Україна чи не найменше з-поміж країн Європи придатна для проживання літніх людей, кажуть експерти. Їхніх потреб не враховують ні громадський транспорт, ні медицина, ані комунальні служби. При цьому в державі понад третина населення – люди похилого віку, і ця частка щороку зростає.
Ці та інші проблеми, пов’язані зі старінням населення, обговорювали 20 травня в Києві волонтери, представники громадських організацій та чиновники.
Понад 300 волонтерів, які допомагають людям похилого віку в усіх регіонах України, взяли участь у конференції “Захист прав та інтересів літніх людей”. Одна з її учасниць, сімдесятилітня Софія Варченко, вже понад десять років на волонтерських засадах допомагає киянам похилого віку. Бере на себе хатню роботу, звертається до комунальних служб та органів влади, а головне – дарує старим самотнім людям увагу та спілкування. Роки беруть своє, в самої Софії Варченко здоров’я вже не те, але вона не може залишити напризволяще тих, до кого нема діла ні родичам, ні державі.
“Я не можу сказати людям, з якими 10 років працюю, що вже не буду їм допомагати. Вони жодних соціальних працівників не визнають. Телефонують мені, бо знають, що вирішу будь-яке питання. Нещодавно домоглася, аби літній жінці повернули кошти, які вона кілька років платила ЖЕКу за балкон, котрого у квартирі немає, і за неіснуючого собаку. І таких недоліків вистачає у кожній сфері. Що робити? Людей, які не вміють спілкуватися зі старими, уникають їх, зневажають – просто звільняти з роботи”
Допомога літнім людям – їхня власна справа?
Потреби літніх людей в Україні задовольняються лише на 25-30%, показало опитування, проведене в 10 обласних центрах. Причому найгірша ситуація – у Сімферополі, Миколаєві, Житомирі, Чернігові та Києві, тоді як найбільш комфортно старенькі почуваються в Івано-Франківську та інших невеликих містах, каже організатор дослідження, голова правління громадської організації “Турбота про літніх” Галина Полякова.
“Люди старшого віку почуваються дискримінованими з боку представників комунальних та державних служб, працівників транспорту, але найбільше – з боку медиків. Найменше нарікань на…міліцію, яка ставиться до літніх людей удвічі краще за лікарів! І єдине, що отримало дуже високу оцінку в усіх регіонах – це якість ритуальних послуг” – зазначає громадська активістка.
Але більшість літніх людей України цікавлять не ритуальні послуги, а можливість активно жити і працювати. Проте українська система працевлаштування абсолютно не враховує їхніх потреб. Галина Полякова вважає, що в умовах загального старіння українського населення необхідно збільшити вік виходу на пенсію. А також – залучати найактивніших пенсіонерів, як волонтерів для догляду за іншими літніми людьми.
“Європа нам допоможе!”
Подібні волонтерські програми в Україні вже діють. Але ні держава, ні місцеві меценати не вважають за потрібне виділяти кошти на старість. Українські волонтерські програми фінансуються з–за кордону, в тому числі – урядами європейських країн, говорить керівник британської програми для літніх людей “Ейдж Концерн” Оскар Франклін.
“В умовах кризи старі люди стають більш вразливими, особливо у тих країнах, до яких зменшується потік інвестицій. Ми допомагаємо Україні, бо маємо схожу демографічну ситуацію, і наш досвід можна застосувати на українських теренах. Крім того, в умовах сучасної трудової міграції підтримувати старше покоління потрібно спільними зусиллями усіх країн Європи. Адже люди народжуються в одній державі, працюють – у другій, а право на пенсію мають – у третій державі”, – вважає Оскар Франклін.
Але зусилля закордонних урядів, і навіть громадська активність самих пенсіонерів не дадуть належного результату, доки свого ставлення до літніх людей не змінить українська влада. Заступник Міністра праці та соціальної політики Сергій Бичков пообіцяв зробити для цього все можливе: “Я курирую ці питання в Міністерстві, і з готовністю сприйму всі зауваження та напрацювання, які пролунали на конференції”.
Проте найближчим часом видатки українського бюджету на підтримку літніх людей переглядатися у бік збільшення не будуть. А без фінансування всі позитивні зміни у соціальній політиці можуть залишитися на папері. І літнім громадянам України доведеться і далі покладатися на доброчинність із-за кордону, на волонтерів, і на власні сили,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|