Сірником, що запалив німецьких радикалів, був шпигун Штазі.
Минуле ніколи не можна передбачити, і, можливо, це твердження не може бути більш правдивим, ніж у випадку німецьких лівих. Два роки тому ми дізналися, що нобелівський лауреат Ґюнтер Ґрасс – літературний бич усього фашистського, особливо Америки – служив у військах Waffen
SS. Тепер ми дізналися про іншу несподіванку, яка проливає нове світло на радикальні політичні та соціальні зрушення кінця 1960-х рр.
Історична несподіванка стосується переломного моменту, наслідки якого були відчутними в Європі та за її межами. 2 червня 1967 року західнонімецький полісмен вистрілив у потилицю неозброєному 26-річному студентові, що вивчав літературу, під час демонстрації в Західному Берліні проти візиту шаха Ірану. Бенно Онезорґ [Benno Ohnesorg] став “першим мучеником лівих радикалів” (як вважає тижневик Der Spiegel). Моменти його смерті, втілені на відомій фотографії, розрухали покоління ліворадикальних студентів і активістів, яке стало відомим у знаменному 1968 році. Те, що було маргінальним явищем, перетворилося на тероризм.
Для них його вбивця, Карл-Гайнц Курас [Karl-Heinz Kurras], був “фашистським копом” на службі у капіталістичної, проамериканської “приховано фашистської держави.” “Постфашистська держава стала префашистською”, – заявила Німецька соціалістична спілка студентів через кілька годин після вбивства. Новий рух черпав свою легітимність та запал із вбивства Онезорґа. Невдовзі всупереч закликам до справедливості, Кураса виправдав суд і він повернувся служити у поліцію.
Зараз все це просто перевертається з ніг на голову. Минулого тижня кілька німецьких істориків викрили правду про Кураса. Починаючи з 1955 року, він працював для Штазі, державної поліції Східної Німеччини. Згідно з багатотомними архівами Штазі, його кодовим ім’ям було Отто Боль. Його справа не каже нічого про те, чи Штазі наказало йому зробити те, що він зробив у 1967 році. Але це лише підігріває спекуляції, що Штазі стояло позаду однієї з повоєнних радикальних німецьких подій.
Курас, якому зараз 81 рік і який живе в Берліні, сказав газеті Bild, що він був членом Соціалістичної єдиної партії Німеччини. “Хіба мені має бути соромно за це?”, – він заперечував, що йому платили за те, що він шпигував для Штазі, але запитав: “А якщо я працював на них? Яке це має значення? Це нічого не змінює”. Курас, можливо, є монстром в уяві лівих радикалів – хоча зараз виявляється, що він був одним із них.
Відповімо на його останнє запитання: це відкриття має серйозне значення. Воно заперечує знову таки звинувачення лівих радикалів 1968 року, які дожили до наших часів у формі антиглобалізаційних бунтів, що вільний ринок і ліберальна демократія так чи інакше є “фашистськими”. Ця нетерпимість власне й веде до насильства. Справжніми безжальними спадкоємцями національного соціалізму і гестапо були східнонімецький режим і Штазі, комуністи та КДБ. І, у свою чергу, деякі з терористичних груп, які виникли на хвилі радикалізації 1960-х рр.
У той день у червні 1967 року в Берліні були присутні Ульріке Майнгоф [Ulrike Meinhof] і Ґудрун Енслін [Gudrun Ensslin], які заснували “Групу Баадер-Майнгоф” [Baader-Meinhof], відому інакше як “Фракція Червоної Армії” [Rote Armee Fraktion,
RAF]. З 1968 по 1991 рік
RAF здійснила десятки викрадень, вибухів і вбивств – усе, щоб поборювати “коріння капіталізму” і “нацистську державу, що відроджується”. Як відзначає американський історик 1968 року Пол Берман, найвідомішою терористичною організацією, що народилася у ці часи, була Організація визволення Палестини. Аналогом у США стала організація Weather Underground [організація, що організовувала вибухи в урядових установах США, загалом протестувала проти військового втручання у Лаосі та В’єтнамі. – Z].
Деякі члени покоління 1968 року виростали та відходили від своїх позицій. Іншим потрібен був час, щоб побачити темну сторону свого руху. Перший тривожний дзвінок надійшов у 1972 році під час Мюнхенських олімпійських ігор, коли члени ОВП за підтримки німецького революційного угрупування “Революційні осередки” [Revolutionäre Zellen] взяли в заручники і вбили 11 ізраїльських атлетів та тренерів. Публікація Алєксандром Солженіциним “Архіпелагу Гулаг” була наступним дзвінком, а далі був Пол Пот, в’єтнамські біженці – список продовжується.
Історична амнезія робить нас вразливими до повторення помилок. Особливо в Америці, де багато хто швидко забув про уроки Холодної Війни і 11 вересня. Німцям більше ніж іншим народам судилося мати живу історію. Це викликає несподіванки, які змушують тверезо переоцінити минуле та сучасне.
Назва оригіналу: Ghosts of the ’60s in Germany
Джерело: The Wall Street Journal, 29.05.2009
Зреферував Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|