Цього року пік цвітіння Долини нарцисів, що на Закарпатті, припав на 10-11 травня. Журналісти Коломия ВЕБ Порталу не залишилися осторонь такої події. Під’їжджаючи до долини, я відразу зрозуміла, що прямуємо правильно. Оскільки такої кількості машин та туристичних автобусів в цій місцевості ще треба пошукати. Це і справді досить подібно на паломництво… до квітки.
В касі треба придбати квиточок за символічні 5 гривень, але тут ще можна і отримати велику кількість цікавої та корисної інформації.
“Долина нарциciв” — заповідний масив, що знаходиться в урочищі Кіреші в 4 км від м.Хуст Закарпатської області. З 1992 р. у складі Карпатського біосферного заповідника входить до мережі біосферних заповідників міжнародного значення під патронатом ЮНЕСКО.
Заповідник розташований на висоті 180—200 м. над рівнем моря в західній частині Хустсько-Солотвинської долини. Заповідна територія площею 256 га займає рівнинну ділянку в заплаві річки Хустець. Поряд з природними водотоками на території масиву знаходяться i штучні — канали меліоративної системи. Саме ці рови і загрожують знищенню унікальної екосистеми, оскільки нарцис – рослина вологолюбна. Є ще одна загроза… Ці землі полюбилися і гаям, які, за словами лісників, значно розрослися в розмірах.
Поява закарпатської реліктової Долини нарцисів пов’язана з льодовиковим періодом на Землі. Вчені кажуть, що тоді сталися певні геологічні катаклізми і з гір сповз величезний шмат землі разом з унікальними рослинами. Після сходу льоду з гір стікало багато води, що сприяло акліматизації, цвітінню і розповсюдженню нарциса вузьколистого. З часом в низовині від сучасного Мукачева до Хуста, де росли нарциси, з’явилися дубові ліси. Після того, як на землях стали здійснювати господарську діяльність, площа долини нарцисів зменшувалася.
Слід також сказати і про сучасну історію долини. За часів Австро-Угорщині урочище Киреші належало до лісництва і пильно охоронялося. Було тут багато лікарських рослин, якими місцеві медики лікували хворих. Коли територія відійшла до Чехословаччини, частину цих земель продали жителям Хусту. Але тодішні місцеві мешканці ставилися до природи з великим розумінням. Випасати худобу на заповідних землях їм дозволялося до Юрія, а господарювати знову можна було тільки з 14 жовтня.
За радянських часів долину хотіли переорати, щоб вирощувати сільськогосподарські культури. У 1980-х рр. на території заповіднику здійснювалися осушувальні роботи, внаслідок яких суттєво змінився рослинний покрив. Після того, як було знищено 50 га нарцисів, оранку припинили і передали територію з нарцисами заповідному масиву Карпатського біосферного заповідника. Значний особистий внесок у справу збереження та відтворення “Долини нарцисів” зробив професор В.І. Комендар (який, власне, і дав цю назву долині).
Всім відома історія про Нарциса, але насмілюся іще раз нагадати її. Легенда розповідає, що саме у дзеркальних водах річки Хустець грецький бог Нарцис побачив своє відображення. Закохався та помер на березі від туги.
Популярна народна легенда, за якою поява унікальної Долини нарцисів пов’язана з історією Нанківської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці. За нею у серпні 1690 року у селі Нанково на місцевості, що має назву “Полянки” з’явився образ Діви Марії. Місцева громада звернулася до господаря поля, на якому відбулося явлення, з пропозицією побудувати на цьому місці храм або каплицю, як цього вимагала християнська традиція. Землевласник відмовив громаді, ікону поставили на підводу, запряжену волами і спробували вивести. Але воли не рушили з місця, оскільки ікона не хотіла покидати вибраного місця. Господарю прийшлося підганяти волів батогами, і мимохіть він влучив батогом у ікону. Від удару на ліку Богородиці з’явився шрам, а з очей потекли сльози. За святотатство рід землевласника був покараний, а ікону все ж вивезли по долині попри р.Хустець. За переказами уздовж шляху, яким вивозили ікону, зростали нарциси.
Місцеві жителі можуть розповісти ще не одну легенду і кожна з них захоплююча та правдоподібна, губиться відчуття між правдою та вигадкою. Наскільки мешканці цього краю щирі і веселі! При вході до заповідника вас почастують і квасом, і медовухою, і добрим закарпатським винцем.
Також тут чатують дітлахи, яким мабуть дорослі забули розповісти про значення вузьколистого нарцису та про штраф в розмірі 12 грн за кожну зірвану квітку. Не соромлячись, вони пропонують букет десь з 20-30 квіток вам за 5-10 гривень та коли бачать “націлений” фотоапарат в моїх руках на них, то відразу обличчя змінюються на незадоволені та відвертаються, чи прикриваються мертвими квітами. Щось мені підказує, що знають діти про шкоду, яку роблять, а лісники їх чомусь прикривають. Ось так-от здійснюється екологічне виховання… А діти ж наше майбутнє… І мені стало ще страшніше за подальшу долю прекрасних кількох галявин нарцисів.
Автор: Оксана РИЖУК, Коломия ВЕБ Портал
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|