Одна з загадок російської громадської думки – це ставлення росіян до держави. Більшість російських громадян знають, що держава корумпована і неефективна, а проте підтримують збільшення державного втручання в економіку. Як це можна пояснити?
Недавня робота економістів Філіпа Агіона, Янна Алгана, П’єра Кахука і Андрєя Шлейфера показує, що це пов’язано з нестачею “соціального капіталу” і довіри громадян один до одного. Їхні дослідження, що ґрунтуються на даних опитування World Values Survey у 56 країнах, показують, що це не тільки російський феномен. А наші колеги з Російської економічної школи Іріна Дєнісова, Єкатєріна Журавская і Маркус Еллер, використовуючи більш детальні дані по 10 тис. росіян, кажуть про те, що в Росії нестача довіри громадян один до одного дійсно пояснює довіру до держави, нехай і нечесної та корумпованої. Росія потрапила у пастку недовіри – стан недовіри один до одного породжує недовіру до децентралізованого ринку. Шанс вийти з тупика з’явиться, якщо частина еліти зробить перший крок і почне грати по-новому.
Як влаштована теорія Агіона та його співавторів? Вони говорять про наявність хибного замкнутого кола недовіри, корупції та домінування держави над бізнесом. У регульованій (і корумпованій) країні немає сенсу інвестувати в людський та соціальний капітал – адже у цій економіці не працюють етичні принципи, а успішними є лише корумповані підприємці. У такій економіці навики ведення бізнесу і репутація нічого не варті. Тому підприємці інвестують у людський капітал і репутацію, а громадяни не довіряють підприємцям – адже успіх бізнесу значною мірою залежить від близькості до чиновників. З точки зору виборців, підприємець, який дає хабар, нічим не кращий за чиновника, який його бере. Громадяни розуміють, що підприємці займаються не створенням доданої вартості, а її перерозподілом, досягають успіху не працею й талантом, а завдяки привілеям, отриманим від чиновників. Тому державне втручання і підтримується більшістю виборців. При тому що корупція їм не подобається, вони сприймають її як неминуче зло – але якщо підприємці погані, то чим їм гірше, тим краще суспільству.
І робота Агіона, і робота Дєнісової показує, що ця теорія підтверджена даними. Але дві ці роботи суттєво відрізняються за предметом дослідження. Робота Агіона і співавторів досліджує відмінності між окремими країнами. В роботі Дєнісової і співавторів розглядаються зацікавлення громадян у межах одної і тої ж країни – Росії. Середній росіянин не довіряє іншим, не любить приватних підприємців і виступає за посилення ролі держави в економіці (повністю розуміючи її корумпованість). Але й у нас є – нехай і меншість – громадян, які довіряють іншим, не люблять державного втручання і покладаються на себе. Хто ж ці громадяни? Як правило, це більш молоді та освічені росіяни, ті, в кого є досвід роботи у приватному секторі і немає досвіду втрати роботи або доходів під час переходу до ринку. Є й географічна різниця у цінностях: деякі міста і регіони перебувають глибоко у пастці недовіри, тоді як декілька (нехай їх мало – всього лише 10-20%) більше схожі за цінностями на розвинуті країни. Це, у свою чергу, дає привід для оптимізму: виявляється, що і всередині однієї країни співіснують різні системи цінностей.
Хибне коло недовіри громадян один до одного і до приватного підприємництва розірвати дуже складно. У деяких країнах ефекти недовіри тривають століттями. Останні економічні дослідження підтверджують давню тезу соціолога Роберта Путнама – рівень довіри передається в родині з покоління в покоління. Але зміни, у тому числі й різкі, можливі. В Росії за останні 15 років відбулася різка зміна рівня довіри (у гіршу сторону). За даними Дєнісової та співавторів, у 2006 р. лише 16% росіян вважали, що незнайомим людям можна довіряти. Коли тих самих людей запитують, як би вони відповіли на це ж запитання у 1991 р., рівень довіри виростає до 38%. Звичайно, треба зробити поправку на неточність спогадів та ідеалізацію минулого, але різниця величезна. Якщо рівень 1991 р. відповідав середньоєвропейському, то сучасний рівень довіри в Росії – це скоріше рівень довіри у бідній країні, що розвивається.
Чи означає факт різкого падіння рівня довіри, що можливе і її порівняно швидке відновлення? Теоретично – можливе. Для цього потрібна критична маса тих, хто замість того, щоб дотримуватися прийнятих і вигідних у цій рівновазі правил гри, починає грати за новими правилами і тим самим ламає погану рівновагу. На практиці для цього якась частина російського суспільства повинна зробити перший крок і витягнути себе, як барон Мюнхаузен, з болота за чуба.
Часом для зміни правил гри достатньо зовсім невеликої групи людей, а іноді навіть одної людини. Хто може це зробити? У країнах із розвинутою демократією такою групою може стати опозиція. У США символом кардинальних змін став Барак Обама. У Південній Африці апартеїд був зруйнований зовсім невеликою групою активістів, яка згуртувалася навколо Нельсона Мандели. В Росії наразі не видно нового “маяка надії”, особистості або групи особистостей, яка була б на голову вище решти суспільства морально та інтелектуально. За новими правилами могли б почати грати існуючі еліти – чиновники і підприємці. Але чиновники для цього не мають жодних стимулів. Залишаються підприємці.
Звичайно, в сучасній Росії вигідніше будувати бізнес на хабарах і привілеях від держави (включаючи захист від конкуренції). Але якщо в російському бізнесі не накопичиться критична маса підприємців, які роблять свій бізнес чесно і турбуються про власну репутацію, то російські виборці завжди будуть голосувати за збільшення ролі держави в економіці і радіти, коли держава вкотре карає “олігархів, що зажерлися”. У такій країні права власності так і залишаться на папері. Такій країні навряд чи вдасться подолати відставання від розвинених країн. Агіон і співавтори показують, що країни з низьким рівнем довіри і високим рівнем регулювання при інших рівних суттєво бідніші. Якщо ми хочемо жити в країні, де громадяни довіряють один одному і приватному бізнесу, російські підприємці повинні зробити перший крок – крім них, це зробити нікому.
Автор: Сєргєй Гурієв [Сергей Гуриев] – ректор Російської економічної школи, професор “Морган Стенлі”; Олєг Цивінскій [Олег Цывинский] – професор Єльського університету і Російської економічної школи
Назва оригіналу: Ловушка недоверия
Джерело: Ведомости: №104 (2374), 09.06.2009
Зреферувала Юлія Павлишин, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|