2015 © Коломия ВЕБ Портал / info@kolomyya.org


повернутися на головну


Пошук:

 
  Форум
  Єпархія УГКЦ
  Бізнес каталог
  Інвестиції
  Історія
  Видатні особи
  Освіта
  Культура
  Медицина
  Коломийське МБТІ
  Місто. Влада
  Фотогалерея
  Відео
  Оголошення
  Туризм
  Горящі путівки
  Готелі
  Ресторани, кафе
  Дозвілля


переглянути каталог


Новини партнерів

Завантаження ...



 Ю.Молодій © 2000-2015

Державо, кру-гом! Чи повернуться обличчям до армії ті, хто за неї відповідає?

Коломия ВЕБ Портал | Публіцистика та аналіз | 2009-05-18 05:13:49

Спонукальним мотивом до написання цієї статті стало подання президентом України на розгляд Верховної Ради законопроекту “Про чисельність Збройних сил України на 2009—2011 роки”, що передбачає збільшення військового контингенту майже на 10 відсотків, порівняно з показниками, визначеними Державною програмою розвитку Збройних сил на 2006—2011 роки.

Відразу хочу зазначити, що за останніх 17 років — це майже єдиний випадок збільшення кількості збройних сил країни Європи без вагомих на те підстав, наприклад, зростання рівня потенційних загроз національній безпеці, можливості втягування України в регіональні збройні конфлікти або наявності воєнного протистояння між іншими державами поблизу кордонів нашої країни.

Нагадаю, що світова економічна криза, яка негативно позначається на ресурсній базі країни, перетворює утримання Збройних сил, і тим більше їх нарощування, на такий дорогий проект, що всі потуги Верховного головнокомандувача і К° з Міноборони швидко перейдуть у сферу фантастики.

Тоді як багато країн істотно урізають свої оборонні бюджети, Україна винаходить власні “антикризові заходи” — приймає рішення про збільшення кількості армії і, відповідно, збільшення бюджетних асигнувань на її утримання.

Куди передбачається спрямувати додаткові фінансові ресурси? На технічне переоснащення? На будівництво? На утилізацію боєприпасів? Якби ж то!..

Насправді ж такий поворот може означати лише одне — військове відомство придумало нову “фішку” для витягування грошей з убогого державного бюджету. Винахідливості чиновників “від оборони” у сфері розкрадання державних грошей можна присвячувати цілі трактати, а дослідники і слідчі можуть списати тонни паперу, аналізуючи трудові будні міністерських функціонерів.

На жаль, те, як державні мужі “вільно” розпоряджаються бюджетними коштами, йдучи на невиправдане марнотратство, котре у ряді випадків виходить за межі закону, дозволяє припустити, що обгрунтування збільшення чисельності Збройних сил чиновники Міноборони розглядають лише в одному аспекті — як можливість отримання додаткових коштів із бюджету. Ну, а як залізти своєю ложкою до солдата в казанок — справа техніки.

Саме тому й пропоную увазі читачів стислий екскурс у “каптерку” Міноборони, що демонструє лише окремі схеми розкрадання бюджетних грошей і майна, які успішно застосовує керівництво військового відомства. Хочу підкреслити, що пишу про всі зловживання абсолютно усвідомлено, розуміючи, що за всі діяння, описані нижче, нікому нічого не буде.

Для розминки — заправимося

Розпочну з найпростішої і дуже прибуткової схеми, яка стосується сфери закупівель пального для Збройних сил України. Судячи з ретельно тиражованих сюжетів телебачення, повідомлень преси, виступів оборонного міністра і нашого Верховного головнокомандувача, українська армія давно вже не літає, не пересувається і не виходить у море. І все тому, що уряд недостатньо фінансує відповідні статті витрат оборонного відомства.

Міністерство оборони настільки успішно освоїло технології державних закупівель, що, не мудруючи лукаво, уклало торік на неймовірно “вигідних” умовах чотири договори закупівлі нафтопродуктів для потреб армії (№ 246/1/08/4, № 246/1/08/5, № 246/1/08/6 від 31.03.08 і № 246/1/08/7 від 24.04.08). Природно, що за наявності достатньої кількості підприємств, які виробляють бензин і дизельне пальне, всі договори укладалися з посередниками, непричетними до НПЗ. Ну і, звісно, як тепер заведено, з одним учасником! Хоча це питання до Мінекономіки, яке добряче “попотіло” на цій ниві. А найголовніше, що додаткові виплати за цими договорами становили не багато не мало 54 млн. гривень.

Як могло статися, що Міноборони закупило у ТОВ “Гепард” бензин А-76 за ціною 6,40 грн., коли тоді ж у роздробі він коштував 4,78 грн., бензин А-92 — по 6,75 грн. при вартості на заправках — 5,10, А-95 і дизельне паливо — по 7,15 при роздрібній вартості — 5,30?

Хороші постачальники пального в Міноборони, які примудряються отримувати прибуток за перевалку документів, а не нафтопродуктів!

Документальне оформлення операцій із закупівель пального проводилося за посередництва трьох-чотирьох комерційних структур. При цьому пально-мастильні матеріали поставлялися у військові частини безпосередньо із заводів-виробників, а комерсанти купували пальне в одних і тих самих посередників, а інколи —навіть один в одного.

Визначити місця, де осіла дельта, для правоохоронних органів не проблема. Конвертаційні фірми слід шукати в оточенні компаній ТОВ “Інтертрейд Ойл”, ТОВ “Фінанс менеджмент”, ТОВ “Гепард” і ТОВ “Торговий дім “Слов’янська група”, які поставляють дорогоцінне пальне для військових. Деякі з цих компаній пов’язані через своїх засновників із фірмами, які також засвітилися в наданні послуг із організації харчування солдатів.

