Ніколи не цінуємо те, що маємо, лиш коли втрачаємо, то цінуємо. Йдеться про здоров’я.
Заступник головного лікаря ЦРЛ з медичного обслуговування населення Петро Лесів дає лаконічне визначення, що є здоров’я: це здатність організму повноцінно виконувати свої біологічні та соціальні функції) стан повного благополуччя людини. Щодо останнього формулювання, хочеться з ним погодитися лише частково. Бо можна мати здоров’я, але не мати щастя, то яке вже тоді “повне благополуччя”? Пан Лесів на запитання про щастя багатозначно й загадково примружує очі. Вочевидь, він хотів би сказати, що тут медицина, навіть найдосконаліша, безсила. Але формат його посадових обов’язків не може виходити поза межі, власне, медицини.
Темою цієї статті є охорона здоров’я. Медицина впливає на стан здоров’я не так уже й багато, щоби не мовити - зовсім мало: на якихось вісім-десять відсотків. І це визнають в усьому світі. На 19-20 відсотків впливають біологічні чинники - спадковість, будова організму, вік, стать тощо. Дещо більшим є вплив навколишнього середовища. А найбільше відбивається на стані здоров’я спосіб життя. Спосіб життя - це не тільки і не стільки вільний вибір людини, як мудрують філософи, скільки умови, в які тебе поставила держава. Адже далеко не всі громадяни можуть, як грек Діоген, жити в бочці і переконувати себе та всіх навколо, що є абсолютно щасливі.
Сьогодні держава, в чому переконаний пан Лесів (і не тільки він один), не дотримується взятих на себе зобов’язань з охорони здоров’я. Бездумно задекларована нашою державою радянська доктрина про безкоштовну медицину - нонсенс. Держава мусить брати на свої плечі певний обов’язковий обсяг послуг - термінову необхідну допомогу. Все інше - то справа страхової й приватної медицини. Перше у нас узагалі не працює, на друге в людей нема грошей. І всі якось мусять викручуватися: медики “вибивають” додаткові кошти (ті, які мали б надходити централізовано), пацієнти, дезорієнтовані “безкоштовною медициною”, хають лікарів, які з них “деруть”. Глухий кут. І такою вона є, наша реальність.
Якби не міська й районна влада, важко прогнозувати, який стан медобслуговування був би на Коломийщині, — стверджує пан Лесів. Так, торік місто купило авто з кардіообладнанням, з фонду розвитку пішли кошти на закупівлю інсуліну, з районної скарбниці, крім обумовлених витрат на медицину, регулярно надходять додаткові кошти, в середньому по три-чотири мільйони гривень щорічно. В області визначено, що саме на Коломийщині виділяється найбільше позабюджетних коштів на потреби медицини серед інших районів Прикарпаття.
Лікарська допомога поза межами міста проводиться належним чином. В усіх 17 амбулаторіях проведено централізоване опалення. Всі амбулаторії й ФАПи оснащені найнеобхіднішими медикаментами. Проводиться реконструкція колишнього приміщення пошти й ФАПу в амбулаторію у Княждворі.
Керівництво ЦРЛ задоволено медобслуговуванням амбулаторій у Ковалівці (головний лікар Ігор Лазарович, депутат районної ради), П’ядиках (головний лікар Богдан Джалапин, депутат районної ради), Княждворі (головний лікар Людмила Макар).
За місцеві кошти з долученням сільрад проведено ремонт ФАПів у Слободі, Шепарівцях. Добрі відгуки мешканців про ФАПи в Іванівцях, Матіївцях, Дебеславцях.
За винятком Лісного Хлібичина і Залуча, у кожному сільському медзакладі є достатня кількість медперсоналу.
Петро Лесів відзначає сумлінну працю медиків у Корничі, Королівці, Кийданцях, Рунгурах, Слободі, Угорниках.
Тривогу викликає невизначеність з закупівлею ліків і медпрепаратів, ціни на які раптово поповзли догори. В цій галузі на державну політику впливають фармацевтичні монстри і на рівні якогось міста чи навіть області тут нічому не зарадиш.
Звичайно, про власне здоров’я мусимо дбати передусім самі. Але при тому неухильно вимагати від держави дотримання виконання делегованих їй функцій. І не вірити в щастя Діогена, який жив у бочці. Бо нині в нашій державі навіть бочок нема кому настарчити для всіх.
Автор: Андрій МАЛАЩУК, Вільний голос
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|