В Росії складно знайти людей, щоб виступити за якусь справу, навіть якщо вона проста і безпечна. Люди не йдуть, навіть якщо захід не політичний і не спірний. Ось, наприклад, 29 травня у Новопушкінському сквері опівдні почнеться акція на підтримку інклюзивної освіти – тобто за те, щоб діти з інвалідністю навчалися разом із дітьми без інвалідності. Дитина-візочник, яка вчиться вдома і завжди пам’ятає про свою неповноцінність, і та, яка може разом зі всіма ходити до школи, – це дві різні долі. Змінити долю можна з допомогою пандусів та підйомників. Цікаво, скільки прийде народу?
Це одна з безлічі “непомітних” проблем, до яких ні в кого не доходять руки. І не дійдуть, якщо вона не буде усвідомлена як спільна (спільна – означає така, що хвилює не тільки тих, кого це стосується). У людей, виявляється, надто мало спільного і надто багато приватного. Росія виглядає на карті як велетенський цільний материк, а насправді це архіпелаг, який складається з мільйонів островів. Є острови більші й менші, кращі й гірші, але зв’язку між ними немає майже ніякого.
Те ж і на рівні співтовариств: в океані старих академічних інститутів є острови сучасної науки, інтегрованої у світову, але немає російської науки як цілого. Є засоби масової інформації, які працюють за цивілізованими правилами, але немає інституту незалежної преси. Є окремі ефективні профспілки, але немає великих рухів, здатних серйозно вплинути на відносини між бізнесом, найманими працівниками та державою. Є чесні чиновники, але немає “касти” держслужбовців, належність до якої означала б відданість спільній справі, а не скованість ланцюгом кругової поруки.
Соціологи кажуть, що окремішність – характерна прикмета пострадянської людини. Люди звільняють себе від участі у будь-яких колективних процесах. Росіяни володіли тактикою “уникання взаємності, обов’язків і підзвітності”, пишуть Лєв Гудков, Боріс Дубін і Наталья Зоркая в роботі “Пострадянська людина і громадянське суспільство” [“Постсоветский человек и гражданское общество”]. Більшість людей втомилися, вимотані, у них не вистачає сил і вільного часу, вони живуть за принципом “моя хата скраю” – це найбільш поширені відповіді, які дають самі опитані, пояснюючи, чому люди не схильні об’єднувати зусилля для захисту спільних інтересів.
Можливо, у цьому й полягає спадок радянської епохи. Так нагадує про себе держава, яка спочатку створювалася як колективістська. Ідеологи більшовизму були впевнені, що в новому суспільстві особистість поступиться місцем колективу. Колектив буде дійовою особою, а індивідуальність йому підкориться. Але виявилося, що індивідуальність вела тиху боротьбу за існування і врешті-решт здобула перемогу – нищівну. Суспільство стало добровільним ГУЛАГом, де кожен вирушає на свій острів, красивий або жахливий – залежно від власного смаку. І залишається наодинці і зі своїми проблемами, і зі своїми досягненнями.
Автор: Максім Трудолюбов [Максим Трудолюбов]
Назва оригіналу: Архипелаг изгнанников
Джерело: Ведомости: №92 (2362), 22.05.2009
Зреферувала Юлія Павлишин, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|