Проте найцікавіше полягає в тому, що Генпрокуратура дуже своєрідно реагує на дії посадових осіб Міноборони. Вона, як завжди, не вбачає у цьому “нічого такого”, що могло б обмежити свободу, і не тільки дій, горе-закупівельників, які безсоромно розтринькують бюджетні гроші.

Якщо хтось сумнівається, що польоти авіації і навчання коштують дуже дорого, облиште сумніви. Кожна заправка в українських Збройних силах для авіації, моряків або автомобілістів коштує майже на третину дорожче, ніж на роздрібному ринку пального.

І, звісно, в умовах такої дорожнечі пального польоти керівників Міноборони на відомчих літаках у приватних справах не те що видаються блюзнірством, а є просто збиткуванням над бойовими льотчиками, змушеними тренуватися на землі із літачками в руках.

Може, все ж таки тіла заступника міністра І. Монтрезора та інших високопоставлених чиновників могли бути доставлені до моря одним із 20 рейсових літаків, які щодня здійснюють польоти в Крим із Борисполя?

Загалом, грошей, подарованих комерсантам департаментом державних закупівель МО тільки у 2008 році, могло вистачити на забезпечення, повноцінне утримання і всебічну підготовку механізованої бригади сухопутних військ чисельністю 1200—1500 військових!

Війна — війною, а “відкіт” за розкладом

Дуже своєрідна “раціоналізація фінансових потоків” характерна і для організації харчування військовослужбовців-строковиків. Те, що з вартості добового пайка кожного українського солдатика “липкі рученята” чиновників витягують чималі гроші, не просто не секрет. Про це відкрито заявляють комерсанти, які мали колись необережність укласти контракти з Міноборони. Переконалося в цьому і ГоловКРУ України, яке здійснило нещодавно перевірку стану справ у цій сфері.

Що означає голодний солдат для армії або недофінансування програм реформування Збройних сил? А означає це, що ті персона або орган виконавчої влади, які дозволяють собі погано годувати солдатів або належним чином не виконують обов’язків, не багато не мало зазіхають на державну безпеку.

Наведу деякі положення Закону “Про основи національної безпеки України”, який досить чітко визначає описану проблематику і, по суті, створює базу для притягнення зазначених далі у тексті персонажів до відповідальності.

тож, у статті 8 згаданого закону ідеться, що реальною і потенційною загрозою національній безпеці України у сфері державної безпеки є поширення корупції, хабарництва в органах державної влади, у військовій сфері — зволікання з проведенням і недостатнє фінансове забезпечення програм реформування військової організації, незадовільний рівень соціального захисту військових.

Не зупинятимуся на позитивних чи негативних аспектах системи харчування за принципом аутсорсингу, впровадженої не так давно у військах, зауважу лише, що з приходом наприкінці 2007 року до керівництва Міноборони нової команди менеджерів ця чудова ідея перетворилася на грубе збочення. Навіть найпрозоріші бізнес-процеси в цій сфері стали живильним середовищем для розведення “п’явок”, які смокчуть бюджетні гроші.

“Занурення” у тему харчування солдатів почну з простого підрахунку. Так, орієнтовна вартість солдатського раціону становить у 2009 році трохи більше 35 гривень на добу. Якби середньостатистична сім’я з чотирьох осіб харчувалася з такого розрахунку, то тільки на їжу щомісяця вона мала б витрачати 4200 гривень. І це при тому, що додаткова економія сімейного бюджету могла становити ще 15—20%, враховуючи оптову закупівлю продуктів. Не кожен платник податків може дозволити собі витрачати таку суму на харчування. Оскільки ж чиновники з МО “примудряються” настільки ревно виконувати свої зобов’язання перед комерсантами, що необгрунтовано з величезним перевищенням компенсують їм витрати на комунальні послуги та оренду приміщень, то бюджет нашої середньостатистичної сім’ї може зрости багатократно. Додамо до цього всі витрати на утримання одного солдата, та ще з коефіцієнтом 4. Зовсім за А.Райкіним: шалені гроші виходять! Напрошується висновок: що мав на увазі президент України В.Ющенко, заявляючи про недофінансування армії?

Наведу зрозумілий абсолютно всім категоріям населення приклад. Для організації харчування солдатів у грудні 2008 року ТОВ “Мезон-К” (постачальник досить дорогого для армії палива) закуповувало продукти у ПП “Епіфіт”. Не акцентуючи уваги читачів на певній алегоричності ботанічної назви ПП (вона означає рослину, яка росте на іншій рослині), зауважу лише, що закупівельні ціни були цілком порівнянні з цінами Бессарабського ринку. Яйця підприємці закуповували по 18 гривень за десяток, тоді як роздрібна ціна на них у грудні становила 8,77 грн., цукор — по 7,44 грн. проти 3,89, сир — 62 гривні за кілограм проти 40, м’ясо птиці — 30,12 грн. проти 17,24, рис — 15,6 грн. проти 10, крупу гречану — 7,8 грн. проти 4,74, олію — 14,64 грн. проти 9,62, масло вершкове — 39,84 грн. проти 30,3, картоплю 3,24 проти 2,57 грн.

ТОВ “Мезон-K” купувало у вищезазначеної фірми навіть ковбасу вартістю 68,4 грн. за кг, тоді як у інших постачальників вона коштувала 36,96 грн.

Я так розумію, що “наші люди” не тільки в булочну на таксі їздять, а й по овочі, і по м’ясце. Причому щодня і по три рази.

Навіть при зростанні вартості продуктів харчування у 2009 році торішні оптові ціни “годувальників” Міноборони аж ніяк не дотягують до цього рівня.

