Стаття “Темний континент” у Der Spiegel не є пасквілем на адресу Польщі. Це докладно підтверджений документами текст про європейців, які допомагали Німеччині винищувати євреїв.
Від учора [середи, 20 травня] триває гостра дискусія. Видання Polska та Rzeczpospolita закидають Spiegel фальсифікацію історії та перекидання провини за геноцид євреїв на інших, у тому числі на поляків. “Автори тексту пропагують тезу, що спрага вбивства євреїв сиділа глибоко в головах східних європейців. Нашестя німців стало лише приводом, щоб ця схильність стала явною”, – заявляє Пьотр Семка в Rzeczpospolita.
Депутати Беата Кемпа і Аркадіуш Мулярчик із “Закону та справедливості” галасують у ЗМІ про “скандальну статтю” і вимагають “рішучої реакції влади”. Голова партії Качиньскі визнає, що Німеччина “намагається скинути з себе провину за гігантський злочин”.
Маю враження, що ми читали дві різні статті. А, може, деякі критики Spiegel взагалі не читали?
Докори про “релятивізацію історії” в нас є стандартом, недавно звинувачували у цьому творців історичних фільмів “Густлофф” чи “Втеча” [фільми про втечу німців із територій, які тепер належать Польщі. – Z]. Як і побоювання, що демонстрація страждань німців призведе до розмивання “провини німців”.
Це бачення надто параноїдальне. Це правда, що відчуття провини на 64 рік після закінчення війни мучить німців слабше, ніж десять років тому, і що тепліше говорять про вигнаних та про втрати своїх дідів і батьків. Але, не враховуючи маргінальних кіл, ніхто не насмілюється ставити під сумнів провину та відповідальність Німеччини за воєнні злочини.
Автори “Темного континенту” вибили, втім, свою думку про відповідальність німців власне під заголовком і потім повторюють його багато разів.
Spiegel запитує, чому мешканці окупованої нацистами Європи брали участь у вбивствах своїх єврейських сусідів.
Причин перераховано багато: від тліючого у суспільствах антисемітизму, до жадібності чи помсти за справжні чи уявлені провини.
Стаття описує справу Джона Дем’янюка, охоронця таборів у Собіборі та Майданеку, що походить із України, який у Мюнхені чекає на процес за звинуваченням у вбивстві 29 тис. євреїв. На думку Дітера Поля [Dieter Pohl], історика з Інституту новітньої історії у Мюнхені, у процесі знищення євреїв з німцями співпрацювали у всій Європі близько 200 тис. людей, таких як Дем’янюк. Ця кількість відповідає більш-менш кількості німців, які безпосередньо брали участь у Голокості.
Spiegel не узагальнює, не звинувачує. Підкреслює, що проти євреїв повернулася меншість. Але без підтримки цієї меншості німці не змогли б організувати Голокост у таких масштабах.
У сумнозвісному переліку є польські селяни. Spiegel посилається на добре відомі випадки: шантажистів [szmalcownicy], вбивство в Єдвабному, повоєнні єврейські погроми. Підкреслює, проте, що аж 125 тис. поляків рятували євреїв, наражаючи власне життя на небезпеку.
В 11-сторінковій статті про сумнозвісну участь поляків у Голокості згадано ледве три рази.
Переважна більшість тексту – це описи звірств, які чинили щодо євреїв у балтійських країнах, у хорватській державі усташів чи у Словаччині, де євреїв вбивали, щоб сподобатися ІІІ Рейху. А також організовані полювання на євреїв у західній Європі. У Франції та в Бельгії їх вели за посадою держслужбовці, у Нідерландах – звичайні громадяни, яким німці за схопленого єврея виплачували по 7,5 гульденів. Як наслідок, у таборах життя втратили аж 91% зі 110 тис. голландських євреїв (у Польщі 80%).
“Я хотів би, аби про Польщу і Голокост так завжди писали”, – сказав мені вчора один польський дипломат високого рангу. Польський уряд не протестуватиме, оскільки немає причини.
Сумніви можна мати щодо однієї думки – що Польща досі є “на початку дороги розрахунку з темним минулим”. І щодо карти з місцями депортації та вбивств євреїв, на якій замість Генеральної губернії фігурує Польща у кордонах 1939 р.
Spiegel задумується також над контроверсійною тезою німецького відомого історика Ґетца Алі [Götz Aly], що Голокост мав попри все європейський характер.
Чи німці мають право ставити такі запитання? Мають, якщо не ставлять на одну площину провину свою та чужу і про провини усіх пишуть чесно. Так зробив Spiegel.
Автор: Бартош Вєліньскі [Bartosz T. Wieliński]
Назва оригіналу: Wina Niemców i Europy
Джерело: Gazeta Wyborcza, 21.05.2009
Зреферував Омелян Радимський, Західна аналітична група
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|