’янці-Бузькій майже два роки на посаді заступника командира зі стройової підготовки. Солдафон, свавільний і жорстокий, він був копією свого батька, успадкував у нього всі негативні риси. Любив горілку і від того поведінка його була непрогнозованою. Дуже любив театр і сам брав у спектаклях безпосередню участь. Наприкінці 1950 року підполковника Чапаєва перевели у Росію, де він дослужився до генерал-лейтенанта - це йому допомагав маршал Георгій Жуков… Мордовин за національністю, Чапаєв любив коней, але, як комдив, усюди і завжди віддавав перевагу автомобілю. Спершу це був слабосильний американський “стевер”. Потім у Колчака “розжилися” на потужний “паккард”, проте, він був невигідний для степових доріг. Тож Василь Іванович зупинив свій вибір на витривалому “Форді-Т”, який “витискав” до 50 км на годину.
Фрунзе і Куйбишев дуже його любили, але Троцький бачив у ньому бандита і відвідував Чапаєва тільки під охороною власного конвою. Та великою таємницею стала смерть Чапаєва. Виникло багато версій. Згідно з однією, отаман Уральського білого козацтва В.Толстов розгромив штаб 25-ої дивізії. Комісар П.Батурин, у минулому - царський офіцер, син сільського священика, який повірив не у Христа, а у Маркса і Леніна, був розтерзаний на шматки. Полонених червоноармійців розстрілювали партіями по 100-200 осіб, піками добивали поранених. Пізніше Фурманов зробив легендою останні хвилини Чапаєва. Насправді все було трагічніше. Не Петька, а двадцятирічний зв’язковий робітничого полку Тимофій Зубков став останнім супутником комдива. Зубкова підібрали свої. Шукали тіло Чапаєва, та не знайшли. Про це розповів сам Зубков у рязанській газеті “Робітничий клич” у 1927 році. Тут випливла ще одна гіпотеза, про яку повідомив у 1990 році М.А.Мальцев - полковник у відставці. Він у 50-ті роки служив в Угорщині, там познайомився з колишнім командиром кулеметників бійцем-інтернаціоналістом, угорцем Ференцом Кульчаром, котрий поділився з ним відомостями про останній бій начдива. Той стверджував, що бійці підтримували Чапаєва аж до берега, хоча він був уже мертвий.
Нещодавно в архівах Уральська знайшли протокол допиту Чапаєва білогвардійською контррозвідкою. Цей архівний документ підтверджує, що після бою за Лбищенськ Чапаєв не втопився у річці, а перебрався на протилежний берег, де його затримала білогвардійська розвідка. Донька Василя Івановича - Клавдія - також стверджувала, що її батько насправді не втопився. Його, за її словами, переправили на інший берег четверо червоноармійців.
Звернімось до челябинського вченого Михайла Машина, який знайшов у архівах Уральська сенсаційні документи. З документа допиту Чапаєва було зрозуміло: білогвардійцям було однаково важливо як знищення дивізії, котра багато разів отримувала перемоги над “білими” військами, так і знищення уже стійкої легенди у Червоній армії про хороброго, успішного і, головне, безмежно відданого справі визволення робітників і селян червоного комдива. Документів про подальшу долю легендарного полководця в архіві не виявлено. Можливо, він утік з полону, а, може, був спеціально відпущений. Героїчна смерть червоного комдива, який витримав допити, білогвардійцям була непотрібна. Можливо, його відпустили спеціально, без жодних умов. Повернутись до Червоної армії він у такому випадку не міг - командування просто не повірило б його поясненням і під гарячу руку, просто розстріляло б Чапаєва за зраду справі пролетаріату. А така смерть, з точки зору знищення легенди про червоного комдива, була б значно вигідніша білогвардійцям, аніж загибель у ворожих застінках. Розуміючи це, Чапаєв був змушений ховатись від своїх колишніх соратників. А після закінчення громадянської війни, коли легенда про героїчного командира дивізії повністю сформувалась, розвалити її не дозволили б нікому, навіть самому Чапаєву.
Автор: Богдан СЕНЮК із Підгайчик
Джерело: “Вільний голос”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|