Однак у цій стрункій системі є невеличка прогалина: фірму “Епіфіт” за її юридичною адресою не знайшли навіть ревні працівники СБУ. Як і іншого постачальника продуктів для ТОВ “Мезон-K” за завищеними цінами — ТОВ “Формат трейд”. А мовою правоохоронців такий фокус позначений у Кримінальному кодексі не інакше як фіктивне підприємництво.

Слід зазначити, що юридичні адреси фірм ПП “Епіфіт” і ТОВ “Формат трейд” збігаються — м. Одеса, вул. Кінна, 22. Але й це ще не все! ТОВ “Мезон-K” не змогло підтвердити передачі військовим частинам продовольства, отриманого від вищезазначених фірм. Продукти “Мезон-К” нібито купила, а чи годувала солдатів ними — невідомо! Може, й годувала, але точно не українську армію!

Наявність фірм-фантомів у таких схемах пояснити досить просто — а як інакше формувати “відкоти”?!

Пінчук з Ахметовим нервово курять на балконі

Якби в Україні проводили конкурс на найкращу благодійну організацію, не сумніваюся, що Міністерство оборони України здобуло б Гран-прі, оскільки оплачувало ТОВ “Мезон-K” не підтверджені фактичними витратами статті видатків. Тільки за п’ять місяців надання послуг із харчування Міністерство оборони переказало ТОВ “Мезон-К” 7,7 млн. гривень на покриття витрат, яких, фактично, у підприємства не було!

Ну, а взагалі-то, ТОВ “Мезон-K” у період дії укладених із ним Міноборони договорів надало послуг на загальну суму 36,2 млн. гривень, із яких фактичними витратами не підтверджено 28,7 млн. гривень.

Розуміти це слід так: магазин ще й доплачує покупцю за кожну покупку!

Навряд чи міністерські чиновники не знають, що така благодійність за державний кошт кваліфікується за статтею 191 Кримінального кодексу України, а в їхньому варіанті — це частина 5, яка характеризує розкрадання в особливо великих розмірах.

До речі, Держприкордонслужбі, Держспецтрансу, іншим військовим формуванням добову норму харчування було встановлено в розмірі трохи більш як 8 гривень, а з травня 2008 року — змінено до 17 гривень 62 копійок. Певно, військовослужбовці в Міноборони дуже відрізняються від інших солдатів. Різницю вловлюєте?

з часу впровадження системи аутсорсингу витрати Міністерства оборони на оплату послуг із харчування 2008 року зросли майже вдвічі (до 600 млн. гривень). Коли хтось думає, що якість харчування солдатів поліпшилася теж удвічі, то дуже помиляється.

Варіантів хитрощів комерсантів — досить багато. Але найбільш ущербний для солдатів — варіант зменшення питомої ваги продуктів харчування у загальній вартості послуги харчування. Якщо 2008 року цей показник у середньому становив 70 відсотків, то 2009 року — 50 відсотків. Тобто половина вартості харчування одного військового скеровується на покриття витрат суб’єкта господарювання на його надання.

До речі, повернуся до середньостатистичної української сім’ї. Чи може собі уявити батько сімейства, що мама, накриваючи на стіл, пропонує діткам не їсти, а насолоджуватися процесом подачі порожніх тарілок і чистих серветок, зауважуючи при цьому, що грошей їй вистачило тільки на ці послуги, а на продукти тато грошей не заробив? І ще цікавіше запитання до Юрія Івановича: чим потрібно годувати? Пельменями чи демонстрацією їх віртуозного ліплення?

У такій ситуації армії доведеться залучати додаткові асигнування з держбюджету. За оцінками експертів, ця сума може становити понад 75 млн. гривень.

Платник податків повинен розуміти цю цифру так: 75 млн. гривень сплачених нами податків підуть комерсантам, які не в змозі виконати своїх зобов’язань перед армією. Уряд повинен розуміти це так: необхідно урізати в державному бюджеті інші статті витрат, щоб не залишити голодними солдатів. Міністерські чиновники розуміють це так: у бюджеті відомства з’являться додаткові суми для “освоєння”.

І якщо стосовно перших двох позицій можливі дискусії, то третій пункт мав би викликати пильний інтерес із боку правоохоронних органів, які можуть зробити для себе дуже важливе відкриття: у Міноборони взагалі не ведеться жоден облік (оперативний, бухгалтерський) фактичних витрат із забезпечення військовослужбовців продовольством!

Не ведуть такого обліку ні департамент державних закупівель і ресурсного забезпечення Міністерства оборони, ні Центральне управління продовольчого забезпечення, яке перебуває у підпорядкуванні Генштабу, ні конкретні військові частини. Реально такий алгоритм дуже зручний для всіх договірних сторін. Комерсанти солдатів так-сяк годують, ні за що не відповідають, обліку кількості нагодованих ніхто не веде. Чиновники Міноборони отримують своєчасно відкоти, беручи участь при цьому в усіх циклах процесу, починаючи із завищення закупівельних цін на продукти, приписок кількості добових порцій та вартості наданих послуг. Невже й командири військових частин не залишаються в накладі за те, що не ведуть обліку кількості з’їденого?

А навіщо заощаджувати бюджетні гроші Міноборони, якщо можна виконати пісню про депресивний оборонний бюджет на РНБО, який відразу ж вкаже уряду “правильний шлях” у розмірі 32 млрд. гривень. До чого сподіватися на директора згаданого вище департаменту державних закупівель В.Бартківа, який настільки часто здійснює вояжі на закордонні курорти, що навіть СБУ для пред’явлення цьому пану протоколу про корупцію перехоплювала його в аеропорту Бориспіль. Для вручення наступного Службі, мабуть, доведеться відряджати своїх співробітників кудись на Мальдіви чи Сейшели. Певне, втомився чиновник “заощаджувати” бюджетні гроші.

