Українське автомобілебудування – це одна з галузей, яка найбільше потерпіла від фінансово-економічної кризи. Від початку року падіння українського автопрому в середньому склало 90%. Наскільки критичною є нинішня ситуація і чи може українських виробників спіткати доля американського велетня General Motors, який попросив захисту від банкрутства?
Від початку року виробництво легкових автомобілів в Україні скоротилося майже на 85%, автобусів та вантажівок – на 91%. Такі дані наводить Державний комітет статистики.
Для порятунку українського автопрому наприкінці минулого року Верховна Рада ухвалила закон про підвищення ввізного мита на автомобілі з 10 до 23%. Якби не це, ситуація нині була б іще гіршою, каже Радіо Свобода почесний президент корпорації “АИС”, яка контролює понад 10% автомобільного ринку України, “регіонал” Дмитро Святаш.
Однак, зважаючи на те, що обвал стосується не тільки автомобільного ринку, а всього, то цих заходів замало. Порятувати український автопром може лише підвищення купівельної спроможності населення, вважає Святаш.
“Безперечно, цей захід є протекторним щодо українського автомобілебудування. Але питання полягає в тому, що загалом весь ринок упав. Тож у першу чергу маємо говорити про заходи, які можуть підвищити платоспроможність населення, – каже він. – Для цього потрібно, щоб економіка пожвавилася в цілому і в людей з’явились або гроші, або можливість позичити їх у банків. Якщо цього не буде, ніякі заходи не врятують ані український автомобільний ринок, ані український автопром”.
У січні більшість автомобільних заводів зупинилися і тепер розпродують складські запаси. Це пов’язано з високими цінами складових. Проте вже найближчим часом ситуація може поліпшитися, вважає Дмитро Святаш.
“Перший квартал в автомобілебудівників пішов на переговорний процес із постачальниками комплектувальних складових до автомобілів. Якщо брати ціни, які пропонувалися минулого року, в порівняні з сьогоднішньою платоспроможністю українських споживачів, то ціни сьогодні неконкурентоздатні. Але певним чином виробники виходять на домовленості з постачальниками комплектувальних, і думаю, що вже в другому кварталі ситуація дещо пожвавиться”.
Пролонгація кредитів, протекція уряду чи банкрутство?
Протягом останніх років українські автовиробники нарощували потужності, використовуючи для цього кредитні кошти. Тож тепер вони намагатимуться або домовлятися з кредиторами, або виторговувати преференції в уряду.
Якщо ж не вдасться, не виключено, що і вони можуть оголосити про банкрутство, як це зробив General Motors, каже Радіо Свобода експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізулін.
“Кредити треба повертати. І от зараз питання, чи повірять кредитори планам виходу з кризи, які покажуть їм автовиробники, і чи вони пролонгують ці кредитні лінії. Якщо так, тоді до банкрутства можна буде не вдаватися. Якщо ні, автовиробники спробують пролобіювати державну допомогу. Інший варіант – це банкрутство”, – зазначає економіст.
Проте, на відміну від Сполучених Штатів, де процедура банкрутства чітко виписана, для України це новинка. У зв’язку з цим, на переконання експертів, українські автовиробники робитимуть усе, щоб до цього не дійшло.
Протягом року доходи українців впали, а споживчі кредити або взагалі не видають, або видають під нереально високі відсотки. То й не дивно, що в першому кварталі нинішнього року продаж нових легкових автомобілів в Україні скоротився більш ніж утричі. Автовиробники ж прогнозують, що до кінця року обвал ринку буде ще більшим,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|