В історичній науці віддавна точаться суперечки на тему, хто ж старший, курка чи яйце, підміняючи перше - епохою, суспільством, а друге - конкретною людиною. Кажучи простіше, науковці мають, здається, невирішувану дилему - це суспільство творить героя чи герой - суспільство?
Як приклад, можна говорити про Гітлера - це суспільство дозріло до ідей нацизму і йому просто потрібен був вожак чи ж навпаки - одна людина так впливала на думки і дії всього німецького народу?
Аналізуючи сучасне українське суспільство, я особисто не наважився б твердити: в тому, що відбувається, винні лише окремі еліти. Ці еліти що, з космосу прилетіли? Та ні, просто вони є “найкращими” (?) представниками суспільства, як це не боляче визнавати. Розстріл або й, у легшому варіанті, розпуск парламенту, заміна президента нічого не дадуть - потрібна зміна суспільної свідомості, цінностей, історичної пам’яті тощо.
Ви не згідні? Тоді в мене є до вас кілька запитань. Невже це політики винні в тому, що п’яний водій платить, умовно кажучи, 100 гривень даішникові замість того, щоб заплатити в скарбницю 200 гривень законного штрафу? Невже політики винні в тому, шо цей самий даішник гроші бере? Невже еліту можна звинувачувати в тому, що, їдучи з Коломиї до Івано-Франківська, ми платимо водієві, що стає за першим поворотом, 13 гривень, а не купуємо квиток у касі за 15 гривень? Ми звинувачуємо в недотриманні законів когось, тоді як самі чинимо не інакше. Різниця лише в кількості вкраденого, що, погодьтесь, не має принципового значення - злочин є злочин. Тому не знаю, чи має право т.зв. простий українець, крадучи в держави 2, 5 або 10 гривень, нарікати, що ним правлять продажні депутати? Або чи має право людина, що викидає на вулицю обгортку від морозива, кричати, що в державі немає нормальної влади, яка турбувалася б про чистоту навколишнього середовища?
У жодному разі не хочу зняти цим відповідальність з наших політиків, вони того не заслуговують. Як не заслуговують і того, щоб бути офірними цапами за всі без винятку наші з вами проблеми. А проблеми є, і одна з них - брак будь-яких ознак громадянського суспільства.
Що таке громадянське суспільство? Це коли жителі країни готові робити щось без згоди на те влади, навіть усупереч їй. Це коли люди постійним тиском у вигляді демонстрацій, невиходу на роботу показують, хто в цій країні хазяїн. А що маємо ми після 70-річного правління совєтської влади, яка всіляко придушувала й натяки на таке суспільство? Маємо те, що народ і нині боїться робити що-небудь без участі владоможців.
Я говорю тут про одне - ми, як і будь-яка країна в світі, маємо корумповану владу. Але, на відміну від країн з нормальним типом мислення, українці не вміють тиснути на неї, ось у чому біда. Та ж помаранчева революція - ніщо більше, як одномоментний вияв невдоволення. І тільки. Здавалося, шо достатньо вистояти кілька днів на київському, нехай і прохолодному, майдані - і життя стане кращим. А воно зовсім не так - потрібно мати такий майдан у голові постійно. І давати це зрозуміти тим, хто при владі.
Громадянське суспільство не народиться на рівному місці. Починати треба зі створення різноманітних гуртків, спортивних команд, команд КВК, щоб люди, як то було в Галичині міжвоєнного періоду, відчували, що вони не самі. Тоді, нагадаю, діяльність різних організацій дала фантастичний результат - майже жодна людина не перебувала за межами чи то “Пласту” чи то “Рідної школи”, звідки й з’явилися перші партизани - борці з совєтською і гітлерівською арміями.
Закінчуючи, хотів би повернутися до того, з чого починав, себто до жартів про політиків, а також статей, де в одноосібному порядку в усіх гріхах звинувачують когось. Такі опуси роблять для нас з вами ведмежу послугу, оскільки проголошують, що в усіх бідах українців винні кілька десятків чи сотень людей при владі. Направді це далеко не так - винні ми всі. Бо ж не дурні придумали - кожен народ має ту владу, на яку заслуговує. Спочатку має змінитися ментальність, суспільна свідомість, ідентичність народу, з лав якого до влади прийдуть чесні й мудрі люди. Бо виглядає так, що все ж таки не одна людина має змінити 50 мільйонів українців, а якраз навпаки. Це суспільство мусить виховувати свідомих людей, а не свідомі люди мають виховувати суспільство. Принаймні так є в західному світі, куди ми прагнемо потрапити.
Автор: Василь Бойчук, студент-історик
Джерело: “Коломийська правда”
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|