Майже за Гоголем — голодні душі

Чи можна собі уявити, що Міноборони, подаючи бюджетний запит в уряд, збільшило у 2008 році на 9,5 тис. і кількість солдатів, які мають бути забезпечені харчуванням? При цьому Центральне управління продовольчого забезпечення, за даними контролерів з ГоловКРУ України, подало Міноборони реальні цифри кількості таких військових — 47,2 тис., які військове відомство проігнорувало. Фактично таким чином в бюджет було включено понад 82 млн. гривень. У 2009 році така приписка становила ще 32 млн. гривень.

Парадокс полягає в тому, що за таких підходів дуже талановитого менеджменту Міноборони державі доведеться годувати військових, яких неможливо буде ні озброїти новою технікою, ні навчити нею користуватися. Тільки цілковитий профан не розуміє, що необхідність забезпечення додаткового фінансування послуг з харчування із загального фонду державного бюджету призводить до урізання витрат на закупівлю та модернізацію озброєнь, реформування і розвиток ЗСУ.

Слід зазначити, що впродовж року до показників Державного бюджету і паспорта бюджетної програми, на клопотання Міноборони, вносилися зміни, в результаті яких за рахунок зменшення асигнувань на виконання інших бюджетних програм збільшено витрати на харчування солдатів на 339,9 млн. гривень.

Почім вогонь у тісній грубці?

У жодному з договорів, укладених між департаментом державних закупівель і ресурсного забезпечення та суб’єктами підприємницької діяльності щодо надання послуг з харчування, які діяли в 2008 році та продовжених на 2009 рік, не визначено порядку і умов оплати спожитих енергоносіїв і комунальних послуг.

Саме тому підприємці не дуже поспішають погашати заборгованості перед військовими частинами, користуючись при цьому пільговими тарифами, встановленими для бюджетних установ.

У ряді військових частин (А0222, А0799, А0139) через відсутність методики розрахунку вартості спожитого в окремих приміщеннях тепла розрахунки суб’єктами господарювання за послуги теплопостачання взагалі не проводилися. Всі витрати на опалення оплачувалися Міністерством оборони.

Наприклад, ТОВ “Укрпродакорд” із 326,7 тис. гривень за електроенергію відшкодувало лише 30,2 тис. гривень.

ТОВ “Мезон-K” узагалі не підписує з підрозділами Міністерства оборони договір про відшкодування вартості спожитих комунальних послуг, мотивуючи це тим, що вимог щодо відшкодування комунальних платежів узагалі не було в тендерній документації. Якими міркуваннями керувалися чиновники військового відомства, упускаючи в підписаних договорах відповідні вимоги щодо відшкодування суб’єктом господарювання комунальних послуг? І це ще не все! Міністерство оборони у вересні—грудні 2008 року та січні—лютому 2009 року оплачує ТОВ “Мезон-К” у загальній вартості наданих підприємством послуг з харчування за статтею витрат “комунальні послуги та енергоносії” 6,6 млн. гривень бюджетних коштів. Хоча фактично ТОВ за цей самий період спожили комунальних послуг на загальну суму 2,9 млн. гривень, з яких вони відшкодували лише 1,3 млн. гривень.

Тобто суми витрат за комунальні послуги, що відшкодовуються Міністерством оборони товариству “Мезон-К”, уп’ятеро (!) перевищують фактичні витрати суб’єкта господарювання.

У цілому в загальній вартості послуг з харчування на оплату таких статей витрат, як спожиті суб’єктами господарювання комунальні послуги, в Міністерства оборони пішло в 2008 році більш як 66 млн. гривень. Рахунків же на відшкодування спожитих підприємцями комунальних послуг виставлено лише на суму 23,9 млн. гривень, з яких погашено всього 19,5 млн. гривень. Це означає, що Міністерство оборони сплатило підприємцям на 42,2 млн. гривень більше, ніж фактично вони витратили.

А чи не тому відключають від електроенергії за борги військові частини, що військове відомство так жваво розбазарює гроші платників податків?

Ну а для правоохоронців не буде відкриттям, що десь поруч зі згаданими ТОВ знову ж таки причаїлися конвертаційні фірми, які так само жваво переправляють грошові потоки в кишені нечистих на руку чиновників.

Не думаю, що Верховний головнокомандувач дуже зрадіє винахідливості чиновників із підшефного відомства. Хоча… передвиборні фонди, як і війна, все спишуть?!

“Роги і копита” — атака клонів

Міністерством оборони в серпні—вересні і листопаді—грудні 2008 року організовані та проведені процедури державних закупівель, переможцями яких стали підприємства, які раніше (у 2006-му, 2007-му і 2008 роках) Міністерству оборони відповідних послуг не надавали (крім “Артек-Союз”).

Для підтвердження досвіду роботи в наданні послуг з громадського харчування, наявності кваліфікованих працівників, їхнього освітнього рівня та стажу роботи в громадському харчуванні Міністерство оборони задовольнилося отриманням лише інформаційної довідки в довільній формі. Тобто документального підтвердження дотримання кваліфікаційних вимог МО від учасників торгів і не вимагало.

У результаті переможцем торгів, проведених у грудні 2008 року, стало ТОВ “Укрпродакорд ОР”, котре, як виявилося, взагалі самостійно послуги з харчування не надавало, а уклало договір із СТОВ “Новий шлях”.

При цьому в договорі, укладеному між TOB “Укрпродакорд ОР” і Міністерством оборони, середня вартість послуг визначена в сумі 35,30 грн. за одну добову видачу, а вартість послуг у договорі між ТОВ “Укрпродакорд ОР” і СТОВ “Новий шлях” становить 33,90 грн.

Свою роль посередника між “Новим шляхом” і МО ТОВ “Укрпродакорд ОР” пояснює відсутністю власних виробничих потужностей для надання послуг. Отже, виключно за здійснення функції прокладки ТОВ “Укрпродакорд ОР” отримає близько 3 млн. грн. Хороший бізнес!

