Днями на Івано-Франківському обласному конкурсі проектів з розвитку туризму одним з переможців 2009 року стала новація “Створення туристичного інформаційно-консультативного центру “Батьківщина Бандери”, який запропонувала громадська організація “Бандерівське земляцтво” із села Старий Угринів Калуського району. Чимало спричинився до заснування проекту голова родинного села Степана Бандери Тараса Федорів.
Він стверджує, що в найбільш промисловому районі Прикарпаття — Калуському — може інтенсивно розвитися туризм. Усе так чи інакше обертається навколо постаті Степана Бандери та доби національно-визвольних змагань. В Старому та Середньому Угриновах кожен третій житель так чи інакше був причетний до ОУН- УПА та потерпів у роки тоталітарного режиму. Був вивезений в Сибір і батько пана Федоріва. А він з молоком матері увібрав у себе любов до цього краю, до його історії. “Це ні в якому разі не пафос, - мовить пан Тарас. - Просто для моїх земляків націоналістичні ідеї стали для них не тільки гаслами, але й способом мислення і дій.
Пізніше я поступив на історичний факультет Прикарпатського університету, захистив магістерську роботу про діяльність Степана Бандери. Але сотні томів прочитаних книжок не замінять того, що людина може побачити на власні очі. Разом з учасниками місцевого громадського об’єднання “Бандерівське земляцтво”, яке було створене для допомоги розвитку “бандерської столиці” я як історик і голова сільської ради, подумав, що добре було б розробити кілька окремих історико-туристичних маршрутів різних категорій: ностальгійні для ветеранів ОУН-УПА з України та діаспори, науково-пізнавальні для членів молодіжних організацій націоналістичного спрямування, жителів Східної України та іноземців.
Туристам тут мають що запропонувати, адже в Угриновах кожен куточок дихає історією. Перш за все це знаменитий на увесь світ музей Степана Бандери, родинний дім Провідника. Окрім того, у Старому Угринові добре зберігся бункер, в якому загинули хлопці з останньої на Калущині боївки. Така ж боївка є сусідньому Завої. А в селі Бережниця, яке знаходиться за кілька кілометрів від Старого Угринова, народився ще один відомий учасник визвольного руху—”Роберт” (Ярослав Мельник), Та й природа тут просто казкова: ліси, озера, найчистіша в Європі річка Лімниця.
Але за кілька кілометрів від села, у Калуші, знаходяться потужні хімічні підприємства. Проте, як стверджує пан Федорів, Угринови знаходяться в такій місцевості, де від будь-якого шкідливого впливу є чудовий природний захист—гори. А за останні 17 років ми взагалі не відчуваємо, що в Калуші є якась “хімія”.
Для реалізації проекту в Угриновах зроблено вже чимало: села газифіковані та телефонізовані, прокладено непогані дороги (хоча, звісно, їх не завадило би підремонтувати). Можна було би й розвивати зелений туризм. Тим паче, що багато молодих угринівських сімей вже мають досвід прийому українських та іноземних гостей. Але поки що це не поставлено на таку основу, як це, наприклад, на Гуцульщині. Тому проект має допомогти не тільки пропаганді краю, але й розвитку туристичної інфраструктури. Хоча ще багато потрібно зробити і для упорядкування території, лісових стежок, реставрації бункерів і т д. Проектом можливо зацікавиться хтось з інвесторів, яким на Прикарпатті готові усіляко сприяти і допомагати, віддати землю в оренду, щоб котеджі для прийому туристів та заклади харчування будувати.
До речі, визначними і пам’ятними місцями такого роду опікуються меценати з української діаспори, але стосунки з представниками української діаспори в Угриновах тільки опосередковані. Хоча для будівництва та ремонтів музею Степана Бандери українці, які живуть закордоном, надали значну фінансову допомогу. Зараз у комплекс Степана Бандери приїжджає дуже багато людей з Європи, Америки, Австралії, країн колишнього Радянського Союзу. І це не тільки етнічні українці, але й іноземці. Звісно, що проект усім подобається, багато приїжджих кажуть, що розповідатимуть про нього закордонним багатіям. Та в Угриновах звикли сподіватися на власні сили та робити поволі конкретні справи, певно завдяки цьому на Калущину завжди з’їжджається чимало туристів.
Автор: Галина ПЛУГАТОР, Старий Угринів для Коломия ВЕБ Порталу
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|