На Закарпатті цими днями знову зацвіла унікальна Долина нарцисів. Сотні гектарів зараз засіяні цими гарними ароматними квітками. Проте єдиному подібному ареалу цих квіток у Європі загрожує знищення.
Біологи кажуть, нарциси вимирають через те, що швидкими темпами посеред долини розростаються кущі та верби. Але найбільше квіткам дошкуляють люди.
Долина нарцисів у Закарпатті – фактично єдине у світі місце, де вже сотні років поспіль весною зацвітає дикий вузьколистий нарцис. Ця місцина розкинулася неподалік райцентру Хуст, фактично в географічному центрі області, в одному з найтепліших районів. Науковці кажуть, такі рослини є лише на Балканах та в Альпах, і там ростуть на висоті дві тисячі метрів над рівнем моря. У Закарпатті ж ця квітка цвіте на висоті всього 200 м над рівнем моря, і подібного немає ніде в світі.
Нарциси люблять гори, і про те, яким чином вони спустилися в долину, спеціалісти мають лише одну версію. Працівниця ботанічного саду Ужгородського національного університету Людмила Омелянська зазначила: «Нарцис – це рослина високогір’я, і вниз на цю долину нарцисів він потрапив, видно, під час льодовикового періоду, там йому сподобалося, заселився. Територію це нині передано Карпатському біосферному заповіднику, ця площа становить 256 гектарів».
Долина нарцисів гине через наслідки радянського господарювання та через туристів
Унікальне нарцисове поле постійно потребує охорони. У 1990 році єдина в Європі Долина нарцисів отримала статус біосферного заповідника. Він перебуває під охороною ЮНЕСКО. Однак у Долини нарцисів є кілька бід.
Перша – недостатня вологість, до чого призвела система господарювання за Радянських часів. Свого часу тут прорили рівчаки, які суттєво знизили рівень води, розказує місцевий житель Степан Глухар: «Коли заснували колгоспи, тоді, якщо пам’ятаєте, була така політика, що треба було всі поля робити родючими, орошати їх. У долині нарцисів теж меліораційні канали, вода до них стекла і квіти почали пропадати. То вже потім зрозуміли, що нарцисам треба вогкість, воду».
Але найбільша біда Долини нарцисів – туристи. За добу помилуватися цим дивом з’їжджаються по 4-5 тисяч людей. Кількакілометрові черги з автомашин оточують поле. Місцеві охоронці скаржаться, люди – варвари, вони безжально топчуть і зривають квіти. І це попри те, що спеціально по полю збудовані містки та прокладені спеціальні доріжки. На час цвітіння нарцисів до долини навіть з’їжджаються лісники з усієї області, аби охороняти унікальний заповідник. Проте й цього мало. Спеціалісти кажуть, могли б допомогти навести порядок хіба що штрафи, але вони нині дуже мізерні – всього 12 гривень з одну зірвану квітку. Розмір штрафів передбачений адміністративним кодексом, який затверджує Верховна Рада. Втім, на порядку денному у депутатів питання «долини нарцисів» поки не стоїть ,
повідомляє Радіо Свобода.
Обговорити на форумі
Як стати програмістом?
2015-12-23 04:30:13
Сьогодні все більше людей задумуються про те, як стати програмістом. Часто з цього приводу висловлюються радикально протилежні думки - хтось каже, що для цього потрібні роки глибокої технічної освіти та ще кілька років практики…
|
"Герой поневолі" в Коломиї
2015-11-16 01:05:30
За просвітницької ініціативи Культурологічного проекту “Коломия – наше місто” (адвокат Михайло Петрів), запрошує вас на презентацію графічного роману “Герой поневолі”, яка відбудеться за присутності авторів 18 листопада 2015 р. в місті Коломиї…
|
ЄC надумав серйозно ускладнити життя Facebook та Google через персональні дані
2015-10-06 11:59:44
6 жовтня Суд Європейського Союзу оголосить рішення у справі щодо захисту даних, що може означати початок важких часів для Facebook та інших інтернет-велетнів…
|
Небезпека виникнення пожеж
2015-10-02 03:02:14
З настанням похолодання значно зростає небезпека виникнення пожеж в житлових будинках. Це пояснюється, в першу чергу, збільшенням періоду експлуатації печей, електронагрівальних приладів, та необережного поводження з вогнем.
|
Про прощання з життям: у Данії існує служба, що виконує останні бажання невиліковних людей.
2015-10-02 01:45:07
У 2006-ому році в Данії, водій швидкої допомоги перевозив пацієнта з однієї лікарні до іншої.
Пацієнт - смертельно хвора людина, що провела три місяці поспіль на лікарняному ліжку. Під час поїздки він дуже хотів побачити канал Влардінген востаннє. Він хотів трошки побути на сонці та вітру, відчути запах води, перш ніж знову повернутися до лікарні.
|
Уряд виділив 140 млн грн на "шерифів" в українських селах
2015-09-23 05:59:57
Уряд передбачив 140 млн грн на реформування служби дільничих міліціонерів у невеликих населених пунктах
|
Молодь витрачає на селфі 54 години на рік
2015-09-23 04:20:29
Згідно з дослідженням компанії Luster Premium White, мілленіали (покоління, що народилося в 90-х - початку 2000-х) витрачають на селфі у середньому 54 години на рік
|
У коломиї розташується гірсько-піхотна бригада
2015-09-23 02:50:02
22 вересня голова облдержадміністрації Олег Гончарук зустрівся з командиром новоутвореної 10-ї гірсько-піхотної бригади, Героєм України, підполковником Василем Зубаничем.
|
За скільки годин можна заробити на новий iPhone 6 в різних країнах світу (інфографіка)
2015-09-23 12:50:31
Швейцарський фінансовий холдинг опублікував рейтинг, в якому підраховано кількість годин, які доведеться пропрацювати середньостатистичним жителям різних міст для того, щоб дозволити собі iPhone 6 (16GB).
|
ООН оприлюднила шокуючий прогноз щодо біженців у Європі
2015-09-22 06:39:49
850 тисяч біженців приїдуть у ЄС впродовж наступних двох років. І це лише мінімальні розрахунки, які оприлюднили в ООН.
|