Та найцікавішу інформацію правоохоронці отримають, якщо ретельним чином вивчать склад засновників компаній, які надають продовольчі послуги. Сформулюю це у вигляді такого питання: які близькі до керівника департаменту закупівель Міноборони особи ще не є співзасновниками суб’єктів підприємницької діяльності, які мають договори з Міноборони?

Випадки отруєнь десятків військових зафіксовано в Україні в лютому 2009 року. Тонни харчових продуктів викинуто на смітник. Що відбувається на кухнях солдатських їдалень?

Не описуватиму всіх недоліків у процесі організації харчування — їх багато. Проте аналіз низки зафіксованих випадків отруєння великої кількості військових може закінчитися дуже сумно для тих, хто може бути до цього причетний. Відразу скажу, що за такими речами може приховуватися, хоч як цинічно це звучить, ще один спосіб перерозподілу цього ринку послуг. Час покаже.

А на десерт з’їмо нерухомість

Безперечно, утримання зайвого військового майна — дуже витратна річ для Збройних сил. Але, на жаль, керівництво Міноборони так не вважає! Бо як можна пояснити ігнорування протягом 2008—2009 років Ю.Єхануровим і його заступником І.Монтрезором урядових доручень щодо необхідності наповнення держбюджету коштами від продажу на аукціонах звільнених військових містечок разом із земельними ділянками? Виставляй на продаж те, що тобі не треба, організовуй аукціон на абсолютно прозорих умовах, отримуй гроші на будівництво житла для військових і закупівлю озброєнь!

Перелік із майже 250 військових містечок був затверджений Кабміном іще 2007 року! А ще стільки ж об’єктів нерухомості вже давно звільнено, і колосальними зусиллями чиновників ховаються в “каптерках” Міністерства оборони. Не приховуватиму — це величезний резервний фонд, але призначений він зовсім не для наповнення держбюджету чи спеціального фонду МО.

На одному з недавніх засідань Кабінету міністрів у відповідь на закиди прем’єр-міністра Ю.Тимошенко в розбазарюванні Міноборони земельних активів Ю.Єхануров емоційно процитував слова з відомої байки І.Крилова, щоправда, у власній редакції: “Я виноват лишь в том, что хочется мне кушать…”. Якийсь Фрейд нестатутний!

Проілюструю на дуже простих прикладах характерні риси успішно функціонуючої системи розкрадання майна військового відомства. Системність цього процесу підтверджується при ознайомленні з текстами так званих відмовних листів, із допомогою яких військове відомство позбавляється сотень гектарів земель військових містечок. Навіть поверховий аналіз цих документів дає змогу говорити про те, що з державного бюджету “втікають” десятки й сотні мільйонів гривень, які призначалися для фінансування програми забезпечення військовослужбовців і членів їхніх сімей житлом.

Так, у листі від 14 жовтня 2008 року за №220/4247 на ім’я голови Чорноморської сільради Комінтернівського району Одеської області С.Удалова глава військового відомства дає згоду на відмову від землекористування майже 96 га земель Міноборони, більша частина яких лежить у прибережній зоні і є високоліквідним активом.

При цьому Ю.Єхануров “забув” про те, що на цих землях розташовані об’єкти нерухомого військового майна, у тому числі спортивно-оздоровчий табір для дітей військовослужбовців. І це при тому, що такими діями посадовці не тільки перевищують дані їм державою повноваження розпоряджатися належним народу майном, а й свідомо ігнорують українські закони!

Відразу зроблю застереження, що всі факти, згадані в цій публікації, котрі стосуються щедрої роздачі військового майна, відбувалися і відбуваються в період дії розпоряджень і постанов уряду України, що прямо забороняють подібне ставлення до національного багатства!

Нагадаю, що наприкінці 2007 року, після того як Ю.Єхануров заступив на міністерську пост, вибухнув скандал, пов’язаний із передачею Мукачівській міськраді кількох військових містечок. Причому військові містечка передавали на компенсаційній основі за окремим розпорядженням Кабміну, що дозволило Міноборони частково вирішити проблему із забезпеченням військовослужбовців житлом у регіоні.

А черговики Одеського гарнізону ще не один рік чекатимуть квартир від Міноборони, бо ніякої компенсації за передачу 96 га у відмовному листі не передбачено. Ні грошей, ні квартир, ні прийняття на баланс місцевою радою житла військовослужбовців!

Аналогічна картина спостерігається й у Севастополі, де одним розчерком пера в листах за №220/2342 і №220/2344 від 11 червня 2008 року на користь міської влади міністр оборони відмовляється від майже півсотні гектарів земель. Те, що ці земельні ділянки буде продано комерційним структурам, можна навіть не сумніватися. Більше того, деякі із цих ділянок були включені до відповідного переліку КМ України і призначалися для продажу на аукціоні, а інші ніяк не можуть бути визнані зайвим військовим майном, оскільки знаходяться на території діючої військової частини.

Не завадило б знати шановному міністру, що такі рішення щодо передачі земель МО може ухвалювати лише уряд і що він позбавляє бюджет значних надходжень.

Віяло наштампованих Міноборони листів про роздачу військового нерухомого майна може вразити навіть бувалих працівників правоохоронних органів. Ю.Єхануров примудрився у всі кінці країни відправити десятки листів із відмовами на користь комерційних підприємств від земель МО. Ідеться про сотні гектарів! А можливо, цих гектарів не сотні, а значно більше, судячи з того, що МО відправляло їх за одним вихідним номером — 220/4557 від 03.12.2008 року. Правоохоронні органи такі дії, звісно, за неухильного дотримання букви Закону, можуть кваліфікувати, за КК України, як службові злочини.

Вартість одного такого листа може становити від одного до сотень мільйонів гривень. Але, на жаль, ці гроші в бюджет не надійдуть, а військовослужбовці так і не будуть забезпечені довгоочікуваним житлом.

А навіщо Ю.Єханурову вирішувати проблеми військовослужбовців? Значно простіше скоротити чергу шляхом повторного вручення ордерів, але тільки житла від цього не додасться.

Хоча є чудовий приклад діяльності Ю.Єханурова й у сфері забезпечення військовиків реальним житлом, коли реконструкція казарми на вулиці Андрющенка в Києві, призначеної згодом для проживання контрактників і тому фінансованої за захищеною статтею держбюджету, у результаті перетворює її на елітне житло для генералітету.

Цікаво, а чим керується глава військового відомства, виставляючи на торги корпус готелю “Звездная” у Сімферополі? Невже складно було провести реконструкцію зайвого для МО готелю під житловий будинок?

Мабуть, така ж доля очікує 12-й корпус військового санаторію в Партеніті і 4-й корпус військового санаторію в Трускавці. Звісно, все буде тихо продано за безцінь. А в бюджет Міноборони, швидше за все, потраплять копійки порівняно з тими сумами, що осядуть у кишенях спритних чиновників. Перелік державного майна, підготовлений чиновниками оборонного відомства для тіньового розпродажу, настільки великий, що ще не один рік слідчі розгрібатимуть авгієві стайні Міноборони! Не здивуюся, якщо за такими ж схемами піде і будинок міністерства на Повітрофлотському проспекті в Києві.

Не дочекається уряд прозорих аукціонів із реалізації державного майна, не потрібно це ні главі оборонного відомства, ні його чиновницькому почту. Та й сам уряд не дуже квапить Міністерство оборони, а то б уже давно недбалі чиновники покинули нагріті сідала.

Епілог

Чого не можу зрозуміти, то це ставлення прем’єр-міністра України до “пустощів” військового відомства. Цікаво, а Ю.Тимошенко, будучи потенційним Верховним головнокомандувачем, вважає, що Збройні сили України забудуть про її підкреслену неуважність до їхніх проблем? Адже за період свого керівництва Кабміном Юлія Володимирівна не спромоглася відвідати хоча б один військовий гарнізон. Треба було б подивитися, як заселяються квартири за виданими Ю.Єхануровим ордерами. Зустрітися з колективами оборонних підприємств, які поспішно ліквідуються і реорганізуються босами міністерства тільки з метою розпродажу їхнього майна. Ні?

А ще нашому прем’єр-міністру не треба звертати увагу на такі дрібниці, як оборонне замовлення, — там же немає посередників і комерсантів, котрі крадуть бюджетні гроші за не потрібні армії проекти. Не слід звертати уваги й на те, що Міноборони вже давненько перетворилося в комісіонку, і майже половина його апарату займається організацією розпродажів військового майна. Спокійніше заплющити очі і на неймовірно вигідні закупівлі палива та продуктів. І вже точно не варто проводити порівняння фінансової звітності Генштабу і МО, щоб не порушився сон, а також не зникли мрії про сильну й незалежну Україну, котра зможе себе захистити.

Від редакції: З певних етичних міркувань, “Дзеркало тижня” висвітлювало діяльність чинного керівництва Міністерства оборони з відомою часткою делікатності. Матеріали, що стосуються стану справ у вітчизняних Збройних силах, на сторінках нашого видання з’являлися неодноразово. Проте від жорстких оцінок дій перших осіб військового відомства ми досить довго утримувалися. Можливо, даремно.

Перервати майже півторарічне мовчання нас мимоволі примусив сам глава МО Юрій Єхануров, який через центральну пресу закликав “повернутися до Збройних сил обличчям”. Документи, які потрапили в наше розпорядження (із їх копіями ви можете ознайомитися на сайті нашого тижневика, відвідавши інтернет-сторінку, розміщену за адресою www.zn.ua), дають підстави вважати: наші державні мужі повернені до захисників Батьківщини трохи іншими частинами тіла. І йдеться не тільки про посадових осіб власне Міністерства оборони. Нам відомо: інформацію про те, що відбувається в армії (а точніше – навколо неї), неодноразово подавали керівництву Кабінету міністрів і високопоставленим чиновникам секретаріату президента. Реакції не було.

Автор: Дмитро МЕНДЕЛЄЄВ
Джерело: Дзеркало тижня
Обговорити на форумі
При використанні матеріалів обов'язкове посилання на Коломия ВЕБ Портал

 

Tweet

архів розділу "Публіцистика та Аналіз"

2005 2004 2003 2002 2001 2000 1999 1998 1997 1996 1995 1994 1993 1992 1991 1990 1989 1988 1987 1986 1985 1984 1983 1982 1981 1980 1979 1978 1977 1976 1975 1974 1973 1972 1971 1970 1969 1968 1967 1966 1965 1964 1963 1962 1961 1960 1959 1958 1957 1956 1955 1954 1953 1952 1951 1950 1949 1948 1947 1946 1945 1944 1943 1942 1941 1940 1939 1938 1937 1936 1935 1934 1933 1932 1931 1930 1929 1928 1927 1926 1925 1924 1923 1922 1921 1920 1919 1918 1917 1916 1915 1914 1913 1912 1911 1910 1909 1908 1907 1906 1905 1904 1903 1902 1901 1900 1899 1898 1897 1896 1895 1894 1893 1892 1891 1890 1889 1888 1887 1886 1885 1884 1883 1882 1881 1880 1879 1878 1877 1876 1875 1874 1873 1872 1871 1870 1869 1868 1867 1866 1865 1864 1863 1862 1861 1860 1859 1858 1857 1856 1855 1854 1853 1852 1851 1850 1849 1848 1847 1846 1845 1844 1843 1842 1841 1840 1839 1838 1837 1836 1835 1834 1833 1832 1831 1830 1829 1828 1827 1826 1825 1824 1823 1822 1821 1820 1819 1818 1817 1816 1815 1814 1813 1812 1811 1810 1809 1808 1807 1806 1805 1804 1803 1802 1801 1800 1799 1798 1797 1796 1795 1794 1793 1792 1791 1790 1789 1788 1787 1786 1785 1784 1783 1782 1781 1780 1779 1778 1777 1776 1775 1774 1773 1772 1771 1770 1769 1768 1767 1766 1765 1764 1763 1762 1761 1760 1759 1758 1757 1756 1755 1754 1753 1752 1751 1750 1749 1748 1747 1746 1745 1744 1743 1742 1741 1740 1739 1738 1737 1736 1735 1734 1733 1732 1731 1730 1729 1728 1727 1726 1725 1724 1723 1722 1721 1720 1719 1718 1717 1716 1715 1714 1713 1712 1711 1710 1709 1708 1707 1706 1705 1704 1703 1702 1701 1700 1699 1698 1697 1696 1695 1694 1693 1692 1691 1690 1689 1688 1687 1686 1685 1684 1683 1682 1681 1680 1679 1678 1677 1676 1675 1674 1673 1672 1671 1670 1669 1668 1667 1666 1665 1664 1663 1662 1661 1660 1659 1658 1657 1656 1655 1654 1653 1652 1651 1650 1649 1648 1647 1646 1645 1644 1643 1642 1641 1640 1639 1638 1637 1636 1635 1634 1633 1632 1631 1630 1629 1628 1627 1626 1625 1624 1623 1622 1621 1620 1619 1618 1617 1616 1615 1614 1613 1612 1611 1610 1609 1608 1607 1606 1605 1604 1603 1602 1601 1600 1599 1598 1597 1596 1595 1594 1593 1592 1591 1590 1589 1588 1587 1586 1585 1584 1583 1582 1581 1580 1579 1578 1577 1576 1575 1574 1573 1572 1571 1570 1569 1568 1567 1566 1565 1564 1563 1562 1561 1560 1559 1558 1557 1556 1555 1554 1553 1552 1551 1550 1549 1548 1547 1546 1545 1544 1543 1542 1541 1540 1539 1538 1537 1536 1535 1534 1533 1532 1531 1530 1529 1528 1527 1526 1525 1524 1523 1522 1521 1520 1519 1518 1517 1516 1515 1514 1513 1512 1511 1510 1509 1508 1507 1506 1505 1504 1503 1502 1501 1500 1499 1498 1497 1496 1495 1494 1493 1492 1491 1490 1489 1488 1487 1486 1485 1484 1483 1482 1481 1480 1479 1478 1477 1476 1475 1474 1473 1472 1471 1470 1469 1468 1467 1466 1465 1464 1463 1462 1461 1460 1459 1458 1457 1456 1455 1454 1453 1452 1451 1450 1449 1448 1447 1446 1445 1444 1443 1442 1441 1440 1439 1438 1437 1436 1435 1434 1433 1432 1431 1430 1429 1428 1427 1426 1425 1424 1423 1422 1421 1420 1419 1418 1417 1416 1415 1414 1413 1412 1411 1410 1409 1408 1407 1406 1405 1404 1403 1402 1401 1400 1399 1398 1397 1396 1395 1394 1393 1392 1391 1390 1389 1388 1387 1386 1385 1384 1383 1382 1381 1380 1379 1378 1377 1376 1375 1374 1373 1372 1371 1370 1369 1368 1367 1366 1365 1364 1363 1362 1361 1360 1359 1358 1357 1356 1355 1354 1353 1352 1351 1350 1349 1348 1347 1346 1345 1344 1343 1342 1341 1340 1339 1338 1337 1336 1335 1334 1333 1332 1331 1330 1329 1328 1327 1326 1325 1324 1323 1322 1321 1320 1319 1318 1317 1316 1315 1314 1313 1312 1311 1310 1309 1308 1307 1306 1305 1304 1303 1302 1301 1300 1299 1298 1297 1296 1295 1294 1293 1292 1291 1290 1289 1288 1287 1286 1285 1284 1283 1282 1281 1280 1279 1278 1277 1276 1275 1274 1273 1272 1271 1270 1269 1268 1267 1266 1265 1264 1263 1262 1261 1260 1259 1258 1257 1256 1255 1254 1253 1252 1251 1250 1249 1248 1247 1246 1245 1244 1243 1242 1241 1240 1239 1238 1237 1236 1235 1234 1233 1232 1231 1230 1229 1228 1227 1226 1225 1224 1223 1222 1221 1220 1219 1218 1217 1216 1215 1214 1213 1212 1211 1210 1209 1208 1207 1206 1205 1204 1203 1202 1201 1200 1199 1198 1197 1196 1195 1194 1193 1192 1191 1190 1189 1188 1187 1186 1185 1184 1183 1182 1181 1180 1179 1178 1177 1176 1175 1174 1173 1172 1171 1170 1169 1168 1167 1166 1165 1164 1163 1162 1161 1160 1159 1158 1157 1156 1155 1154 1153 1152 1151 1150 1149 1148 1147 1146 1145 1144 1143 1142 1141 1140 1139 1138 1137 1136 1135 1134 1133 1132 1131 1130 1129 1128 1127 1126 1125 1124 1123 1122 1121 1120 1119 1118 1117 1116 1115 1114 1113 1112 1111 1110 1109 1108 1107 1106 1105 1104 1103 1102 1101 1100 1099 1098 1097 1096 1095 1094 1093 1092 1091 1090 1089 1088 1087 1086 1085 1084 1083 1082 1081 1080 1079 1078 1077 1076 1075 1074 1073 1072 1071 1070 1069 1068 1067 1066 1065 1064 1063 1062 1061 1060 1059 1058 1057 1056 1055 1054 1053 1052 1051 1050 1049 1048 1047 1046 1045 1044 1043 1042 1041 1040 1039 1038 1037 1036 1035 1034 1033 1032 1031 1030 1029 1028 1027 1026 1025 1024 1023 1022 1021 1020 1019 1018 1017 1016 1015 1014 1013 1012 1011 1010 1009 1008 1007 1006 1005 1004 1003 1002 1001 1000 999 998 997 996 995 994 993 992 991 990 989 988 987 986 985 984 983 982 981 980 979 978 977 976 975 974 973 972 971 970 969 968 967 966 965 964 963 962 961 960 959 958 957 956 955 954 953 952 951 950 949 948 947 946 945 944 943 942 941 940 939 938 937 936 935 934 933 932 931 930 929 928 927 926 925 924 923 922 921 920 919 918 917 916 915 914 913 912 911 910 909 908 907 906 905 904 903 902 901 900 899 898 897 896 895 894 893 892 891 890 889 888 887 886 885 884 883 882 881 880 879 878 877 876 875 874 873 872 871 870 869 868 867 866 865 864 863 862 861 860 859 858 857 856 855 854 853 852 851 850 849 848 847 846 845 844 843 842 841 840 839 838 837 836 835 834 833 832 831 830 829 828 827 826 825 824 823 822 821 820 819 818 817 816 815 814 813 812 811 810 809 808 807 806 805 804 803 802 801 800 799 798 797 796 795 794 793 792 791 790 789 788 787 786 785 784 783 782 781 780 779 778 777 776 775 774 773 772 771 770 769 768 767 766 765 764 763 762 761 760 759 758 757 756 755 754 753 752 751 750 749 748 747 746 745 744 743 742 741 740 739 738 737 736 735 734 733 732 731 730 729 728 727 726 725 724 723 722 721 720 719 718 717 716 715 714 713 712 711 710 709 708 707 706 705 704 703 702 701 700 699 698 697 696 695 694 693 692 691 690 689 688 687 686 685 684 683 682 681 680 679 678 677 676 675 674 673 672 671 670 669 668 667 666 665 664 663 662 661 660 659 658 657 656 655 654 653 652 651 650 649 648 647 646 645 644 643 642 641 640 639 638 637 636 635 634 633 632 631 630 629 628 627 626 625 624 623 622 621 620 619 618 617 616 615 614 613 612 611 610 609 608 607 606 605 604 603 602 601 600 599 598 597 596 595 594 593 592 591 590 589 588 587 586 585 584 583 582 581 580 579 578 577 576 575 574 573 572 571 570 569 568 567 566 565 564 563 562 561 560 559 558 557 556 555 554 553 552 551 550 549 548 547 546 545 544 543 542 541 540 539 538 537 536 535 534 533 532 531 530 529 528 527 526 525 524 523 522 521 520 519 518 517 516 515 514 513 512 511 510 509 508 507 506 505 504 503 502 501 500 499 498 497 496 495 494 493 492 491 490 489 488 487 486 485 484 483 482 481 480 479 478 477 476 475 474 473 472 471 470 469 468 467 466 465 464 463 462 461 460 459 458 457 456 455 454 453 452 451 450 449 448 447 446 445 444 443 442 441 440 439 438 437 436 435 434 433 432 431 430 429 428 427 426 425 424 423 422 421 420 419 418 417 416 415 414 413 412 411 410 409 408 407 406 405 404 403 402 401 400 399 398 397 396 395 394 393 392 391 390 389 388 387 386 385 384 383 382 381 380 379 378 377 376 375 374 373 372 371 370 369 368 367 366 365 364 363 362 361 360 359 358 357 356 355 354 353 352 351 350 349 348 347 346 345 344 343 342 341 340 339 338 337 336 335 334 333 332 331 330 329 328 327 326 325 324 323 322 321 320 319 318 317 316 315 314 313 312 311 310 309 308 307 306 305 304 303 302 301 300 299 298 297 296 295 294 293 292 291 290 289 288 287 286 285 284 283 282 281 280 279 278 277 276 275 274 273 272 271 270 269 268 267 266 265 264 263 262 261 260 259 258 257 256 255 254 253 252 251 250 249 248 247 246 245 244 243 242 241 240 239 238 237 236 235 234 233 232 231 230 229 228 227 226 225 224 223 222 221 220 219 218 217 216 215 214 213 212 211 210 209 208 207 206 205 204 203 202 201 200 199 198 197 196 195 194 193 192 191 190 189 188 187 186 185 184 183 182 181 180 179 178 177 176 175 174 173 172 171 170 169 168 167 166 165 164 163 162 161 160 159 158 157 156 155 154 153 152 151 150 149 148 147 146 145 144 143 142 141 140 139 138 137 136 135 134 133 132 131 130 129 128 127 126 125 124 123 122 121 120 119 118 117 116 115 114 113 112 111 110 109 108 107 106 105 104 103 102 101 100 99 98 97 96 95 94 93 92 91 90 89 88 87 86 85 84 83 82 81 80 79 78 77 76 75 74 73 72 71 70 69 68 67 66 65 64 63 62 61 60 59 58 57 56 55 54 53 52 51 50 49 48 47 46 45 44 43 42 41 40 39 38 37 36 35 34 33 32 31 30 29 28 27 26 25 24 23 22 21 20 19 18 17 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
2005

Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…

"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…

ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…

Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.

Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої. Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.

Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах

Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік

У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.

За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).

ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.

 
товари для дітей товари для відпочинку - Kapitan.ua

Новини та Події

усі публікації  


Новини партнерів